Yıllık İzinde Sigorta Yatar Mı

0
1460

Danışanlarımızdan Veysi Bey’in “Yıllık İzinde Sigorta Yatar Mı” sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

SORU: Merhaba, bu hafta 10 günlüğüne yıllık izne çıkacağım. Ancak işverenim 10 gün boyunca sigortamı yatırmayacağını ama ücretimi vereceğni söyledi. Bu ne kadar yasal bir durum. Ben yıllık izindeyken de sigortamın yatması gerekmez mi? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Yıllık İzin Süreleri

  • 1 – 5 yıl arası çalışan işçilere; 14 gün yıllık ücretli izin verilir.
  • 5 – 15 yıl arası çalışan işçilere; 20 gün yıllık ücretli izin verilir.
  • 15 yıldan fazla çalışan işçilere; 26 gün yıllık ücretli izin verilir.

18 yaşından küçük işçilere ve 50 yaşından büyük işçilere 20 günden az yıllık izin verilemez.

ÖRNEK: 01.05.2018 tarihinde işe girmiş olan Veysi Bey; aralıksız çalışması durumunda, 02.05.2019 tarihinden 01.05.2020 tarihine kadar 14 günlük yıllık iznini kullanmalıdır.

Yıllık İzne Çıkan İşçiye Maaşı Ne Zaman Ödenir

4857 sayılı İş Kanununun 57 inci maddesine göre, İşveren, yıllık ücretli iznini kullanan her işçiye, yıllık izin dönemine ilişkin ücretini ilgili işçinin izine başlamasından önce peşin olarak ödemek veya avans olarak vermek zorundadır.

4857 sayılı İş Kanununun 58 inci maddesine göre, yıllık ücretli iznini kullanmakta olan işçinin izin süresi içinde ücret karşılığı bir işte çalıştığı anlaşılırsa, bu izin süresi içinde kendisine ödenen ücret işveren tarafından geri alınabilir

Yıllık İzinde Sigorta Yatar Mı

4857 sayılı İş Kanununun 61 inci maddesine göre, işçinin yıllık ücretli izinde olması halinde dahi ücretinin verilmesi ve sigorta primlerinin de ödenmesi gerekmektedir.

Sigortalılara yıllık ücretli izin süresi için ödenecek ücretler üzerinden iş kazaları ile meslek hastalıkları primleri hariç, diğer sigorta primlerinin, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunundaki esaslar çerçevesinde işçi ve işverenler yönünden ödenmesine devam olunur.
Sigortalıya yıllık ücretli iznini usulüne uygun olarak kullandırmayan işverenlere idari para cezası uygulanacaktır.
Özel sektörde ücretli yıllık izinler ile ilgili tüm detaylara ulaşmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

NOT: Yıllık İzinde Sigorta Yatar Mı konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.