Engelli Erkek Çocuğa Yetim Aylığı

0
947

SORU

Benim babam 17.06.2019 tarihinde hakkın rahmetine erdi. Rahmetli babam memur emeklisidir. Annem rahmetli babamdan dul maaşını sosyal güvenlik kurumundan alıyor. Erkek kardeşimin %98 oranında engelli raporu mevcuttur, kardeşime yetim maaşı bağlanma durumu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. Engelli Erkek Çocuğa Yetim Aylığı bağlanır mı? Teşekkür ederim.


CEVAP

Engelli Erkek Çocuğa Yetim Aylığı

Babadan yetim aylığı almanın kız ve erkek çocuklar için belirli şartları vardır. Aşağıdaki tabloda, vefat eden kişinin çocuklarına aylık bağlanması için babalarının sağlıklarında ne kadar süre prim ödemeleri gerektiği yer almaktadır.

Kız çocuklarına yetim aylığı bağlanma şartları

 

Primler ile ilgili şartların yanında bir de yetim aylığı alacak olan kız ve erkek çocuklarının da belirli koşullara haiz olması gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda kız çocuklarının hak sahipliği koşulları gösterilmektedir.

Kız çocuklarına yetim aylığı bağlanma şartları

Bu tabloya ilave olarak erkek çocuklarına yetim aylığı bağlanma şartlarına da değinmek gerekecektir. Erkek çocuğuna yetim aylığı bağlanabilmesi için 25 yaşını doldurmamış olması gerekir.

Ancak bu 25 yaş şartı erkek çocuğunun üniversite okuması halinde geçerli olacaktır. Eğer erkek çocuk üniversite değil lise okuyorsa, 20 yaşını doldurmamış olma şartı bulunmaktadır. Erkek çocuk lise de okumuyor ise, 18 yaşından sonra erkek çocuğuna yetim aylığı bağlanmaz.

Sizin sorunuzun özeline gelecek olursak, Erkek çocuğa 25 yaşı doldurma şartının tek bir istisnası vardır. o da erkek çocuğunun en az yüzde 60 malul olmasıdır.

Yani, 25 yaşını doldurmuş olsa bile Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında kaybettiği tespit edilen erkek çocuklarına yetim aylığı bağlanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, hastaneden alınan rapordaki engel oranının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kabul edilmesi gerektiğidir.

Ancak bu durumdaki erkek çocuğun yetim aylığı alabilmesi için sigortalı çalışmıyor olması ve kendi sigortalılığı nedeniyle gelir ya da aylık almıyor olması gerekir.

Erkek kardeşinizin yetim aylığı alması için bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezine başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruda dilekçesini indirmek için tıklayınız.

NOT: Engelli Erkek Çocuğa Yetim Aylığı konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz