Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2018

32
2004

Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2018 yılında değişiklik göstermiştir.

2017 yılına ait rakamlarla yaptığımız hesaplamada 1 işçi için 1 yıllık 67.545 TL idari para cezasının uygulanacağını belirtmiştik. Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2017 hesaplamaları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sigortasız olarak işçi çalıştırmanın 2018 yılında ne kadar cezası olduğunu, uygulanan teşviklerden bu cezalar neticesinde ne kadar süre ile yararlanılamayacağını ve cezalara itiraz edilip edilemeyeceğini anlatacağız.

Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2018

SGK’nın denetimle görevli Denetmen ve Müfettişleri iş yerine gelip sigortasızlık denetimi yaptığında ve sigortasız işçi tespiti yapıldığında, işverenler tarafından bir çok mazeret üretilmektedir. Bu mazeretler, işçilerin daha yeni işe başladığı, işçilerin deneme sürecinde olduğu, işçinin kendisinin sigorta yapılmasını istemediği gibi mazeretlerdir.

Bunların hiç biri iş yerine gelen denetim elemanlarının dikkate alacağı şeyler değildir. Eğer denetmen/müfettiş ne gerekçeyle olursa olsun sigortasız çalışan işçi tespit ettiyse bunu raporuna yazacaktır.

Kurumun denetim ile görevli Denetmenlerinin sigortasız işçiye geriye dönük olarak sigortalı yapmasının sınırı 1 yıldır. Yani işçiler 5 yıldır sigortasız çalışıyor bile olsa, sadece 1 yıl kazandırılabilir. İşçilerin en az 1 yıl sigortasız çalıştığını ve denetmen/müfettişlerin bunu tespit edip tüm maddeleri kapsayacak şekilde ceza uyguladığını varsayarak, sigortasız işçi çalıştırma cezasını madde madde açıklayalım.

1-Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi (102/a-2): 

Sigortasız işçi çalıştıran kişi doğal olarak sigortalının işe giriş bildirgesini SGK’ya bildirmemiştir.

İdari Para Cezası: 2.029,5 x 2=4.059 TL

2-APHB Verilmemesi (102/c-4):

Sigortasız işçi çalıştıran SGK‘ya her ayın 23’üne kadar verilmesi zorunlu olan Aylık Prim ve Hizmet Belgesini verdiğinde sigortasız çalıştırdığı kişiyi bu belgede göstermemiştir.

İdari Para Cezası (Her Ay İçin): 2.029,5 x 2 x 12 AY=48.708 TL

3-Bordronun Geçersiz Olması (102/e-5):

Sigortasız işçi çalıştıran APHB’de bildirmediği yani sigortasız çalıştırdığı kişiyi doğal olarak bordrosuna da yansıtmamıştır. Bu sebeple Bordro geçersiz sayılacaktır.

İdari Para Cezası (Her Ay İçin): 2.029,5/2 x 12 Ay=12.177 TL

4-Muhasebe Defterlerinin Geçersiz Olması(102/e-4):

Sigortasız işçi çalıştıran bordroya kaydetmediği işçiyi muhasebe defterinin işçilik giderleri kısmına da yansıtmayacağından dolayı Muhasebe Defteri geçersiz sayılacaktır.

İdari Para Cezası (Bilanço usulu): 2.029,5/2 x 12 Ay=12.177 TL

SONUÇ; idari para cezalarını kapsayan tüm maddelerden doğan cezaları topladığımızda bir sigortasız işçi çalıştırmanın yıllık cezasının 77.121 TL olduğu görülecektir.

Ceza Uygulanınca Teşvikler Yasaklanır Mı

İş yerlerinde primlerin düzenli ödenmesi ve herhangi bir idari para cezasına maruz kalmamak şartıyla 5510 sayılı teşvik uygulanır. Bu teşvik fazla işçi çalıştıran iş yerleri için oldukça yüksek miktarlara ulaşmaktadır. 

Mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalıyı fiilen çalıştırmadığı tespit edilen iş yerlerinin ilk tespitte 1 ay süreyle, ilk tespit tarihinden itibaren üç yıl içinde tekrar eden her bir tespit için ise bir yıl süreyle 5510 sayılı Kanun, 3294 sayılı Kanun ile 4447 sayılı Kanunda yer alan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanmasının mümkün bulunmadığı,

5 kişiden fazla olmamak koşuluyla çalıştırılan toplam sigortalı sayısının %1’ini aşmayan sayıda, çalıştırdığı kişileri sigortalı bildirmediği veya bildirdiği kişileri fiilen çalıştırmadığı tespit edilen iş yerleri için yasaklama yapılmayacağı, hükme bağlanmıştır.

SGK Para Cezalarında İndirim Var Mı

Sgk Para Cezalarında indirim uygulanabilmesi için ilgili cezanın 15 gün ödenmesi gerekir. Bu durumda peşin ödeme indirimi uygulanacaktır. Peşin ödeme indiriminin oranı %25’tir.

Örneğin; 77.121 TL idari para cezası tebliğ edildiyse 15 gün içinde ödenmesi durumunda 19.280,25 TL indirim söz konusu olacaktır.

SGK Para Cezalarına İtiraz Edilir Mi

İdari para cezası tebliğ edilmesinden itibaren 15 gün için SGK’ya itiraz edilmelidir. 15 günlük süre geçirildiyse itiraz etme hakkı kalmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe verilmelidir. Bu dilekçenin belirli bir usulu yoktur. Ancak, idari para cezasına niçin ve hangi gerekçe ile itiraz edildiği belirtilmelidir. Bu gerekçeler genel kabul gören, Kanun, yönetmelik veya genelge hükümlerine dayalı gerekçeler olmalıdır. Aksi durumda itiraz kabul edilmeyecektir.

SGK tarafından itiraz reddedilirse, 30 gün içinde idare mahkemesine başvuru yapılmalıdır. Mahkemeye başvurulması idari para cezasının takip ve tahsilini durdurmaz. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması hâlinde, idarî para cezası kesinleşir.

NOT: Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2018 konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Babadan Maaş Almak İçin Anlaşmalı Boşanma başlıklı makalemizde muvazaalı boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

32 YORUMLAR

 1. Merhaba Öncelikle bu güzel yazınız için size teşekkür ederim.
  Sorum şu şekilde : Bir tanıdığımın babası bir firmada çalışırken iş kazası neticesinde vefat ediyor. Ailesi sigorta kurumuna sorgulatmak için gittiklerinde babalarının üzerine herhangi bir sigorta olmadıklarını görüyor. Oysa ki babaları bu şirkette yaklaşık 2 yıl çalışmımştır.
  Daha sonra tekrar sigorta kurumuna gittiklerinde babaları için Ölümünden geriye dönük olarak 11 günlük sigorta yapıldığı görülüyor. Bir başka ifadeyle sanki babaları işe girmiş ve sadece 11 gün çalışmış ve ölmüş gibi gösteriyorlar.
  Sizce işverenlerin yukarıda belirttiğiniz cezayı almaları için ne yapmalıyız.
  Şimdiden teşekkürler cevabınızı dört gözle bekliyorum

  • Merhaba, öncelikle teşekkür ederiz.
   2 yıllık sigorta tescili yapılabilmesi için sgkya başvuru yapılsın. Gerekli kayıt incelemelerinde sonuç alınamazsa, mahkemede şahit dinletmek yoluyla sigorta tescili yapılabilir.

  • Merhaba, sgkya ya da alo 170’e şikayette bulunun. Şikayetinizde çalıştığınız saatleri de ve nerede olacağınızı da bildirin. Eğer elinizde kağıt üzerinde başka kanıtlar da varsa bunları da gösterin. Bu şartlarda geçmişe dönük de sigorta tescilini yapabilirsiniz

 2. Eşim 5yildir bir tekstil atölyesinde çalışıyor.2 yıl önce sigorta başlatıldı.simdi sebepsiz işten çıkarıldı.4000 TL tazminat veriyorlar.5 yıl çalıştığını kanıtlayacak belge yok fakat şahit çok.dava açacak geriye dönük SSK ve tazminat alabilir mi.tesekkurler

  • Merhaba, evet şahit ve diğer bir çok yolla bu durum kanıtlanabilir. Ancak dava açılması gerekmektedir. Aynı durumda olup, dava kazanan kişiler mevcuttur. Dilerseniz sizi bu konuda avukata yönlendirebiliriz. Bunun için bizimle e-posta adresimizden iletişime geçebilirsiniz.

 3. Merhabalar yaklaşık 13 yıldır inşaata çalışıyorum bulunduğum şehrin her yerinde inşaata çalıştım sadece 391 gün primim var sorum şu neden gerekli denetimler yapılmıyor neden işçinin hakkı bu kadar yiyiliyor ben şikayet etmeye korkuyorum işsiz kalırım diye şuanda sigortasız çalışıyorum. Yetkili kurumlar neden gereken denetimleri yapmıyor.

  • Merhaba, maalesef şikayet olmadan denetim gerçekleşmemektedir. Siz şikayette bulunursanız, isminizi saklı tutmak isteyerek, kendinizi gizleyebilirsiniz.

 4. Merhaba Yabanci uyruklu Oturma izni ile calisan Evde Hasta Bakan Yabanci uyruklu bir bayani kacak calismadan dolayi ihbar ettik denetim elemanlari cezai islem uygulamis ama hala bu bayan calisiyor emniyete her hangi bir yazi yazilmamis sınırďışı islemleri icin kanunen bu yalnis degilmi
  Sgk hala ceza kesildigi halde bu calismaya gozmu yumuyor

  • Merhaba, sgk bu konuda üstüne düşen görevi yapmış sınır dışı işlemleri ile ilgili durumlar için emniyete bildirim yapmalısınız

 5. meraba çalıştığım firmada onlarca kişi çalışıyor ve çalışan bütün kişileri asgari ücretle gösteriyorlar. ama her gösterilen kişi asgari ücretin iki katından fazla kazanıyor acaba şikayet etsem bu firmayı ceza ödermi acaba yardımcı olurmusunuz acaba…
  teşekkürler…

 6. Merhaba,bir işveren yakınımız kardeşini 10 yıldır yanında çalıştırıyor fakat sigotası yok.Şahısın daha önce de hiç sigorta kaydı yapılmamış.Çünkü kendisi sigortaya karşı.Şimdi ise şikayet etmeyi düşünüyo.Bu durumda işverene ne gibi cezalar uygulanır ve karşı dava açılabilir mi?Teşekkürler

  • Merhaba, bir yıllık ceza yazıda belirttiğimiz gibi olacaktır. Ancak yıllık sigorta girişi için dava açılması gerekmektedir. Sgk sadece son 1 yıllık kısmı tescil edebilir

 7. İyi günler,öncelikle bizlere yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.Ben özel bir kurumda 2015 yılında 4 ay sigortasız çalıştırıldım.2016 da sigortamı yaptılar.Daha sonra 2017-2018 yılları arasında 7 aydırlı sigortasız çalıştırıyorlar.Ben sigortasız çalışmayacağımı söyledim.Yapıcaz dediler hala yapmadılar.Elimde yazılı yazışmalar ve belgeler var.Sözleşme imzaladım ama sigortasız çalıştırılıyorum.2 aydırlı maaşımda verilmiyor.Ne yapmam lazım.sözleşmeden dolayı mağdur olur muyum.Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba, hali hazırda çalışıyor olduğunuzdan dolayı sgkya şikayette bulunabilirsiniz. Eğer iş yerine gelen memurlar sizi orada çalışıyorkeb görürse, 7 aydır sigortasız çalıştığınızı kaydederlerse geçmişe dönük sigortanız sağlanacaktır. Maaşınız için ise, ihtarname gönderip ücretinizi isteyebilirsiniz. Daha sonra dava da açabilirsiniz

 8. Merhaba
  Bir ilçe belediyesinde son 9 ayı sigortasız olmak kaydıyla 18 ay çalıştım taşeron sözü vaadiyle direndim ancak daha sonra beni taşerona alamayacaklarını söyleyip çıkardılar . Ne kadar tazminat vs alabilirim

 9. 6 aydan beri sigortasiz çalışıyorum illaki 1 yılımı doldurmam lazım hakkımı alabilmek için ve işimden çıkmak istiyorum geriye dönük haklarımı alabilirmiyim

  • Merhaba, sigortalı da olsanız kıdem tazminatına hak kazanamamaktasınız. Sizin de belirttiğimiz gibi kıdem tazminatı için 1 yıl çalışılmalıdır. Sigortasız çalışmanızı alo 170’e şikayet edebilirsiniz.

 10. meraba ben 1 ağustos 2007 yılından bir harita kadastro birosusunda çalışmaya başladım. fakat iş yeri sabibi yaklaşık 5 yıl sigorta yapmadı. daha sonra sigorta yaptı.16.04.2018 tarihinde tarafıma uygulanan mobbing uygulanması eksik ve geç yatan maaşlardan dolayı haklı fesih hakkımı kullanarak iş aktimi fesh ettim. ve konuyu yargıya taşımayı düşünüyorum. bu durumda eksik yatan sigorta pirimlerim yatırılırmı ve iş yeri takriben ne kadar ceza yer 2018 yılı için 77.121.00 diyor sadece bu kadarmı yoksa bunun 5 katımı şimdiden çok tşk eder başarılarınızın devamını dilerim…

  • Merhaba, eğer yargı aşamasında haklılığınız ispatlanırsa, eksik primleriniz yatırılır ve her yıl için bahsettiğimiz bu maddelerden idari para cezası uygulanır.

 11. Merhaba 3 yıl servis şoförlüğü yaptım sigorta yaptırmamış bu gün itibariyle işten çıkarıldım şikayet etsem bana ne gibi fayda sağlar

 12. merhaba benim sorum ben 13 aydır bir restaurant da çalışıyorum patron bügün yarın diyerek 13 ay geçti sigorta yapmadı benim 13 hakkımı almam için ne yapmam lazım çalıştıgıma dair birçok şahidim var artı 8 saat degil 13 ay boyunca 14 saat çalıştım ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen

 13. Merhaba ben profesyonel sporcuyum resmi sözleşmemde yazılı olarak belirtilmesine rağmen 10 ay boyunca ssk primlerim yatırılması.

  Nasıl bir cezai müeyyide uygulayabilirim. İlgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederim.

  • Merhaba, sözleşmenizin olması kesin kanıt niteliğinde olduğundan, sgkya şikayette bulunup ibraz ettiğinizde geçmişe dönük haklarınızı alabilirsiniz

 14. 12 ay sigortasız ve asgari ücret altında çalıştım bugün işyerinegeldim çıkışımız verdiler bir de gece bekçisim saat 5 te geliyorum 7 cıkıyorum

 15. mrb ben işverenim yanımıza bi işçi aldık işe başlarken benim sigortamı yapmayın sigorta parasını bana verin ben işsizlik parası alıyorum dedi yaklaşık 5 ay yanımızda çalıştı şimdi işi bıraktı ve bizi şikayet etmekle tehdit ediyor ne yapmamız lazım

  • Merhaba, yapacağınız pek bir şey yok. Maalesef dava açarsa ve şahitleri varsa, davayı kazanabilir. Ancak aldığı işsizlik maaşlarını da iade etmesi gerekecektir. Bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz

 16. Merhabalar askerlikten önce yakın akrabanın yanında çalışıyordum sigortam yoktu askerden geldikten sonra 6 ay başka bı yerde çalıştıktan sonra tekrar girdim 1 yılı geçti sigortam yatırılıyor maas bodrom yok günlük para veriyor izin yok çalışma saati 13 saat çalışmaya devam ediyorum haklarımı nasıl alabilirim? Ve kıdem tazminatı ve sigorta primlerimi 1 yıllığına alabilir miyim nasıl bir yol izlemeliyim

  • Merhaba, önce sgkya şikayette bulunabilirsiniz. Geçmişe dönük olarak 1 yıl sigortanız sağlanabilir. Daha sonra geri kalan yıllarınız için ve kıdem tazminatınız için dava açmalısınız

SORU SOR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.