Hizmet Tespit Davası Nasıl Açılır

5
3245

Hizmet Tespit Davası Nasıl Açılır, Hizmet tespit davası nedir, hizmet tespit davası hangi durumlarda açılır v.b sorulara bu yazımızda cevap bulmaya çalışacağız.

Hizmet tespit davası; sigortasız çalıştıysanız, primleriniz eksik yatırıldıysa, işveren işe girişinizi yapmış fakat primlerinizi ödemediyse ve bunların hiç birini Sosyal Güvenlik Kurumu tespit edemediyse açılan davadır.

Hizmet Tespit Davası Nasıl Açılır

Hizmet Tespit Davası Açılmasının Şartları Nelerdir

5510 sayılı Kanunun 86. maddesine göre, çalıştığı esnada sigorta girişi yapılmayan kişiler, işten ayrıldıktan sonra beş yıl  içinde iş mahkemesine dava açmalıdır.

Buna Göre, Hizmet tespiti davasının açılması için üç şart vardır. Bunlar;

 • İşçinin sigortasız çalıştırılması,
 • Çalışan işçinin kuruma bildirilmemesi veya işçinin işverenin yanında çalıştığının tespit edilememiş olması
 • Davanın 5 yıl içinde açılması şartları bulunmaktadır.

Hizmet Tespit Davasında Görevli Mahkeme

Hizmet tespiti davasında görevli mahkeme iş mahkemeleridir. İş mahkemelerinin olmadığı yerde Asliye Hukuk Mahkemesi davaya iş mahkemesi sıfatı ile bakar. Mahkemenin görevi kamu düzenine ilişkin olup, mahkeme ve Yargıtay’da yargılamanın her aşamasında resen göz önünde bulundurulur.

Hizmet Tespit Davasında Kullanılabilecek Deliller

 • Bordro Tanıkları (aynı dönemde çalışmış olan diğer işçilerin tanıklığı)
 • İş yeri defter ve belgeleri
 • Ücret bordroları,
 • Ücret hesap pusulaları,
 • Özlük dosyası,
 • Davacının imzasını taşıyan puantaj kayıtları,
 • Noter veya kamu kurum ve kuruluşlarınca onaylanmış ve geçerli her türlü belge ve sözleşmeler

Dava Sonunda Mahkemenin Vereceği Karar:

Davacının davayı kazanması halinde; mahkeme kararında işçinin çalışmasının hangi tarihte başlayıp hangi tarihte bittiği, işçinin çalışmasının kesintili olup olmadığı, işçinin çalışması kesintili ise çalışma dönemlerinin başlangıç ve bitiş tarihleri, işçinin çalışmasının saat, gün ve aylık olarak kazancının toplamı ile işçinin prim ödeme gün sayısı açıkça belirtilmelidir. İşçinin sigortalı olarak çalıştığı gün ve ücret tutarı açıkça gösterilmelidir. Mahkeme kararı kesinleştikten sonra kurum tarafından hükümleri uygulanır. Kurumun mahkemenin kesinleşmiş hükmünü yerine getirmesi zorunludur. Kurum mahkeme hükmünde belirtilen prim alacaklarının tahsilini en geç 1 yıl içinde icraya koymak zorundadır.

Primler işverenden gecikme zammı ile birlikte alınır ve işverene ayrıca asgari ücretin üç katı oranında idari para cezası kesilir.
 
Kurum tarafından mahkeme hükmünde belirtilen primler işverenden tahsil edilemez ise gecikme zammı ve idari para cezası alınmadan işçi tarafından ödeme yapılabilir.

NOT: Hizmet Tespit Davası Açmak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

5 YORUMLAR

 1. 1995 2013 yılı aralığında çalışıp işden çıkış yapıldı bir yıl ssk sız çalışıp tekrar ssk yapıldı 2017 de tekrar çıkış yapıldı bir yıl sigortasız çalışmamın tazminatını ödemedi. 2017 yılına kadarda düşük maaşdan gösteriliyorduk Nasıl bir yol izlemem gerekir

 2. merhaba 23.4.2014 botaş tanap prejesinde büro görevlisi olarak işe başladım sıgorta girişim yapılmadı maışımıda elden aldım 6. 2. 2018 de işten çıkarıldım bu konu hakkında nasıl yol izlemem gerekiyor.teşekkür ederim

  • Merhaba, ilk olarak hizmet tespit davası açılmalıdır. Çalılmalarınızı tespit ettirdikten sonra dilerseniz işe iade davası da açabilirsiniz.

 3. 1995 yılında orman işletmesinde 4 gün ağaç temizlenmesinde çalıştım bu çalışma karşılında işletmenin resmi defterine imzamı atıp ücretimi aldım ancak bu çalışma karşılında sfk girişim ve pirimim yatmamış bu durumu iş mahkemesine bir günlük hizmet başlangıç tesbit davası açabilirmiyim?Dava açacağım kurum kamu kurumu olduğundan hak düşürücü süre yine 5 yılmidir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz