Ücretsiz İzin Kıdem Tazminatını Azaltır Mı Eşit Mi Kalır

0
361

SORU

Selamlar, işyerimiz koronayı öne sürerek bizi isteğimiz dışında ücretsiz izne yolluyor ve sanki talep etmişiz gibi kağıt imzalamamızı istiyor.
imzalamak zorundamıyız? İmzalarsak ve izin bitiminde bizi işten çıkarırlarsa kıdem tazminatımız azalır mı? Kanun maddelerinin ağır ifadelerine tekniğine boğulmadan basit bir cevap alabilirmiyiz? Ücretsiz izinden önceki tazminatımız ücretsiz izne çıkarsak azalır mı? Ödeme yapmadıkları dönemi hesaplamasınlar bunu anlayabilirim, ama düşerse bu haksızlık olur. En azından ücretsiz izne çıkarıldığımız gün ile aynı kalıyor mu azalıyorsa bu büyük hakszılık olmuyor mu hem ücret almayacağız hemde tazminatımız düşecek mi kanun bizimi kolluyor işvereni mi? Ücretsiz İzin Kıdem Tazminatını Azaltır Mı Eşit Mi Kalır?


CEVAP

Zorla Ücretsiz İzine Çıkarılır Mı

Merhaba, Zorla ücretsiz izne çıkarma iki şekilde gerçekleşebilir. İşveren işçiyi tekrar işe alacağını sözel olarak taahhüt eder ve işçiye ücretsiz izne rızası ile çıkarıldığına dair imza attırır. Bu durumda işçinin daha sonra hak iddia etmesi oldukça zorlaşır çünkü ücretsiz izne rızasıyla çıkarıldığına dair imza atmıştır.

Ancak diğer durumda ise, işveren ücretsiz izne çıkmaya işçiyi ikna edememiş ve işçi ücretsiz izne rızasıyla çıktığına dair imza atmamıştır.

Eğer işçi ücretsiz izin için imza atmamasına karşın yine de ücretsiz izne çıkarıldıysa; bu durumda işçi haklı fesih hakkını kullanabilir çünkü zorla ücretsiz izne çıkarmak yasal değildir.

Ücretsiz İzin Kıdem Tazminatını Azaltır Mı Eşit Mi Kalır

 

Ücretsiz izinli süreler, iş sözleşmesinin askıda olduğu dönemlerdir. İş sözleşmesinin askıda olduğu süreler, kıdem süresinden sayılmamaktadır.

Dolayısıyla sizin işten çıkma tarihinizde kıdem tazminatınız hesaplanırken, ücretsiz izinli olduğunuz süreler, çalışmamış olduğunuz dönemler olarak değerlendirileceğinden kıdem tazminatınız bir miktar düşük olacaktır.

Örneğin; 1 yıllık çalışan olduğunuzu ve 2 ay ücretsiz izine çıkarıldığınızı varsayalım. bu tarihten 1 yıl sonra işten çıkarıdığınızda normal şartlarda 24 ay olarak hesaplanan kıdem tazminatınız 22 ay olarak hesaplanacaktır ve doğal olarak daha düşük kıdem tazminatına hak kazanacaksınız.

NOT: Ücretsiz İzin Kıdem Tazminatını Azaltır Mı Eşit Mi Kalır konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz