Devamsızlık Nedeniyle İşten Çıkarma

39
8911

İş sözleşmesinin bildirimsiz feshini gerektirecek haklı sebepler iş kanununda işçi ve işveren açısından ayrı maddelerde düzenlenmiştir. İş sözleşmesinin feshini haklı kılan sebepler, sağlık sebepleri ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri ile zorlayıcı sebep ayrımı yapılarak düzenlenmiştir. Devamsızlık Nedeniyle İşten Çıkarma yani İşçinin mazeret bildirmeden devamsızlık yapması İş Kanunu md. 25/2-g’de “Ahlak ve İyi Niyet Kurallarına Uymayan Haller” başlığı altında açıklanmıştır.

Devamsızlık Nedeniyle İşten Çıkarma

4857 sayılı İş Kanunu md. 25/2-g’de açıklandığı gibi işçinin işten çıkarılabilmesi için aşağıda yazılı sürelerde işe gelmemiş olması gerekir.

 • Ardı ardına 2 iş günü
 • Bir ayda toplam 3 iş günü
 • Bir ayda tatilden sonraki günlerde olmak kaydıyla toplam 2 iş günü

Ancak, işçinin bu sürelerde işe gelmemiş olması onu haklı sebeplerle işten çıkarmak için yeterli olmayacaktır. İşçiyi işe devamsızlığının ardından haklı fesih ile işten çıkarabilmek için bazı prosedürleri de uygulamanız gerekecektir. Bunlar sırasıyla;

 1. İşçinin işe gelmediği her gün için ayrı ayrı devamsızlık tutanağı düzenlenmelidir. Bu tutanak el yazısı ile de yazılabilir. Tutanakta muhakkak 2 veya daha fazla çalışan kişinin imzası bulunmalıdır. İşçinin işe gelmemesi halinde tutulması gereken devamsızlık tutanağını indirmek için tıklayınız.
 2. Noter vasıtasıyla işçiye bir yazı gönderilerek savunma yapması istenmelidir. Bu yolla işçinin işe gelmeme sebebi araştırılmalı ve işçiden bu konu ile ilgili savunma talep edilmelidir. İşçiden işe geri dönmesi de talep edilebilir. Savunma için 2-3 günlük makul bir süre belirtilmelidir.
 3. Noter vasıtasıyla gönderilen ihtarnameyi işçinin devamsızlık yaptığı son günden başlayarak 6 iş günü içinde göndermeye dikkat edilmelidir. Aksi halde işçiyi haklı fesih ile işten çıkarma fırsatını kaybetmiş olacaksınız. Noter kanalıyla gönderilecek tebligatı indirmek için tıklayınız
 4. Gönderilen ihtarnamenin işçiye ulaşıp ulaşmadığı sürekli takip edilmesi ve işçiye tebliğ edildikten sonra tebliğ şerhinin de ihtarnamenin arka yüzüne yazdırılması gereklidir. 
 5. İşçinin verdiği savunma hayatın olağan akışına aykırı bir durum teşkil etmiyorsa savunması kabul edilmeli ve işten çıkarılmamalıdır. Örneğin; yakın akrabalarından biri öldüyse, kendisi trafik kazası geçirdiyse, hastaneye kaldırıldıysa, eşi veya çocuklarının başına önemli bir şey geldiyse yani kısacası kendinizi işe gelemeyen sigortalının yerine koyduğunuzda bu mazeretler size makul geliyorsa işten çıkarmamalısınız. Ancak; ‘Dayımın oğlu nezle oldu o yüzden gelemedim’ diyen işçinizi gönül rahatlığıyla işten çıkarabilirsiniz.
 6. Eğer işçinin verdiği savunma geçerli değilse ya da hiç savunma vermediyse işçinin işten çıkışı haklı fesih ile yapılabilir.
 7. İş sözleşmesi bu şekilde işçinin devamsızlığının tespiti ve usulune uygun şekilde işçinin gelmemesinin haklı bir nedenin olmadığının anlaşılması halinde feshedilirse kıdem tazminatı veya ihbar tazminatı ödenmeyecektir.

Devamsızlık Yapan İşçinin SGK Bildirimi Nasıl Olmalıdır?

