Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2018

64
5276

Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2018 yılında değişiklik göstermiştir.

2017 yılına ait rakamlarla yaptığımız hesaplamada 1 işçi için 1 yıllık 67.545 TL idari para cezasının uygulanacağını belirtmiştik. Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2017 hesaplamaları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sigortasız olarak işçi çalıştırmanın 2018 yılında ne kadar cezası olduğunu, uygulanan teşviklerden bu cezalar neticesinde ne kadar süre ile yararlanılamayacağını ve cezalara itiraz edilip edilemeyeceğini anlatacağız.

Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2018

SGK’nın denetimle görevli Denetmen ve Müfettişleri iş yerine gelip sigortasızlık denetimi yaptığında ve sigortasız işçi tespiti yapıldığında, işverenler tarafından bir çok mazeret üretilmektedir. Bu mazeretler, işçilerin daha yeni işe başladığı, işçilerin deneme sürecinde olduğu, işçinin kendisinin sigorta yapılmasını istemediği gibi mazeretlerdir.

Bunların hiç biri iş yerine gelen denetim elemanlarının dikkate alacağı şeyler değildir. Eğer denetmen/müfettiş ne gerekçeyle olursa olsun sigortasız çalışan işçi tespit ettiyse bunu raporuna yazacaktır.

Kurumun denetim ile görevli Denetmenlerinin sigortasız işçiye geriye dönük olarak sigortalı yapmasının sınırı 1 yıldır. Yani işçiler 5 yıldır sigortasız çalışıyor bile olsa, sadece 1 yıl kazandırılabilir. İşçilerin en az 1 yıl sigortasız çalıştığını ve denetmen/müfettişlerin bunu tespit edip tüm maddeleri kapsayacak şekilde ceza uyguladığını varsayarak, sigortasız işçi çalıştırma cezasını madde madde açıklayalım.

1-Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi (102/a-2): 

Sigortasız işçi çalıştıran kişi doğal olarak sigortalının işe giriş bildirgesini SGK’ya bildirmemiştir.

İdari Para Cezası: 2.029,5 x 2=4.059 TL

2-APHB Verilmemesi (102/c-4):

Sigortasız işçi çalıştıran SGK‘ya her ayın 23’üne kadar verilmesi zorunlu olan Aylık Prim ve Hizmet Belgesini verdiğinde sigortasız çalıştırdığı kişiyi bu belgede göstermemiştir.

İdari Para Cezası (Her Ay İçin): 2.029,5 x 2 x 12 AY=48.708 TL

3-Bordronun Geçersiz Olması (102/e-5):

Sigortasız işçi çalıştıran APHB’de bildirmediği yani sigortasız çalıştırdığı kişiyi doğal olarak bordrosuna da yansıtmamıştır. Bu sebeple Bordro geçersiz sayılacaktır.

İdari Para Cezası (Her Ay İçin): 2.029,5/2 x 12 Ay=12.177 TL

4-Muhasebe Defterlerinin Geçersiz Olması(102/e-4):

Sigortasız işçi çalıştıran bordroya kaydetmediği işçiyi muhasebe defterinin işçilik giderleri kısmına da yansıtmayacağından dolayı Muhasebe Defteri geçersiz sayılacaktır.

İdari Para Cezası (Bilanço usulu): 2.029,5/2 x 12 Ay=12.177 TL

SONUÇ; idari para cezalarını kapsayan tüm maddelerden doğan cezaları topladığımızda bir sigortasız işçi çalıştırmanın yıllık cezasının 77.121 TL olduğu görülecektir.

Ceza Uygulanınca Teşvikler Yasaklanır Mı

İş yerlerinde primlerin düzenli ödenmesi ve herhangi bir idari para cezasına maruz kalmamak şartıyla 5510 sayılı teşvik uygulanır. Bu teşvik fazla işçi çalıştıran iş yerleri için oldukça yüksek miktarlara ulaşmaktadır. 

Mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalıyı fiilen çalıştırmadığı tespit edilen iş yerlerinin ilk tespitte 1 ay süreyle, ilk tespit tarihinden itibaren üç yıl içinde tekrar eden her bir tespit için ise bir yıl süreyle 5510 sayılı Kanun, 3294 sayılı Kanun ile 4447 sayılı Kanunda yer alan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanmasının mümkün bulunmadığı,

5 kişiden fazla olmamak koşuluyla çalıştırılan toplam sigortalı sayısının %1’ini aşmayan sayıda, çalıştırdığı kişileri sigortalı bildirmediği veya bildirdiği kişileri fiilen çalıştırmadığı tespit edilen iş yerleri için yasaklama yapılmayacağı, hükme bağlanmıştır.

SGK Para Cezalarında İndirim Var Mı

Sgk Para Cezalarında indirim uygulanabilmesi için ilgili cezanın 15 gün ödenmesi gerekir. Bu durumda peşin ödeme indirimi uygulanacaktır. Peşin ödeme indiriminin oranı %25’tir.

Örneğin; 77.121 TL idari para cezası tebliğ edildiyse 15 gün içinde ödenmesi durumunda 19.280,25 TL indirim söz konusu olacaktır.

SGK Para Cezalarına İtiraz Edilir Mi

İdari para cezası tebliğ edilmesinden itibaren 15 gün için SGK’ya itiraz edilmelidir. 15 günlük süre geçirildiyse itiraz etme hakkı kalmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe verilmelidir. Bu dilekçenin belirli bir usulu yoktur. Ancak, idari para cezasına niçin ve hangi gerekçe ile itiraz edildiği belirtilmelidir. Bu gerekçeler genel kabul gören, Kanun, yönetmelik veya genelge hükümlerine dayalı gerekçeler olmalıdır. Aksi durumda itiraz kabul edilmeyecektir.

SGK tarafından itiraz reddedilirse, 30 gün içinde idare mahkemesine başvuru yapılmalıdır. Mahkemeye başvurulması idari para cezasının takip ve tahsilini durdurmaz. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması hâlinde, idarî para cezası kesinleşir.

NOT: Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2018 konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

64 YORUMLAR

 1. Merhaba Öncelikle bu güzel yazınız için size teşekkür ederim.
  Sorum şu şekilde : Bir tanıdığımın babası bir firmada çalışırken iş kazası neticesinde vefat ediyor. Ailesi sigorta kurumuna sorgulatmak için gittiklerinde babalarının üzerine herhangi bir sigorta olmadıklarını görüyor. Oysa ki babaları bu şirkette yaklaşık 2 yıl çalışmımştır.
  Daha sonra tekrar sigorta kurumuna gittiklerinde babaları için Ölümünden geriye dönük olarak 11 günlük sigorta yapıldığı görülüyor. Bir başka ifadeyle sanki babaları işe girmiş ve sadece 11 gün çalışmış ve ölmüş gibi gösteriyorlar.
  Sizce işverenlerin yukarıda belirttiğiniz cezayı almaları için ne yapmalıyız.
  Şimdiden teşekkürler cevabınızı dört gözle bekliyorum

  • Merhaba, öncelikle teşekkür ederiz.
   2 yıllık sigorta tescili yapılabilmesi için sgkya başvuru yapılsın. Gerekli kayıt incelemelerinde sonuç alınamazsa, mahkemede şahit dinletmek yoluyla sigorta tescili yapılabilir.

  • Merhaba, sgkya ya da alo 170’e şikayette bulunun. Şikayetinizde çalıştığınız saatleri de ve nerede olacağınızı da bildirin. Eğer elinizde kağıt üzerinde başka kanıtlar da varsa bunları da gösterin. Bu şartlarda geçmişe dönük de sigorta tescilini yapabilirsiniz

 2. Eşim 5yildir bir tekstil atölyesinde çalışıyor.2 yıl önce sigorta başlatıldı.simdi sebepsiz işten çıkarıldı.4000 TL tazminat veriyorlar.5 yıl çalıştığını kanıtlayacak belge yok fakat şahit çok.dava açacak geriye dönük SSK ve tazminat alabilir mi.tesekkurler

  • Merhaba, evet şahit ve diğer bir çok yolla bu durum kanıtlanabilir. Ancak dava açılması gerekmektedir. Aynı durumda olup, dava kazanan kişiler mevcuttur. Dilerseniz sizi bu konuda avukata yönlendirebiliriz. Bunun için bizimle e-posta adresimizden iletişime geçebilirsiniz.

 3. Merhabalar yaklaşık 13 yıldır inşaata çalışıyorum bulunduğum şehrin her yerinde inşaata çalıştım sadece 391 gün primim var sorum şu neden gerekli denetimler yapılmıyor neden işçinin hakkı bu kadar yiyiliyor ben şikayet etmeye korkuyorum işsiz kalırım diye şuanda sigortasız çalışıyorum. Yetkili kurumlar neden gereken denetimleri yapmıyor.

  • Merhaba, maalesef şikayet olmadan denetim gerçekleşmemektedir. Siz şikayette bulunursanız, isminizi saklı tutmak isteyerek, kendinizi gizleyebilirsiniz.

 4. Merhaba Yabanci uyruklu Oturma izni ile calisan Evde Hasta Bakan Yabanci uyruklu bir bayani kacak calismadan dolayi ihbar ettik denetim elemanlari cezai islem uygulamis ama hala bu bayan calisiyor emniyete her hangi bir yazi yazilmamis sınırďışı islemleri icin kanunen bu yalnis degilmi
  Sgk hala ceza kesildigi halde bu calismaya gozmu yumuyor

  • Merhaba, sgk bu konuda üstüne düşen görevi yapmış sınır dışı işlemleri ile ilgili durumlar için emniyete bildirim yapmalısınız

 5. meraba çalıştığım firmada onlarca kişi çalışıyor ve çalışan bütün kişileri asgari ücretle gösteriyorlar. ama her gösterilen kişi asgari ücretin iki katından fazla kazanıyor acaba şikayet etsem bu firmayı ceza ödermi acaba yardımcı olurmusunuz acaba…
  teşekkürler…

 6. Merhaba,bir işveren yakınımız kardeşini 10 yıldır yanında çalıştırıyor fakat sigotası yok.Şahısın daha önce de hiç sigorta kaydı yapılmamış.Çünkü kendisi sigortaya karşı.Şimdi ise şikayet etmeyi düşünüyo.Bu durumda işverene ne gibi cezalar uygulanır ve karşı dava açılabilir mi?Teşekkürler

  • Merhaba, bir yıllık ceza yazıda belirttiğimiz gibi olacaktır. Ancak yıllık sigorta girişi için dava açılması gerekmektedir. Sgk sadece son 1 yıllık kısmı tescil edebilir

 7. İyi günler,öncelikle bizlere yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.Ben özel bir kurumda 2015 yılında 4 ay sigortasız çalıştırıldım.2016 da sigortamı yaptılar.Daha sonra 2017-2018 yılları arasında 7 aydırlı sigortasız çalıştırıyorlar.Ben sigortasız çalışmayacağımı söyledim.Yapıcaz dediler hala yapmadılar.Elimde yazılı yazışmalar ve belgeler var.Sözleşme imzaladım ama sigortasız çalıştırılıyorum.2 aydırlı maaşımda verilmiyor.Ne yapmam lazım.sözleşmeden dolayı mağdur olur muyum.Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba, hali hazırda çalışıyor olduğunuzdan dolayı sgkya şikayette bulunabilirsiniz. Eğer iş yerine gelen memurlar sizi orada çalışıyorkeb görürse, 7 aydır sigortasız çalıştığınızı kaydederlerse geçmişe dönük sigortanız sağlanacaktır. Maaşınız için ise, ihtarname gönderip ücretinizi isteyebilirsiniz. Daha sonra dava da açabilirsiniz

 8. Merhaba
  Bir ilçe belediyesinde son 9 ayı sigortasız olmak kaydıyla 18 ay çalıştım taşeron sözü vaadiyle direndim ancak daha sonra beni taşerona alamayacaklarını söyleyip çıkardılar . Ne kadar tazminat vs alabilirim

 9. 6 aydan beri sigortasiz çalışıyorum illaki 1 yılımı doldurmam lazım hakkımı alabilmek için ve işimden çıkmak istiyorum geriye dönük haklarımı alabilirmiyim

  • Merhaba, sigortalı da olsanız kıdem tazminatına hak kazanamamaktasınız. Sizin de belirttiğimiz gibi kıdem tazminatı için 1 yıl çalışılmalıdır. Sigortasız çalışmanızı alo 170’e şikayet edebilirsiniz.

 10. meraba ben 1 ağustos 2007 yılından bir harita kadastro birosusunda çalışmaya başladım. fakat iş yeri sabibi yaklaşık 5 yıl sigorta yapmadı. daha sonra sigorta yaptı.16.04.2018 tarihinde tarafıma uygulanan mobbing uygulanması eksik ve geç yatan maaşlardan dolayı haklı fesih hakkımı kullanarak iş aktimi fesh ettim. ve konuyu yargıya taşımayı düşünüyorum. bu durumda eksik yatan sigorta pirimlerim yatırılırmı ve iş yeri takriben ne kadar ceza yer 2018 yılı için 77.121.00 diyor sadece bu kadarmı yoksa bunun 5 katımı şimdiden çok tşk eder başarılarınızın devamını dilerim…

  • Merhaba, eğer yargı aşamasında haklılığınız ispatlanırsa, eksik primleriniz yatırılır ve her yıl için bahsettiğimiz bu maddelerden idari para cezası uygulanır.

 11. Merhaba 3 yıl servis şoförlüğü yaptım sigorta yaptırmamış bu gün itibariyle işten çıkarıldım şikayet etsem bana ne gibi fayda sağlar

 12. merhaba benim sorum ben 13 aydır bir restaurant da çalışıyorum patron bügün yarın diyerek 13 ay geçti sigorta yapmadı benim 13 hakkımı almam için ne yapmam lazım çalıştıgıma dair birçok şahidim var artı 8 saat degil 13 ay boyunca 14 saat çalıştım ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen

 13. Merhaba ben profesyonel sporcuyum resmi sözleşmemde yazılı olarak belirtilmesine rağmen 10 ay boyunca ssk primlerim yatırılması.

  Nasıl bir cezai müeyyide uygulayabilirim. İlgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederim.

  • Merhaba, sözleşmenizin olması kesin kanıt niteliğinde olduğundan, sgkya şikayette bulunup ibraz ettiğinizde geçmişe dönük haklarınızı alabilirsiniz

 14. 12 ay sigortasız ve asgari ücret altında çalıştım bugün işyerinegeldim çıkışımız verdiler bir de gece bekçisim saat 5 te geliyorum 7 cıkıyorum

 15. mrb ben işverenim yanımıza bi işçi aldık işe başlarken benim sigortamı yapmayın sigorta parasını bana verin ben işsizlik parası alıyorum dedi yaklaşık 5 ay yanımızda çalıştı şimdi işi bıraktı ve bizi şikayet etmekle tehdit ediyor ne yapmamız lazım

  • Merhaba, yapacağınız pek bir şey yok. Maalesef dava açarsa ve şahitleri varsa, davayı kazanabilir. Ancak aldığı işsizlik maaşlarını da iade etmesi gerekecektir. Bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz

 16. Merhabalar askerlikten önce yakın akrabanın yanında çalışıyordum sigortam yoktu askerden geldikten sonra 6 ay başka bı yerde çalıştıktan sonra tekrar girdim 1 yılı geçti sigortam yatırılıyor maas bodrom yok günlük para veriyor izin yok çalışma saati 13 saat çalışmaya devam ediyorum haklarımı nasıl alabilirim? Ve kıdem tazminatı ve sigorta primlerimi 1 yıllığına alabilir miyim nasıl bir yol izlemeliyim

  • Merhaba, önce sgkya şikayette bulunabilirsiniz. Geçmişe dönük olarak 1 yıl sigortanız sağlanabilir. Daha sonra geri kalan yıllarınız için ve kıdem tazminatınız için dava açmalısınız

 17. merhaba öncelikle kolay gelsim ben basit usulde bir mükellefim. rahatsızlığım dolayısıyla akrabamdan benim yerime bakması için birisini koydum 2017 yılından 1 ay 2018 yılındanda 3 ay çalıştı ve beni bayağı maddi zarara uğrattı ve ben bunu istediğim zaman kendi isteğiyle çalışmasına rağmen bu hırsızlık olayı olunca bende parayı isteyince beni sigortasız çalıştırmakla tehdit ediyor kısa süre içerisinde negibi ceza alırız.. ? ve hiç bir kaydı yok..daha doğrusu kendisi istemedi baba sigortasından düşerim diye. vede bizde güvendik işe bana hastalığım boyunca tedavi aşamasında yardımda bulundum. ne yapmam gerekir.?

 18. Arkadaşım bir mağazaya ise girdi. 15 günlük deneme yapalım dediler sonra memnun kalırsak devam edersiniz dediler. İlk 15 gün sigorta yapilmamis.simdi ise kabul ettiler. Yine sigorta yapmıyorlar. 40 bin tl prim yapmadan yapmayiz felan dediler. Bizim napmamiz lazım yardımcı olursaniz çok iyi olur?

 19. Oncelikle merhabalar babam 8 yildir bir insaat firmasinda sigortasiz olarak gunde 12 saat calismak karsiliginda bekcilik yapiyor ve yine aldigi maas asgari ucretin cok altinda yalniz cikan af ile birlikte emekli oldu bildigim kadariyla emekli olarak calistirilan kisilerin dahi sigortasi bildirilmek zorunda sorum su olacak sizlere bu sirket sskya sikayet edilse alacagi ceza nedir ve babama herhangi bir yaptirim uygulanir mi calistigina dair elimizde bircok belge ve sahit bulunmaktadir tesekkurler

 20. Hayırlı Günler ;

  Biz şirket olarak 23 işçi çalıştırıyoruz. Bizim çalışanların giriş – çıkışlarını emniyete bildirme zorunluluğumuz var. 25.07.2018 tarihinde muhasebemize girişi yapılması için evrak gönderiyoruz ve aynı şekilde işçinin girişinin yapıldığına dair 27.07.2018 tarihli evrak ( işe giriş bildirgesi değil ) veriyoruz. Bizdeki sorun ise muhasebemizdeki arkadaş işçinin girişini 10/08/2018 olarak yapmış. Bağlı bulunduğumuz il sgk emniyetin göndermiş olduğu belgedeki tarihi dikkate alıp bize ip cezası kesmiş ve 6111 ‘ aldığımız indirimlerin faiziyle geri iadesini talep etmeye çalışıyor. Böyle bir hatadan dolayı ne yapmamız gerekiyor

  • Merhaba, hata ile ilgili tün detayları bir dilekçeyle sgk’ya bildirin, sehven yapılan bu durumun düzeltilmesi talebinde bulunun. İşyerine denetim çıkacaktır. Denetim neticesinde iddia ettikleriniz doğru ise ipc silinecektir

 21. Merhaba yaklaşık 9 aydır bir kafede sigorsasiz calçalışıyo ve tut ısrarlarıma rağmen sigortami yapmıyorlar ne yapmalıyım haklarım nedir

  • Merhaba, alo 170 i arayarak ve isminizi vererek, 9 aydır çalıştığınızı bildirirseniz, geçmişe dönük olarak sigortalılığınız sağlanacaktır.

 22. merhaba , yaklaşık 9 aydır kafede sigortasız çalıştırılıyorum tüm ısrarlarıma rağmen hala sigortam yapılmadı ve kanıtım da yok ne yapmam gerekiyor haklarım var mı?

 23. Mrb ben kuaförüm çalıştığım yerde sigorta yapilmadi %60 calştim.. sigorta talep etmedim.. sabah sekiz aksam 7 bana gore çalşma saati değildi hasta oldum gtmedim tatillelere gttim gtmedim işe snra işweren eleman aldi ona sigorta yaptı smdi ben onu şikayet edip bsey talep edebilir msm 31 ay calstim yannda ama cogu zaman gtmedim

 24. merhabalar.ben giyim magazasında 18 ay çalıştım.18 mart 2017 de başladım.ilk 3 ay sigortam yapılmadı.sigortam 10,06,2017 de başlatıldı 31,12,2017 de dükkan sahibi bayan kocasının üstüne dükkanı devretti.ve 31,12,2017 sigortadan çıkış yaptırılmış ve geri sigorta başlatılmamış.bunu farkedip söyledik.02,02,2018 de tekrar sigorta başlatıldı.ocak ayı sigortası yapılmadı o sürede çalıştırıldık.ve elimde o sürede çalıştığıma dair adıma işyeri adresine gelen aldığımın ürünün faturası irsaliyesi ve resim var o tarihtede dükkanda cektiğim .25,08,2018 de izin günü ve resmi 9 günlük kurban bayramı tatilinde işe gitmedim diye kısa msjla işten cıkartıldım.31,08,2018 de sigortam kesilmiş.fakat 28,08,2018 ile 03,09,2018 tarihleri arasında 1 haftalık raporum var.işveren raporluyken işten çıkardı.maaşı elden veriyordu asgari ücret gösterip ama 1000 tl ödeme yaptı maas bodrosunda hiç bir şekilde imzam yok maaş aldığıma dair.günde 11 saat çalıştım mesai vermedi artı 35 km yol gittim yol ücretide ödenmedi.suan arabuluculuk servisinde ve kendi avkatımda dava açmaya hazırlanıyor.bunun işyerine cezası ne olur? ve bana ne haklar doğar?ne yapmam gerekir bilgilendirirseniz sevinirim…

 25. Merhaba 2 aylık sigortasız çalışma asgari ücrete muhalefet yani elden aylık olarak 1000 Tl verme hergün 12 saat çalıştırma ve haftalık izin olarak yarım gün kullandırma bunların 2018 yılı itibarı ile toplam cezası nedir

 26. Merhabalar iş yerinde 6 ay çalıştım 3 ay sigorta yapmadılar 3 aydan sonra sigorta yaptılar. Is yerindeki 3 aylık sigorta paramı nasıl alabilirim. Şuan da iş yerinde çalışmıyorum.

 27. Merhaba ben bir otelde çalışıyordum maaş alamadım ve iş kazası geçirdim patron bana sen şikâyetçi olma ben sana yardım ederim dedi bende olmadım ve hastane masraflarını bile ben ödedim savcı liga itiraz dilekçesi yazdın red geldi.bende tüm haklarımı alamadım diye mahkemeye bas vurdum yaklaşık 1.5 yıldır mahkeme devam ediyor ve otel halen benim sgk mi yatırıyor noterden iş feshi için protesto çektim ama halen otel sgk yatırıyor bunun sonucu ne olur teşekürler

 28. merhabalar bir düğün salonunda 8 yıldır siğortasız çalıştım şu an işi bıraktım bir avukat tutup mahkemeye gitsem birşeyler elde edebilirmiyim elimde yüzlerce video kayıtları ve bir o kadarda resim ve şahitlerim mevcut teşekkür ederim…

 29. Iyi günler Ben bundan uc yil once 1yila yakin kafe islwtmeciligi yaptim kafede olmadigim bir gun sigorta kurumundan sikayet var diye gelmisler oesnaada kafede arkadasin oglu vardi sigortadiz isci diye tutanak tutup ceza kestiler sgkk kurumuna ceza icin itiraz dilekçesi yazdik kabul edilmemis suan 5 milyar ceza geldi Ayrica kafrmi 2 yil once kapatyim ve esimden baska hic bir gecim kaynagim yok bu ceza icin ne yapabilirim

 30. Merhaba bir yakınımız memur emeklisi olarak özel bir firmada çalışmaya başladı 2010 yılında sigorta yapıldığı takdirde emekli maaşında kesinti olacağından dolayı ve sigortaya ihtiyacı olmadığı için sigorta yapılmasını istememişti.Yaklaşık 8 yıl kadar çalıştı ve 2018 yılının sonunda işten çıkarıldı birazda araları bozuk şekilde çalıştığı firmayı beni sigortasız çalıştırdılar diye şikayet etse ne kadar ceza yazdırabilir ? Kendisine herhangi bir cezai işlem uygulanırmı ve tazminatı etkilenirmi

  • Merhaba, gerekli hesaplamalar yazımızda mevcuttur ancak kendisine herhangi bir yaptırım uygulanmayacak ve tazminatı bu durumdan etkilenmeyecektir.

 31. Bir iş yerinde sahada 8 ay araçla pazarlama yaptım. Maaşımı en başta sözlü anlaştığımız halde satışların tahsilatından sonra ödeyeceğini belirtti. Şirket adıma araç kiralamasını ben yaptım. Faturalar şirkete kesildi gider işlendi yakıt fişleri otel giderleri hepsi şirket adına yapıldı. Hatta malzeme alırken bile faturalar şirkete kesildi. Haftalık harcama bedeli olarak şirket hesabından küçük paralar ve yakıt oaraları hesabıma gönderildi. Otel konaklamasından tutun herşey şirket sahibinin hesabından gönderildi bana açıklamalarıyla. Aldığım siparişlerin altında benim imzam var. Kartvizitimi de şirketten çıkarmışlardı. Şimdi şirket sahibi ile ters düştük maaşımı ödemeyeceğini prim hakedişi olarak da haftalık gönderdiği küçük miktarları gösteriyor. Avukatımla arabuluculuğa gittik kabul etmedi bu hafta daa açıldı. Maaş ve diğer alacaklarımla beraber hakkımı talep ettik. Bu şirket sahibi sgk cezasından korkmuyor gibi göründü. Bu şirkette çalıştığıma anlaşmayı yaptığım sipariş aldığım kurumlar şahit. Ayrıca siparişini aldığım 3-4 okulunda elden alıp şirket sahibinin şahsi hesabına yatırdığım paraların tutanakları da var. Yani hem faturasız tahsilatlarının tutanakları hem faturalı satışımın tahsilat dekontları elimde mevcut. Tahmini bu dava ne kadar sürer? Avukatım dava sonunda paranı alırız diyor ama bir de size sormak istedim?

 32. Bir iş yerinde sahada 8 ay araçla pazarlama yaptım. Maaşımı en başta sözlü anlaştığımız halde satışların tahsilatından sonra ödeyeceğini belirtti. Şirket adıma araç kiralamasını ben yaptım. Faturalar şirkete kesildi gider işlendi yakıt fişleri otel giderleri hepsi şirket adına yapıldı. Hatta malzeme alırken bile faturalar şirkete kesildi. Haftalık harcama bedeli olarak şirket hesabından küçük paralar ve yakıt oaraları hesabıma gönderildi. Otel konaklamasından tutun herşey şirket sahibinin hesabından gönderildi bana açıklamalarıyla. Aldığım siparişlerin altında benim imzam var. Kartvizitimi de şirketten çıkarmışlardı. Şimdi şirket sahibi ile ters düştük maaşımı ödemeyeceğini prim hakedişi olarak da haftalık gönderdiği küçük miktarları gösteriyor. Avukatımla arabuluculuğa gittik kabul etmedi bu hafta daa açıldı. Maaş ve diğer alacaklarımla beraber hakkımı talep ettik. Bu şirket sahibi sgk cezasından korkmuyor gibi göründü. Bu şirkette çalıştığıma anlaşmayı yaptığım sipariş aldığım kurumlar şahit. Ayrıca siparişini aldığım 3-4 okulunda elden alıp şirket sahibinin şahsi hesabına yatırdığım paraların tutanakları da var. Yani hem faturasız tahsilatlarının tutanakları hem faturalı satışımın tahsilat dekontları elimde mevcut. Tahmini bu dava ne kadar sürer? Avukatım dava sonunda paranı alırız diyor ama bir de size sormak istedim? Anayasa işvereni koruduğu hızda bizi de korur mu?

  • Merhaba, bize göre de paranızı ve hak ediyorsanız kıdeminizi alırsınız. Dava süresi konusundan bir şey söyleyemeyiz. Mahkemeler genellikle işçi haklarını korumaktadırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz