Puantaj Usulü Çalışanlar GSS Primi Öder Mi

1
2887

Puantaj Usulü Çalışanlar GSS Primi Öder Mi sorusu çalışanlar tarafından sıkça sorulan sorulardan biridir.

Sigortalıların ay içinde 30 günden az çalışması ve eksik gün olarak puantaj bildirilmesi bir çok soruyu da beraberinde getiriyor. Bunlardan bazıları, eksik günler için gss primi ödenecek mi, ödenmezse sağlıktan yararlanılamayacak mı ve benzerleridir. 6745 sayılı Kanun ile getirilen değişiklik ve SGK’nın bu konu hakkındaki genelgesi bu sorulara cevap niteliğinde olmuştur. Biz de bu yazımızda Puantaj usulü çalışanların GSS primi ödeyip ödemeyeceğini anlatmaya çalışacağız.

Puantaj Usulü Çalışanlar GSS Primi Öder Mi

6745 sayılı Kanun ile Yapılan Değişiklik Öncesi

Kanunun 88. maddesinin 4. fıkrasında, kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlar ile  ev hizmetlerinde 30 günden az çalışanların eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerinin 30 güne tamamlanmasının zorunlu olduğu, belirtilmiştir.

Bu hükme göre;

  • Part Time Çalışanlar
  • Çağrı Üzerine Çalışanlar
  • Ev Hizmetlerinnde 30 Günden Az Çalışanlar

Eksik günlerini GSS primi ödeyerek tamamlamalıdır. Dikkat edilirse bu maddelerde, Puantaj usulü çalışanlar bulunmamaktadır. Yani düzenlemeden önce Puantaj usulü çalışanlar eksik günlerini tamamlamak zorunda değillerdi.

6745 sayılı Kanun ile Yapılan Değişiklik Sonrası

6745 sayılı Kanun ile, ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışıp çalıştığı saat karşılığında ücret alanların yani puantaj usulüne göre çalışanların da genel sağlık sigortası primlerinin otuz güne tamamlanması zorunlu olduğu hükmü getirilmiştir.

Bu hükme göre;

  • Part Time Çalışanlar
  • Çağrı Üzerine Çalışanlar
  • Ev Hizmetlerinnde 30 Günden Az Çalışanlar
  • Puantaj Usulü Çalışanlar

Eksik günlerini GSS Primi ödeyerek tamamlamalıdır. Dikkat edilirse, bu madde ile ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışıp çalıştığı saat karşılığında ücret alanlar yani Puantaj Usulü çalışanlar de eksik günlerinde GSS Primi ödemelidir.

ANCAK;

Anılan düzenleme gereğince, 1/10/2016 tarihinden itibaren SSK’lı olup, “06- Kısmi istihdam”, “7- Puantaj” veya “17- Ev hizmetlerinde 30 günden eksik çalışma” eksik gün seçeneği ile bildirilenler, 20 günden fazla (20 gün dahil değil) sigortalı çalışanların eksik günlerine ait GSS primlerini 30 güne tamamlama zorunluluğu bulunmamaktadır.

Bakmakla Yükümlü Olunanlar Eksik Günleri Olsa Bile GSS Primi Ödemez

6745 sayılı Kanunla eklenen madde ile 30 günden eksik günleri için genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi sayılır hükmü düzenlenmiştir.

Bu hükme göre; sigortalılar part time, puantaj ya da çağrı süreli çalışıp çalışılmadığına bakılmaksızın eğer bakmakla yükümlü olunan kişi ise yani zaten babasından eşinden ya da çocuğundan dolayı sağlıktan yararlanıyorsa, eksik günler için GSS Primi ödemeyecek ve sağlıktan yararlanmaya devam edecektir.

NOT: Puantaj Usulü Çalışanlar GSS Primi Öder Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz