İşten Ayrılış Bildirgesi Düzeltme ve İptali

78
8949

İşten Ayrılış Bildirgesi Düzeltme ve İptali işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili genelgelerinde düzenlenmiştir.

İşten Ayrılış Bildirgesi Düzeltme ve İptali

Sigortalı, 15/07/2017 tarihinde işten ayrılmış olup bu sigortalının işten ayrılış
bildirgesinin işten ayrıldığı tarihi takip eden 16/07/2010 tarihinden itibaren 25/07/2017 tarihine kadar e-sigorta yoluyla Kuruma bildirilmesi gerekmektedir.

Sigortalı işten ayrılış bildirgesinin meslek adı ve kodu, sigortalının işten ayrılış tarihi ve nedeni ile sigortalının işten ayrıldığı aydaki ve bir önceki aydaki kazancı işten ayrılış tarihi esas alınarak 10 günlük süre içerisinde düzeltilebildiği gibi bildirge iptali de bu süre içerisinde yapılabilir. 

İşverenlerin sigortalı işten ayrılış bildirgesinde 10 günlük süreden sonra yaptıkları işten ayrılış nedenine yönelik düzeltme talepleri ise sigortalı işten ayrılış bildirgesine ait bilgilerin sigortalıların işten ayrıldığı tarihten itibaren 11. gün İŞKUR tarafından Kurumumuz bilgisayar sistemine erişim sağlanarak alındığından bu süre dışında Kurumumuzca yapılan düzeltmeler İŞKUR tarafından kabul edilmediğinden işverenlerin ya da sigortalıların düzeltme nedenlerine ilişkin kanıtlayıcı belgelerle İŞKUR müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Bildirge Düzeltme/Silme İşlemleri

Sigortalı işten ayrılış bildirgesinin, işverenler tarafından verildikten sonra. 10 gün içinde silinmesi ve güncellenmesi işlemi ile meslek adı ve kodu, her zaman değiştirilebilir.

Silme işlemi, 10 gün geçtikten sonra işveren tarafından yanılarak işten ayrılış bildirgesi verilmesi halinde mümkün olabilir. Bunun için SGK’ya talepte bulunulmalıdır.

10 gün geçtikten sonra işverenler tarafından düzeltme, silme ve güncelleme talebi gelirse, bunun için ispatlayıcı belge gerekmektedir. O aya ait APHB’ler Kuruma verilmişse kontrol edilecek ve işverenin beyanı ile uyumlu olup olmadığına dikkat edilecektir. Bu durumda eğer bir idari para cezası tahakkuk etmiş ise, bu silinebilecektir.

Ayrıca, işten ayrılış nedeni ve işten ayrılış tarihi Kurum tarafından düzeltildiği için işsizlik maaşı almak isteyenler ispatlayıcı belge ile İşkur’a müracaatta bulunmalıdır. Bu belgeler, ihbar veya kıdem tazminatının ödendiğini gösterir bordro veya banka dekontu vs. belgelerdir.

Sigortalıların işten ayrılış nedenine yönelik talepleri işverenle birlikte müracaat etmişse değiştirilecektir. Bunun dışında sigortalı taleplerinde işten ayrılış nedeni ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır. İşverenlerin işten ayrılış nedenine yönelik talepleri buna ilişkin belgelerle müracaat edilmesi halinde değiştirilecektir.

İşten ayrılış bildirgesinin geç verilmesinin cezası ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: İşten Ayrılış Bildirgesi Düzeltme ve İptali konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

78 YORUMLAR

 1. Merhaba iyi akşamlar, eşim ücretli öğretmenlik yaparken 32.haftada doğum iznine ayrıldı ama aynı gün ilçe milli eğitim ilişkisini keserek sigorta çıkışını vermiş. Doğumdan sonra iş göremezlik ödeği için sgk ya gittiğimde ilişki kesildiği için 10 güne kadar ödeme yapabileceklerini söylediler. Acaba ilçe milli eğitim sgk ya dilekçe yazsa geriye dönük sigorta çıkışını iptal ederler mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim..teşekkürler

 2. İşveren çıkışımı 04 nolu maddeden yapmış olup daha sonra alacaklarımı alamadığım için dava açtığımda 15 gün geçmesine rağmen çıkış kodumu sigortaya dilekçe vererek 29 madde olarak değiştirttirmiştir işsizlik bağlandığı halde dondurulmuştur yasal yollara başvurdum napabiliriz bu kurumsal Sivas demirciler esnaf odasıdır

 3. Merhaba,

  Özel bir okulda 2 yıldır öğretmenlik yapmaktayım. Kurucular öğretmenlerini zor durumda bırakmak ve gelecek yılda istedikleri maaşları diretmek için eğitim öğretim yılı bitmesine rağmen son ana kadar anlaşma için bir görüşme yapmadılar ve anlaşmak istemiyorlarsa dahi sizinle anlaşmayacağız diye bir bilgi vermediler. Ayrıca bir çok arkadaşım haklarını bilmediği için istifa yazdılar. Bende yazın boşta geçen zamanımda işsizlik ödeneği alayım diye rica minnet istifa ettirmeden kendimi çıkarmalarını istedim. 04 kodu ile sgk işten ayrılma bildirgemi düzenlediler ve çıkışımı verdiler. Bununla beraber kıdem ve ihbar tazminatımı da bankaya yatırdılar. Şimdi de benden yatırdıkları tazminatları geri istiyorlar. Bende bu benim yasal hakkım olduğu için geri vermeyeceğimi söyledim. Merak ettiğim soru işsizlik maaşı almamı engellemek için İşten ayrılma bildirgesini iptal yada ayrılış kodunu değiştirebilirler mi ?

  Saygılarımla.

 4. Merhaba çalışanımızın işten çıkış tarihi 11.07.2018 ama işlem tarihi 20.07.2018 geri dönük çıkış verdim ardında 21.07.2018 de çalışanımız işe tekrar geldi bende verdiğim çıkışı iptal ettim yanlış mı yaptım yani sorum bu çıkış işlem tarihi (20.07.2018) baz alınmalı yoksa çıkış tarihimi (11.07.2018) iptal süresinde

  • SAYIN EDİTÖR ARKADAŞ RESMEN ‘NAYLON’ SİGORTA SAYILABİLEEK BİR UYGULAMAYA FETVA VERİYORSUNUZ. ÇOK DİKKATLİ OKUYUN BENCE.11.07.2018 DE ÇIKN İŞÇİ 21.07.2018 DE DÖNMÜŞ ARADA 9 GÜN BOŞLUK VAR. DOĞRU İŞLEM 21.07.2018 TR ESAS ALINARAK YENİDEN GİRİŞ YAPMAK OLMALIYDI.

   • Merhaba, soruyu tekrar okuduğumuzda sizin haklı olduğunuzu fark ettik. İşin doğrusu 21.07.2019 tarihinde tekrar işe giriş yapılması olacaktı. Dikkatiniz için teşekkürler. Ancak Ramazan Bey’in yapmış olduğu işlemle de idari para cezası oluşmayacaktır.

 5. merhaba 03/09/2018 tarihli işden ayrılış bildirgesi yaptım. Fakat bu bildirgeyi iptal etmek istiyorum bugün içinde bildirge işlemini iptel edersem herhangi bir ceza yaptırımı söz konusu mudur.

 6. Mrb. Ben bundan yaklaşık 3 yıl önce bir şirkette 3ay gibi bir süre çalıştım daha sonra işimiz bitti işten çıktık fakat oradaki şirket benim sigorta çıkışımı vermemiş bende geçen SSK dan öğrendim şimdi çıkışımı nasıl yapabilirim şirkette dair hiçbir bilgiye ulaşamadım büyük ihtimal ile iflas etmiştir

 7. meraba çalıştığım işyerinden işten çıkış kodu istifa verilmiş 10 günü geçtiği için duzeltemeyiz dediler bende işkura gidip taminat dekontu ve maaş dekontunu verdim acaba işkur bunu düzeltip işsizlik maaşı bağlarmı

 8. Merhaba
  İşten çıkış kodum 04 olarak verildi işsizlik ödeneği için başvurdum onaylandı..ödeme planında görülüyor..ancak ihbar ve kıdem tazminatını iş yeri ödemedi haklarında dava açmak istiyorum dava açarsam işyeri bu kodu değiştirebilirmi ? İşsizlik ödeneğini dondurtabilirmi ?

 9. Merhaba, çalıştığım firmaya ihtar çekerek işten ayrıldım. Sonrasında arabulucuda anlaşarak tazminat ödemeyi kabul ettiler. Fakat çıkışımı istifa olarak gösterdikleri için işsizlik maaşı başvurum olumsuz sonuçlandı ne yapmalıyım?

 10. Merhaba, ben işten 1.5 sene önce ayrıldım ayrılış nedenimi işverenle ortaklaşa beyanlarla değiştirebilir miyim? bunun herhangi bir yaptırımı olur mu? ve ne kadar sürede işleme konulur?

 11. Merhaba ben hamilelik sebebi ile 37.haftamda işten ayrıldım. Ama sgk sisteminde işten çıkış sebebim istifa olarak göründüğü için işsizlik maaşı alamıyorum. Işten çıkış sebebini 10 gün geçtikten sonra duzeltilebilir mi? Yapabileceğim birşey var mı?

 12. Merhaba ben hamilelik sebebi ile 37.haftamda işten ayrıldım. Ama sgk sisteminde işten ayrılış sebebim istifa olarak göründüğü için işsizlik maaşı alamıyorum. 10 gün geçtikten sonra işten ayrılış sebebi sgk sisteminde düzeltilebilir mi? Bunun için ne yapabilirim?

  • Merhaba, sgk sisteminde düzeltilmesi için istifa etmediğinizi gösteren belirli kanıtlara ihtiyaç vardır. Hangi kanıtların gerekli olduğunu sgk ve işkur ile görüşmelisiniz.

 13. merhaba ben is yerinden çıkışım yapildi ama meslek adimi yanlis yazmislar duzeltme şansım var mi nasil yapabilirim ? yani duzeltilir mi daha dun cikis yapildi

 14. 11.12.20018 de çıkıs wermişler ay sonunda çıkıs werdık die haber werdiler işsizlik maası için her sey uygun istifa gösterdikleri için ve. 10 gün geçtigi için düzeltemeyiz dediler düzelme sanaı war mı yardımcı olursanız ?

 15. 15 11 2018 tarihinde sağlık sebebiyle iş veren leAnlasarak işten ayrıldım tır kulaniyordum fakat cikisimi istifa olarak bildirmişler bunu nasıl düzeltilir

 16. İş yerim 3 ay önce mahkemeden konkordato kararı aldı.Aldığım gercek ücret 5200 tl fakat bordroda 2750 tl gözüküyor.Kasımdan ve Aralık maaşımın alamadığım tutarı 6750 tl idi.08.01.2019 tarihinde iş akdimi haklı fesih sebebiyle iadeli tahütlü olarak ptt den gönderdim posta makbuzunun üzerinede iş akdimi haklı sebeplerle fesih ihtarnamesi diye yazdım.Fakat işveren 15.01 de beni 04.01 tarihinde geçmişe dönük olarak sgk dan 29 madde gösterek işten çıkarmış.Maaşımın 5200 tl olduğunu şirketin antetli imzalı kaşeli Bankaya kredi çekmek için verilmek üzere aldığım yazı ve işverenimle çalışırken kasımdan kalan 1550 tl aralık maaşım 5200 tl toplam 6750 tl ücretimi ödeyin diye yazışmam patronunda onaylayıp ödeyeceğim diyen whatsapp yazışmamız var.Dıger yandan agustos eylu ekim aylarında ise kısmı ödeme aldım hükümet komiserleri alacaklı olduğum kısım için ücret garanti formuna işkura muracat ettirdiler.İskur onayladı fakat 09.01.2019 tarihinde 6750 tl yi muhasebeleri ödedi bunun karşılığında 2750 tl olan tüm bordroları imzaladım ve 31.12.2018 tarihine kadar ücret alacağım kalmamıştır diğer haklarım saklı durmaktadır diye ibraname imzalamıştım.İşkura bu belgeyi vermişler işkur ücret garanti fonundan alacağım parayıda iptal etti bordron 2750 tl sende bu parayı almışsin diyor maaşım 5200 tl elimde belge ve yazışma var kısmi ödeme almıştım kalan 8000 tl yi müracat etmiştik diyorum anlatamıyorum.Hem geriye dönük olarak işten çıkartıldım ben 08.01.2019 tarihinde is akdimi fesih etmiştim onlar 15.01 tarihinde 29 koduyla 04.01 tarihi girip işten çıkarmışlar işsizlik maaşımdan da yararlanamıyorum Ben ne yapacağım

 17. Merhaba , işçimizin çıkışını Ocak başında işin sonra ermesi olarak verdik işte sona erdi o tarihte fakat işveren istifa dilekçesi de almış işçiden bunu istifa olarak çevirmek için ne yapabiliriz ya da bu şekilde kalsa istifa dilekçesini de Eke koysak ileride tazminat talebi vs olursa problem yaşar mıyız ? İyi akşamlar.

  • Merhaba, istifa dilekçesi dosyasına konulduysa çıkışı da istifa olarak verilmelidir. İşkur ile görüşülüp bir dilekçeyle durum anlatılmalı ve işçinin istifa dilekçesi de dilekçenin ekinde işkura sunulup işten çıkış kodunun değiştirilmesi talep edilmelidir.

 18. Merhaba iyi akşamlar benimde bir sorum olucak. Eşim doğum iznindeyken iş veren yanlışlıkla eşimin çıkışını yapmış ilginç yanıysa çıkış tarihini 01.01.2019 olarak yapılmış. işlemi gerçekleştirdiği tarihde 08.01.2019 yani eşime geriye dönük bir çıkış yapılmış bunun düzeltilebileceğini söylüyo işverenim lütfen bana acil bir cevap verirmisiniz bu nasıl düzeltiliyo. Aksi taktirde 3 buçuk aylık rapor parasıda yanıcak düzeltmesi mümkünmüdür ?

 19. Merhaba benimde bir sorum olucak. Eşim doğum iznindeyken işveren yanlışlıkla eşimin çıkış işlemini gerçekleştirmiş. İşin ilginç yanıda 01.01.2019 tarihine geriye dönük yapılmış çıkış tarihi. İşlemi gerçekleştirdiği tarih ise 08.01.2019 sskdan mesaj geldi birinci ayın birinde çıkışınız geldi diye hemen iş vereni aradık yanlışlıkla oldu düzelte biliriz dedi bu mümkünmüdür düzeltilebiliyomu bu durum. Lütfen bilgi verin yoksa 3 buçuk aylık rapor parasıda yanıcak

 20. Merhaba is verenim merhaba 20/12/2018 tarihinde 5 nolu kod ile çıkış bildirgesi verdi sgk ya şuan isyerim ile tazminat ve sgk primleri için dava açtım isyeri çıkış kodunu geriye dönük değiştirebilir mi yardımcı olursanız sevinirim

 21. Mrb benim kızım bir şirkette calışıyordu cok hızlı yukseldigi icin cifte standart uygulanıyodu neyse işten ayrılırken baskıyla bi kağıt imzalattılar sonradan öğrendikki usulsuzlukle işten çıkarmışlar..10 gunluk sureyi coktan gecmistik şuan bir yıldır baska bi isyerinde calısıyor ama o kod yuzunden istrdiği ise giremedi..bu kod belli bi sureden sonra silinirmi başka bir işyerinde nekadar calışması gerekir silinirse

 22. Merhaba, 12/09/2018 tarihinde bir personelin çıkışını 29’dan değilde sehven 25’den yapmışız.Sgk’ya düzeltme dilekçesi verdik belgelerle birlikte.Sorum şu 25’den çıkarttığımız için kişi işssizlik alıyorsa ve kodu 29’la değişeceği için dondurulacak.Bugüne kadar aldığı işsizlik ödenekleri işverene ceza olarak gelir mi?

 23. Merhaba, işten ayrıldım ama işsizlik maaşı için 600 günü tamamlayabilmem için iş verenle sigortamın 15 gün kadar fazladan yatması için anlaştık. Ama unutup çıkış vermişler bugün, düzeltilebilir dediler. Sorun olur mu? Ve 610 gün yeterli mi ?

 24. Merhaba bir çalışanımızın çıkışını 10.04.2019 tarihinde yaptık fakat 23.04.2019 tarihinde yapmamız gerekiyordu ve 10 günlük süre geçtiği için e sigorta üzerinden iptal edemedim mart ayı ve nisan ayının beyannamelerini daha göndermedik. Sgk ya dilekçe ile başvuru yaparsak iptal ederler mi? Dilekçeyi sgkya vermeden önce ve
  Beyannameyi göndermeden önce sistem üzerinde çıkış tarihini 23.04 2019 olarak yazıp gönderirsek herhangi bir sıkıntı olur mu para cezası var mıdır ve çalışanımız işsizlik maaşına başvuru yapacak bu konu ile alakalı yardımcı olabilir misiniz rica etsem.

 25. +++++Tarih düzeltildi++++
  Merhaba bir çalışanımızın çıkışını
  08.04.2019 tarihinde yaptık fakat 23.04.2019 tarihinde yapmamız gerekiyordu ve 10 günlük süre geçtiği için e sigorta üzerinden iptal edemedim mart ayı ve nisan ayının beyannamelerini daha göndermedik. Sgk ya dilekçe ile başvuru yaparsak iptal ederler mi? Dilekçeyi sgkya vermeden önce ve
  Beyannameyi göndermeden önce sistem üzerinde çıkış tarihini 23.04 2019 olarak yazıp gönderirsek herhangi bir sıkıntı olur mu para cezası var mıdır ve çalışanımız işsizlik maaşına başvuru yapacak bu konu ile alakalı yardımcı olabilir misiniz rica etsem.

  • Merhaba, önce sgkya başvurup görevli memurdan dilekçenizin kabul edileceğine dair şifahi de olsa beyan alabilirseniz, bildirgenizi buna göre düzenlemeniz daha faydalı olacaktır.

 26. Merhaba ben üniversitede hastanelerde uygulanmaya çıkan ogrencilerin çıkışlarını yaptım. Dosyanın birisi (yaklaşık 60 kişi) çıkış tarihi 15/05/2019 olması gerekirken 08/05/2019 tarihli yaptım. Çıkış verilen tarih 23/05/2019 oldugundan 10 içerisinde olmadığı için çıkışı iptal edip duzeltemedim. Sgk ya yanlış olan girişin iptali ve olması gereken tarihi düzeltmem için yazı yazsam olurmu kolay gelsin

  • Merhaba, durumu anlatan bir dilekçeyle sgk’ya başvuru yapabilirsiniz. Kişilerin 15.05 tarihinde çıktığını belirten kanıtlarınız var ise bunu da dilekçenin ekinde sunabilirsiniz.

 27. Merhaba ben özel bir şirkette tomografi teknisyeni olarak çalışmaktaydım. 13.05 de tarafıma mobbing uygulandığından noterden ihtar çekip ayrıldım. Çıkışımı 27 sinde geriye dönük ayın 17 si olarak vermişler. Dava açtım kanıtlarım mevcut fakat iş çıkış kodum 29 bunu değiştirmek için nereye başvurmalıyım? Ne yapmam gerek

 28. Merhaba 08.07.2019 tarihinde çalıştığım iş yerine alacaklarımın ödenmesi konusunda noterden ihtar çektim işyerinin eline ulaşmış ki ihtar çıkışım 30.06.2019 tarihinde sgk istifa koduyla bildirmiş arabulucuya gittim haklı sebepten dolayı çıkış yapmaları gerekirken yapmamışlar bunu arabulucuda alınan kararla hakşı sebep olarak düzeltebilirmiyiz ayrıca işyerine kötü niyet tazminat davası açmakta istiyorum açabilirmiyim b

  • Merhaba, evet işveren de kabul ederse arabulucuda işten çıkış kodunu değiştirebilirsiniz. işten çıkarılma sebebinize göre, 30 kişiden az çalışan varsa kötü niyet tazminatı da açabilirsiniz.

 29. İyi günler işveren tarafından 08.07.2019 tarihinde işten çıkarıldım. şu anda tarih 19.08.2019 dur.
  Ben işverenden ricada bulunsam çıkış tarihimi 11.07.2019 yapabilir mi
  Herhangi bir yaptırım ve idari para cezası varmıdır. Lütfen Yardımcı olurmusunuz. Saygılarımla

 30. MERHABA NİR İŞVEREN HAKSIZ OLDUĞU HALDE BENİ 29 MADDE ÜZERİNDEN ÇIKIŞ YAPMIŞ BULUNMAKTADIR BU MADDE O KADAR KÖTÜ BİR DURUM YARATMAKTADIRKİ İLGİLİ BAKANLIK TARAFINDAN DÜZENLENMESİ GEREKEN BİR MADDEDİR BİRÇOK DURUMU İÇERİSİNDE BULUNDURMAKTADIR…ZİRA İŞVERENİ MAHKEMEYE VERMİŞ BULUNMAKTAYIM KAZANDIM AMA TEMİZE VERDİLER YANİ HALA BEKLEMEKTEYİM VE YENİ BİR İŞE GİRERKEN BU MADDE ÖNÜMDE BİR PROBLEM OLUŞTURMAKTA…BU KONU İLE MAHKEMEM SONUÇLANDIĞI ZAMAN BU İLGİLİ MADDE KODUNU DEĞİŞTİRMEK İÇİN NE YAPMALIYIM VE MAHKEME BİTMEDEN BUNU YAPABİLME ŞANSIM VARMIDIR..ŞİMDİDEN TŞK EDERİM İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

  • Merhaba, mahkeme neticelenmeden işten çıkış kodunu değiştiremezsiniz. Mahkeme neticesinde ise, re’sen değiştirilmez ise, mahkeme kararını sgk’ya ya da işkur’a bir dilekçe ile sunarak işten çıkış kodunu değiştirebilirsiniz.

 31. Merhaba; aynı firmada sube degisikligi yaptım yaklaşık 1.5 sene oldu. 1.5 sene önce sgkdan nakil olarak geçiş yapacaklarina (16 kodu ile), 03 kodu ile cikisimi ve diger gün farkli subeye girisimi yapmislar. İş yeri ile görüstum duzelteceklerini soylediler.
  Duzeltirlerse sistemde ne zaman gözükür, düzeltmezlerse ne yapabilirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz