Ssklıyım İşyeri Devralabilir Miyim

1
514

SORU

Merhaba, eşimin basit usul kuaför salonu var. Bağkur ödememek için bana seyretmek istiyor.Bende ssk özel şirkette çalışıyorum primim yüksekten yatıyor.Devretmiş olsa benim tazminatımda veya ssk olduğumdan dolayı herhangi bir sakınca/risk olabilir mi? Ssklıyım İşyeri Devralabilir Miyim ?


CEVAP

Ssklıyım İşyeri Devralabilir Miyim

Bir sigortalı çok zor gözükse de aynı anda hem devlet memuru hem bağkurlu hem de SSK’lı ise, öncelikle Devlet Memuru kapsamında değerlendirilir.

Eğer bir sigortalının aynı anda SSK’lı ve Bağkur’lu olacak şekilde çalışması durumunda SSK’lı sayılır.

Ancak, sigortalılık hallerinin çakışması nedeniyle SSK kapsamındaki sigortalılığı esas alınanlar, yazılı talepte bulunmak kaydıyla hem SSK’lı olarak prim ödeyebilir hem de Bağkur’lu olarak prim ödeyebilirler.

KISACA;

SSK’lı çalışan kişi, kendi hesabına iş yeri açarsa, SSK’lılık durumu devam eder ve kesintiye uğrayıncaya kadar Bağ-Kur’a geçmek zorunda değildir. 

Ayrıca, kişinin SSK’lı olarak çalışıyorken Bağkurlu olarak iş yeri açması bağkur primi de ödemeyeceğinden dolayı, daha avantajlı durumda olmasını sağlayacaktır.

Sigortalı çalışıyorken iş yeri açılması durumunda kişinin adresine SGK’dan bir tebligat gelecektir. Bu tebligatta eğer SSK’lı çalışmaya ara verilirse Bağkur primi ödenmesi  gerekliliği belirtilecektir.

ÖNEMLİ: SSK’dan ya da diğer Kurumlardan emekli olanlar da işyeri açması durumunda bağkur primi veya sosyal güvenlik destek primi ödemeyeceklerdir.

Ancak, hali hazırda çalıştığı iş kolunda bir iş yeri açılacak olursa ve bu durum kendi işverenine haber verilmezse işverenin haklı fesih hakkı doğabilir. Bunu da göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Sigortalının sendikalı olması da iş yeri açmasına engel teşkil etmeyecektir. 

Sizin durumunuza özel olarak, eşinizin iş yerini devir alabilirsiniz. Herhangi bir sakıncası olamayacaktır.

NOT: Ssklıyım İşyeri Devralabilir Miyim konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz