Part Time Çalışanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi

6
3531

Part Time Çalışanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi sorusu ay içinde 30 günden az çalışan sigortalıların sıklıkla merak ettiği konuların başında gelmektedir.

6745 sayılı Kanun ile getirilen değişiklik ve SGK’nın bu konu hakkındaki genelgesi bu sorulara cevap niteliğinde olmuştur. Önceki yazımızda Puantaj usulü çalışanların GSS primi ödeyip ödemeyeceğini anlatmıştık. Bu yazımızda ise Part Time Çalışanların eksik günleri için GSS Primi ödeyip ödemeyeceğini ve sağlıktan yararlanıp yararlanamayacağını anlatmaya çalışacağız.

Part Time Çalışanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi

6745 sayılı Kanun 01.10.2016 tarihinde eklenen madde ile, part time çalışan sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsü devam edecektir.

Buna göre; 1/10/2016 tarihi itibarıyla “06- Kısmi istihdam”, “7- Puantaj” veya “17- Ev hizmetlerinde 30 günden eksik çalışma” eksik gün seçeneği ile bildirilen ve aynı zamanda sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde bulunmayan ve prim ödeme gün sayısı ay içerisinde 20 gün ve daha az olanlar, eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini gelir testi sonucuna göre 30 güne tamamlayacaklardır.

ÖRNEK: SSK kapsamında “06  Kısmi istihdam” ile 11 gün çalışan 24 yaşındaki öğrencisi erkek şahıs, babası üzerinden sağlıktan yararlanabilmektedir. Bu statüsü nedeniyle eksik kalan 19 günde babası üzerinden sağlık yardımı alacak olup, bu süreleri 30 güne tamamlamayacaktır. C şahsı 25 yaşını doldurduğu tarihten itibaren aynı şekilde çalışması halinde sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak sayılmayacaktır. Eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini gelir testi sonucuna göre 30 güne tamamlayacaktır.

NOT: Part Time Çalışanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. Merhabalar 86 doğumluyum bayanım babamın sigortasından yararlanıyorum şu anda ise gireceğim ama saat karşılığı ayda 8 _9 günlük sigortalı olacağım sağlıktan yararlanma nasıl olacak bilgilendiriniz lutfen

  2. Merhabalar 86 doğumluyum bayanım babamın sigortasından yararlanıyorum şu anda ise gireceğim ama saat karşılığı ayda 8 _9 günlük sigortalı olacağım sağlıktan yararlanma nasıl olacak bilgilendiriniz lutfen birde sigortalı olarak işe girip çıkınca babamın sigortasına dönüş yapabilirmiyim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here