Devamsızlık Nedeniyle İşten Çıkarma halinde, mazeret bildirmeden devamsızlık yapan İşçinin işe gelmediği her gün için ayrı ayrı tutanak düzenlenmelidir. Düzenlenen bu tutanaklar SGK’ya verilecek eksik gün bilgi formu ekine konularak bildirilmelidir. Eksik Gün Bildirim Formu 10 kişinin altında işçi çalıştıran işverenlerin bildirmesi gereken formdur. Eksik gün gerekçesi olarak da “15 Devamsızlık” kodu seçilmelidir.

İşçinin işten ayrılış bildirgesi verildiğinde dikkat edilmesi gereken durum ise, işçinin işten çıkışının hangi tarihte verileceğidir.

Bunu bir örnekle açıklayalım; 02.01.2017 ve 03.01.2017 tarihlerinde işe gelmeyen işçi için iki gün boyunca devamsızlık tutanağı düzenlendikten sonra ardından 04.01.2017 tarihinde noter vasıtasıyla işçinin adresine işe gelmeme sebebi için savunmasının istenmesi ve savunmasının geçerli olmaması sonucunda İş Kanunu md. 25/2-g’ye göre işten çıkarılacağının bildirilmesi gerekmektedir. Bu ihtarnamenin 09.01.2017 tarihinde ulaştığını varsayalım. Savunması için de 3 günlük bir süre verirsek, işçi 12.01.2017 tarihi itibarıyla işten çıkarılmalıdır.

Sonuç olarak; 12.01.2017 tarihinde işten çıkışı verilen işçinin işten ayrılış kodu “29- İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih” olmalıdır.

NOT: Devamsızlık Nedeniyle İşten Çıkarma ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

39 YORUMLAR

 1. 1 Eylül itibariyle sağlık sorunlarından dolayı işe artık gelmeyecegimi belirttim fakat bugün 4 ekim olmasına rağmen Sgkdan çıkışım gözükmemekte ve bu durumu çalıştıgım iş yerine sorduğumda size posta yoluyyla bir belge yolladık bu belgenin elinize ulaşması ve savunmanızı yapmanız gerekmektedir dedi.Bir aya yakındır elime ulaşan herhangi birşey yok çıkışımı nasıl yapacaklar??

  • Merhaba, işten ayrılışınız eylül ayı bildirgesi verilmesiyle görünebilir. Bu bildirgenin en son verilme süresi, 23 ekimdir. Devamsızlık yaptığınız için sizden savunma almak amacıyla noter kaalıyla ihbarname göndermişler. Size ulaşamamış ise, belge muhtarlığa bırakılmış olabilir

 2. İstanbul’da bulunan Özel bir şirketin temizlik personeli olarak Kahramanmaraş ta bir bankada 5 yıl çalıştım ancak bel fıtığım nedeniyle rahatsızlandım ilk gün öğle saatine kadar bankadan izin aldım sonra öğle saatinde işyerine gelerek bikaçsaat daha çalışıp ağrılarımın devamı nedeniyle işyerinden ayrıldım ertesi günü bu sebeple işe gidemedim ve birsonraki günde hastaneye gittim ve hastaneden aldığım raporu banka aracılığıyla işverenime gönderdim ancak işveren raporun tarihinin 27 eylül olduğunu ancak benim 25 eylül den sonra işe gelmediğimi ileri sürerek iş aktimi tazminatsız fesih ettiğini söyledi (halbuki ki 25 eylülde ben yarım gün işyerinde idim )işveren bu şekilde tazminatsız fesih yapabilirim? dava açarak tazminatımı alabilirmiyim ?(ayrıca raporum 10 günlük olup hala devam etmektedir.)

  • Merhaba, bu sebeplerle savunmanız alınmadan tazminatsız işten çıkarılamayacağınızı düşünmekteyiz.
   Konu hakkında işe iade davası açabilirsiniz.
   Dava açmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz

 3. Merhaba, beni devamsızlık yaptığım için işten çıkardılar. Noterden kağıt gönderip savunmamı da istediler. Ama işe gitmememin nedeni eşimin hastalanmasıydı. bunu söylememe rağmen yine de beni işten çıkardılar. Tazminatımı da vermediler. Ben ne yapabilirim beni işten çıkarmakta bunlar haklı mıdır? Ben işe geri dönmek istiyorum.

  • Merhaba Ahmet Bey, sizden savunma almalarına rağmen savunmanızdaki sebepleri kabul etmeyip yine de sizi işten çıkarmışlar. Bize göre, işe gitmeme mazeretiniz haklı bir nedene dayandığından, işvereninin bu sebebi kabul etmeliydi. Bu durumda yapmanız gereken dava açmaktır. Ayrıca işe iade davası açma şartlarını taşıyorsanız, işe iade davası açabilirsiniz. İşe İade davası açma ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

   https://www.sorularlasgk.com/ise-iade-davasi-acmanin-sartlari-nelerdir/

 4. Çalışanımızın rapor durumu doğum sonrası analık hastane çıkış tarihi 06.12.2017 ayakta bitiş tarihi ise 26.02.2018 olup, 27.02.2018 ve sonrası işe gelmedi. tutanaklar tutuldu noterden ihbarname çekildi ve devamsızlıktan iş akdini fesh edilecek bu kişi işsizlik sigortasından faydalanabilir mi.

  • Merhaba, işçinin çıkışını verirken 29 kodu ile bildirip eksik günlerini de devamsızlık kodu işe bildirmeniz gerekmektedir. Bunun dışında eğer iş yeri 10 kişinin altındaysa devamsızlık tutanaklarını sgk’ya ek:10 ile vermelisiniz

 5. ben ozel bir sirkette 10 aydir calisiyorum 1 gun ise gitmedim ertesi gun aradim ise gelcem diye isten cikarcaz dediler ve bu gun cikisimi vermisler devamsizliktan ne yapmam lazim is yerini aradim ben kegit falan imzalamadim diye istersen gel istifa ver diyorlar nasil oluyor anlamadim hem devamsizliktan cikardik diyorlar

 6. Merhaba, sizin savunmanızı almadan devamsızlık nedeniyle işten çıkaramazlar. İstifanızı vermeyin. Savunma almadıkları için işlem geçersiz olacaktır. Bu durumda dava açmalısınız.

 7. Merhabalar 3 gün işe gelmeyen ve ihtarname gönderilen işçi için çıkış vermek istediģimizde bu 3 günlük süre dışında savunma verdiģimiz süreler içinde devamsızlık mı seçiyoruz?

 8. Merhabalar bir restoranda 1 yili askindir çalışıyorum ise giderken arabamda yangin cikti yangina erken müdahale ettim sondurdum ve ise 5 6 kere tlfla bilgi verdim yanliz mudur bana ise gelmedi diye tutanak tutmuş ve bunu bana soylemedi ve benden savunma yapmami istemediler bu konuyla ilgili ne yapabilirim

  • Merhaba, işten çıkarılmadığınız sürece bu devamsızlık tutanağı 6 gün içinde işleme alınmazsa bir şey ifade etmeyecektir. Bununla ilgili işten çıkarılırsanız o zaman dava açabilirsiniz ve kesin kazanırsınız

 9. Merhabalar kurumsal bir şirkette 2 seneye askin çalışmaktayım ve magaza muduruyle tartismamiz sonucunda ise gelmeyecegimi nildirdim beni isten cikarmakla bilgilendirdi tazminat alabilirmiyim

 10. Sms yoluyla bilgi vererek izin istedim. 2 gun ise gidemedim. 3 gun geldigimde yasal islem baslatildigi soylenildi. Sozlu olarak savunma yaptim. Istifa dilekcesi yazmami soylediler. Yazmadim. Bana haber vereceklerini soylediler. Ne yapmaliyim.

 11. Mereba ben trafik kazasi gecirdim bana bisi olmadi ama mahkeme ve korakolda tutulma gibi nedenlerim oldu ve benim işim kapici kendi oturdugum sitenin kapicisiyim ve kendilerine haber yolladim benm yerime isimi annem ve babam yurutmeye basladi bi sikinti yoktu 07.06.2018 tarihinde kaza yaptim ve benm ssk cikisimi 30.06.2018 tarinde ise gelmemek nedeniyle cikisim verilmis ve bizi de isten cikarmak istiyorlar haklarimiz nedir ve ne yapmaliyim bide 1 ay sonra 1 senen dolacakti dolmadigi icin tazminat ta acamiyom ne yapmaliyin

 12. Mereba ben trafik kazasi gecirdim bisi olmadi ama mahkeme ve korakolda tutulma gibi nedenlerim oldu ve benim işim kapici kendi oturdugum sitenin kapicisiyim ve kendilerine haber yolladim benm yerime isimi annem ve babam yurutmeye basladi bi sikinti yoktu 07.06.2018 tarihinde kaza yaptim ve benm ssk cikisimi 30.06.2018 tarinde ise gelmemek nedeniyle cikisim verilmis ve bizi de isten cikarmak istiyorlar haklarimiz nedir ve ne yapmaliyim bide 1 ay sonra 1 senen dolacakti dolmadigi icin tazminat ta acamiyom ne yapmaliyin

  • Merhaba, sizin savunmanız alınmadan devamsızlık nedeniyle işten çıkarılamazsınız. Ayrıca savunmanız alınsa bile geçerli mazeretiniz var. Bu sebeple, bir avukatla görüşüp dava açmalısınız

 13. hocam 3 gün ordan 5 gün ordan süre vermişsin fakat işçinin işe gelmediğini öğrendiğin tarih 3 ü 4 ünde 1. gün 5,6,7,8,9,10,11 hadi bu günlerden biride pazar tatili olsun. 6 iş günü süre geçiyor. Birde şu konuda bir tereddütüm var işe gelmediği ilk tarih işten çıkma tarihimidir. Yoksa tebliğ gönderdiniz 3 gün savuna süresi verdiniz işçi (25 ıı g gereği ) işçinin elinede geçmedi postanede öyle durmuşsa. işten çıkarma tarihi olarak hangi tarih alınır. 3 ü müdür yoksa 6 günkük sürenin son günü olan 10 u mu

  • Merhaba, işten çıkarma kararı verildiğinde geriye doğru 10 günlük çıkış verilir. Eğer süre 10 günü geçmişse, kalan günler için de devamsızlık verilir.

 14. Hocam çalıştığım işletmede 1 ay içinde 4 defa yüz tanıma cihazına yüzümü okutmadım die yevmiye cezası verip bana izin kağıdı imzalatmaya çalışıyorlar imzalamazsam beni eve göndertip devamsızlıkla çıkışımı vereceklerini söylüyorlar bu yapılanlar çok saçma ve haksızlık değil mi?

 15. Bugun itibari ile 15cikis kodundan isten ayrildim 17.12.2018 tarihinde ise habersiz gelmedigimden dolayi hakkimda tutanak tutttular sgk eksik gun kodunuda12 girmisler acaba bu durum issizlik maasini almama engel teskil edermi muhasebe bana bu yuzden issizlik maasi alamazsin dedi bir gun habersiz ise gelmeyince issizlik maasi alinmiyomuo

 16. Merhaba ben bir özel şirkette 12 aydır çalışıyorum.beni 3.koddan isten çıkardılar.yani belirsiz sureli iş sözleşmesinin feshi diye ama devamsizliktan çıkardık diyolar.yani devamsizliktan kodu 3.kodmu bu durumda ben ihbarımı alabilirmiyim.

 17. Merhaba ben zincir markette Kasiyer olarak çalışıyordum 15 gün öncesinden mudurume işten çıkmak istediğini söyledim hatta çıkış gunumude kararlastirdik o da insan kaynaklarına iletmiş daha sonra merkez şubede imzalarsın (istifayı) dedi aradan bı sure geçti ben istifa imzalamadan tesadüfen e devletten 29 kodla (devamsızlık) çıkarıldığımı öğrendim ve bu süreçte bana hiçbir evrak, tutanak vs. gönderilmedi şuanda kpss ye hazırlanıyorum bu durum memur olmama engel olur mu

  • Merhaba, durum memur olmanıza engel teşkil etmeyecektir. Savunmanız bile alınmadan devamsızlıktan dolayı çıkarıldığınız için hakkınızı arayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz