Part Time Çalışanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi

13
4903

Part Time Çalışanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi sorusu ay içinde 30 günden az çalışan sigortalıların sıklıkla merak ettiği konuların başında gelmektedir.

6745 sayılı Kanun ile getirilen değişiklik ve Sosyal Güvenlik Kurumunu bu konu hakkındaki genelgesi bu sorulara cevap niteliğinde olmuştur. Önceki yazımızda Puantaj usulü çalışanların GSS primi ödeyip ödemeyeceğini anlatmıştık. Bu yazımızda ise Part Time Çalışanların eksik günleri için GSS Primi ödeyip ödemeyeceğini ve sağlıktan yararlanıp yararlanamayacağını anlatmaya çalışacağız.

Part Time Çalışanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi

6745 sayılı Kanun 01.10.2016 tarihinde eklenen madde ile, part time yani kısmi istihdam sözleşmesi ile çalışan sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsü devam edecektir.

Buna göre; 1/10/2016 tarihi itibarıyla “06- Kısmi istihdam”, “7- Puantaj” veya “17- Ev hizmetlerinde 30 günden eksik çalışma” eksik gün seçeneği ile bildirilen ve aynı zamanda sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde bulunmayan ve prim ödeme gün sayısı ay içerisinde 20 gün ve daha az olanlar, eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini gelir testi sonucuna göre 30 güne tamamlayacaklardır.

ÖRNEK: SSK kapsamında “06  Kısmi istihdam ” ile 11 gün çalışan 24 yaşındaki öğrencisi erkek şahıs, babası üzerinden sağlıktan yararlanabilmektedir. Bu statüsü nedeniyle eksik kalan 19 günde babası üzerinden sağlık yardımı alacak olup, bu süreleri 30 güne tamamlamayacaktır. C şahsı 25 yaşını doldurduğu tarihten itibaren aynı şekilde çalışması halinde sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak sayılmayacaktır. Eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini gelir testi sonucuna göre 30 güne tamamlayacaktır.

Part Time Çalışanların GSS Ödemesi

Kısmi istihdam sözleşmesiyle çalışıp sağlıktan yararlanmak isteyenler kalan günlerinde GSS primi ödemelidir. Ancak annesi, babası ya da eşi üzerinden sağlık hizmeti alma hakkı bulunan bir kişi, ay içerisinde 15 gün çalışmış olsa bile annesi, babası ya da eşi üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edebilir ve gelir testine girip GSS primi ödemek zorunda değildir.

NOT: Part Time Çalışanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

13 YORUMLAR

  1. Merhabalar 86 doğumluyum bayanım babamın sigortasından yararlanıyorum şu anda ise gireceğim ama saat karşılığı ayda 8 _9 günlük sigortalı olacağım sağlıktan yararlanma nasıl olacak bilgilendiriniz lutfen

  2. Merhabalar 86 doğumluyum bayanım babamın sigortasından yararlanıyorum şu anda ise gireceğim ama saat karşılığı ayda 8 _9 günlük sigortalı olacağım sağlıktan yararlanma nasıl olacak bilgilendiriniz lutfen birde sigortalı olarak işe girip çıkınca babamın sigortasına dönüş yapabilirmiyim

  3. merhaba 15 gün kısmi istihdam olarak çalışmaktayım ve 15 gün üzerinden primim yatıyor.
    bu koşulda sağlıktan yararlanabilir miyim?

  4. merhaba babam emekli annem onun üzerinden sağlık hizmeti alıyordu. annem part time bi iş yapmaya başladı 5 günden kısmı sigortalı görünüyor. sağlık hizmetinden yararlanamamış. sorum şu ki: geri kalan günler için emekli eşinden yararlanabilir mi? yada kendisi geri kalanı ödemek zorunda mı?

  5. merhaba babam emekli annem onun üzerinden sağlık hizmeti alıyordu. annem part time bi iş yapmaya başladı 5 günden kısmı sigortalı görünüyor. sağlık hizmetinden yararlanamamış. sorum şu ki: geri kalan günler için emekli eşinden yararlanabilir mi? yada kendisi geri kalanı ödemek zorunda mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz