Çalışma İzni Gerekmeyen Yabancılar Kimlerdir

0
2525

Bu yazımızda Çalışma İzni Gerekmeyen Yabancılar Kimlerdir başlığı altında, çalışma izni almadan ülkemizde görev yapabilecek olan yabancıların hangi hallerde çalışma izinlerinden muaf tutulacağını anlatmaya çalışacağız.

Çalışma İzni Gerekmeyen Yabancılar Kimlerdir

4817 Sayılı Yabancıların Çalışma İzni Hakkında Kanuna göre;

Çalışma İzni Gerekmeyen Yabancılar şunlardır;

• Karşılıklılık ilkesi, uluslararası hukuk ve Avrupa Birliği hukuku esasları dikkate alınarak çalışma izninden muaf tutulan yabancılar,

• Mavi kart sahipleri ve bunların 3. derece altsoyları

Mavi kartlıların çalışma izni ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

231 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında değerlendirilen gazeteciler,

• Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ve diğer Kamu Kurumları tarafından çalışma izni almasına gerek bulunmadığı belirtilen yabancılar,

çalışma izni alma zorunluluğundan muaf tutulmuşlardır.i

Yabancıların Çalışma İzninden Muaf Tutulacakları Haller

Yukarıda Çalışma İzni Gerekmeyen Yabancılar kimler olduğunu belirttik. Ancak bir de normal şartlarda çalışma izni alması gereken yabancılar statüsünde olup, sadece bazı durumlarda çalışma izni başvurusu yapmasına gerek olmayan yabancılar da bulunmaktadır. Aşağıdaki durumların olması halinde, hiç bir yabancının çalışma izni almasına gerek bulunmamaktadır.

  • Türkiye’nin daha önce imzalamış olduğu sözleşmelerle çalışma izninden muaf tutulanların.
  • Bilimsel ve kültürel amaçlarla 1 ay için, sportif amaçlarla 4 ay için ülkemize gelen yabancılar. Örneğin; resim sergisi açmak için ülkemize geçici olarak 15 günlüğüne gelen yabancının çalışma izni almasına gerek bulunmamaktadır.
  • En fazla 3 ay için olmak kaydıyla ithal ettiğimiz ürünleri tanıtmak ve onlara dair eğitim vermek amacıyla Türkiye’ye gelen yabancılar. Ancak, yabancı bu durumda ithal edilen ürünler ile ilgili geldiğini belgelerle kanıtlamalıdır.
  • Aynı şekilde en fazla 3 ay olmak üzere ihraç ettiğimiz ürünlerin kullanımına dair eğitim almaya gelen yabancılar.
  • 6 ayı geçmemek üzere turizm acentalarının görevli olarak Türkiye’ye gelmesi durumunda bunu kanıtlayan yabancıların çalışma izni almalarına gerek bulunmamaktadır.
  • En fazla 2 yıl için bilgi ve görgüsünü arttırmak maksadıyla eğitim almaya gelen yabancılar.
  • Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlar tarafından teknoloji alanında ülkemize katkı sağlayacağı belirtilen yabancılar
  • Stajyer öğrenci statüsünde staj görecek yabancı öğrenciler. Ancak bu kişilerin YÖK tarafından onaylanması gerekmektedir.
  • Ülkemize profesyonel olarak spor yapmaya ve antrenörlük yapamaya gelen yabancıların sözlemeleri süresince çalışma izni almalarına gerek bulunmamaktadır.

Bu yabancılar, 30 gün içerisinde ve faaliyetlerine başlamadan önce geliş amaçlarını, ne kadar süre kalacaklarını, emniyete bildirerek ikamet tezkeresi almalıdırlar.

NOT: Çalışma İzni Alımları İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

NOT: Çalışma İzni Gerekmeyen Yabancılar Kimlerdir konusu ile sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz