Devamsızlık Nedeniyle İşten Çıkarma

10
2527

İş sözleşmesinin bildirimsiz feshini gerektirecek haklı sebepler iş kanununda işçi ve işveren açısından ayrı maddelerde düzenlenmiştir. İş sözleşmesinin feshini haklı kılan sebepler, sağlık sebepleri ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri ile zorlayıcı sebep ayrımı yapılarak düzenlenmiştir. Devamsızlık Nedeniyle İşten Çıkarma yani İşçinin mazeret bildirmeden devamsızlık yapması İş Kanunu md. 25/2-g’de “Ahlak ve İyi Niyet Kurallarına Uymayan Haller” başlığı altında açıklanmıştır.

Devamsızlık Nedeniyle İşten Çıkarma

4857 sayılı İş Kanunu md. 25/2-g’de açıklandığı gibi işçinin işten çıkarılabilmesi için aşağıda yazılı sürelerde işe gelmemiş olması gerekir.

 • Ardı ardına 2 iş günü
 • Bir ayda toplam 3 iş günü
 • Bir ayda tatilden sonraki günlerde olmak kaydıyla toplam 2 iş günü

Ancak, işçinin bu sürelerde işe gelmemiş olması onu haklı sebeplerle işten çıkarmak için yeterli olmayacaktır. İşçiyi işe devamsızlığının ardından haklı fesih ile işten çıkarabilmek için bazı prosedürleri de uygulamanız gerekecektir. Bunlar sırasıyla;

 1. İşçinin işe gelmediği her gün için ayrı ayrı devamsızlık tutanağı düzenlenmelidir. Bu tutanak el yazısı ile de yazılabilir. Tutanakta muhakkak 2 veya daha fazla çalışan kişinin imzası bulunmalıdır. İşçinin işe gelmemesi halinde tutulması gereken devamsızlık tutanağını indirmek için tıklayınız.
 2. Noter vasıtasıyla işçinin adresine bir yazı gönderilmek suretiyle savunması talep edilmelidir. Bu yolla işçinin işe gelmeme sebebi araştırılmalı ve işçiden bu konu ile ilgili savunma talep edilmelidir. İşçiden işe geri dönmesi de talep edilebilir. Savunma için 2-3 günlük makul bir süre belirtilmelidir.
 3. Noter vasıtasıyla gönderilen ihtarnameyi işçinin devamsızlık yaptığı son günden başlayarak 6 iş günü içinde göndermeye dikkat edilmelidir. Aksi halde işçiyi haklı fesih ile işten çıkarma fırsatını kaybetmiş olacaksınız.
 4. Gönderilen ihtarnamenin işçiye ulaşıp ulaşmadığı sürekli takip edilmesi ve işçiye tebliğ edildikten sonra tebliğ şerhinin de ihtarnamenin arka yüzüne yazdırılması gereklidir. 
 5. İşçinin verdiği savunma hayatın olağan akışına aykırı bir durum teşkil etmiyorsa savunması kabul edilmeli ve işten çıkarılmamalıdır. Örneğin; yakın akrabalarından biri öldüyse, kendisi trafik kazası geçirdiyse, hastaneye kaldırıldıysa, eşi veya çocuklarının başına önemli bir şey geldiyse yani kısacası kendinizi işe gelemeyen sigortalının yerine koyduğunuzda bu mazeretler size makul geliyorsa işten çıkarmamalısınız. Ancak; ‘Dayımın oğlu nezle oldu o yüzden gelemedim’ diyen işçinizi gönül rahatlığıyla işten çıkarabilirsiniz.
 6. Eğer işçinin verdiği savunma geçerli değilse ya da hiç savunma vermediyse işçinin işten çıkışı haklı fesih ile yapılabilir.
 7. İş sözleşmesi bu şekilde işçinin devamsızlığının tespiti ve usulune uygun şekilde işçinin gelmemesinin haklı bir nedenin olmadığının anlaşılması halinde feshedilirse kıdem tazminatı veya ihbar tazminatı ödenmeyecektir.

Devamsızlık Yapan İşçinin SGK Bildirimi Nasıl Olmalıdır?

Mazeret bildirmeden devamsızlık yapan işçilerin işe gelmediği her gün için ayrı ayrı tutanak düzenlenmelidir. Düzenlenen bu tutanaklar SGK’ya verilecek eksik gün bilgi formu ekine konularak bildirilmelidir. Eksik Gün Bildirim Formu 10 kişinin altında işçi çalıştıran işverenlerin bildirmesi gereken formdur. Eksik gün gerekçesi olarak da “15 Devamsızlık” kodu seçilmelidir.

noter tebligatı
noter tebligatı

İşçinin işten ayrılış bildirgesi verildiğinde dikkat edilmesi gereken durum ise, işçinin işten çıkışının hangi tarihte verileceğidir.

Bunu bir örnekle açıklayalım; 02.01.2017 ve 03.01.2017 tarihlerinde işe gelmeyen işçi için iki gün boyunca devamsızlık tutanağı düzenlendikten sonra ardından 04.01.2017 tarihinde noter vasıtasıyla işçinin adresine işe gelmeme sebebi için savunmasının istenmesi ve savunmasının geçerli olmaması sonucunda İş Kanunu md. 25/2-g’ye göre işten çıkarılacağının bildirilmesi gerekmektedir. Bu ihtarnamenin 09.01.2017 tarihinde ulaştığını varsayalım. Savunması için de 3 günlük bir süre verirsek, işçi 12.01.2017 tarihi itibarıyla işten çıkarılmalıdır.

Sonuç olarak; 12.01.2017 tarihinde işten çıkışı verilen işçinin işten ayrılış kodu “29- İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih” olmalıdır.

NOT: Devamsızlık Nedeniyle İşten Çıkarma ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

10 YORUMLAR

 1. 1 Eylül itibariyle sağlık sorunlarından dolayı işe artık gelmeyecegimi belirttim fakat bugün 4 ekim olmasına rağmen Sgkdan çıkışım gözükmemekte ve bu durumu çalıştıgım iş yerine sorduğumda size posta yoluyyla bir belge yolladık bu belgenin elinize ulaşması ve savunmanızı yapmanız gerekmektedir dedi.Bir aya yakındır elime ulaşan herhangi birşey yok çıkışımı nasıl yapacaklar??

  • Merhaba, işten ayrılışınız eylül ayı bildirgesi verilmesiyle görünebilir. Bu bildirgenin en son verilme süresi, 23 ekimdir. Devamsızlık yaptığınız için sizden savunma almak amacıyla noter kaalıyla ihbarname göndermişler. Size ulaşamamış ise, belge muhtarlığa bırakılmış olabilir

 2. İstanbul’da bulunan Özel bir şirketin temizlik personeli olarak Kahramanmaraş ta bir bankada 5 yıl çalıştım ancak bel fıtığım nedeniyle rahatsızlandım ilk gün öğle saatine kadar bankadan izin aldım sonra öğle saatinde işyerine gelerek bikaçsaat daha çalışıp ağrılarımın devamı nedeniyle işyerinden ayrıldım ertesi günü bu sebeple işe gidemedim ve birsonraki günde hastaneye gittim ve hastaneden aldığım raporu banka aracılığıyla işverenime gönderdim ancak işveren raporun tarihinin 27 eylül olduğunu ancak benim 25 eylül den sonra işe gelmediğimi ileri sürerek iş aktimi tazminatsız fesih ettiğini söyledi (halbuki ki 25 eylülde ben yarım gün işyerinde idim )işveren bu şekilde tazminatsız fesih yapabilirim? dava açarak tazminatımı alabilirmiyim ?(ayrıca raporum 10 günlük olup hala devam etmektedir.)

  • Merhaba, bu sebeplerle savunmanız alınmadan tazminatsız işten çıkarılamayacağınızı düşünmekteyiz.
   Konu hakkında işe iade davası açabilirsiniz.
   Dava açmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz

 3. Merhaba, beni devamsızlık yaptığım için işten çıkardılar. Noterden kağıt gönderip savunmamı da istediler. Ama işe gitmememin nedeni eşimin hastalanmasıydı. bunu söylememe rağmen yine de beni işten çıkardılar. Tazminatımı da vermediler. Ben ne yapabilirim beni işten çıkarmakta bunlar haklı mıdır? Ben işe geri dönmek istiyorum.