İşten Ayrılış Bildirgesi Düzeltme ve İptali

14
4716

İşten Ayrılış Bildirgesi Düzeltme ve İptali işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili genelgelerinde düzenlenmiştir.

İşten Ayrılış Bildirgesi Düzeltme ve İptali

Sigortalı, 15/07/2017 tarihinde işten ayrılmış olup bu sigortalının işten ayrılış
bildirgesinin işten ayrıldığı tarihi takip eden 16/07/2010 tarihinden itibaren 25/07/2017 tarihine kadar e-sigorta yoluyla Kuruma bildirilmesi gerekmektedir.

Sigortalı işten ayrılış bildirgesinin meslek adı ve kodu, sigortalının işten ayrılış tarihi ve
nedeni ile sigortalının işten ayrıldığı aydaki ve bir önceki aydaki kazancı işten ayrılış tarihi esas alınarak 10 günlük süre içerisinde düzeltilebildiği gibi bildirge iptali de bu süre içerisinde yapılabilir. 

İşverenlerin sigortalı işten ayrılış bildirgesinde on günlük süreden sonra yaptıkları işten ayrılış nedenine yönelik düzeltme talepleri ise sigortalı işten ayrılış bildirgesine ait bilgilerin sigortalıların işten ayrıldığı tarihten itibaren 11. gün İŞKUR tarafından Kurumumuz bilgisayar sistemine erişim sağlanarak alındığından bu süre dışında Kurumumuzca yapılan düzeltmeler İŞKUR tarafından kabul edilmediğinden işverenlerin ya da sigortalıların düzeltme nedenlerine ilişkin kanıtlayıcı belgelerle İŞKUR müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

İşten Ayrılış Bildirgesi Düzeltme/Silme İşlemleri

Sigortalı işten ayrılış bildirgesinin, işverenler tarafından verildikten sonra. 10 gün içinde silinmesi ve güncellenmesi işlemi ile meslek adı ve kodu, her zaman değiştirilebilir.

Silme işlemi, 10 gün geçtikten sonra işveren tarafından yanılarak işten ayrılış bildirgesi verilmesi halinde mümkün olabilir. Bunun için SGK’ya talepte bulunulmalıdır.

10 gün geçtikten sonra işverenler tarafından düzeltme, silme ve güncelleme talebi gelirse, bunun için ispatlayıcı belge gerekmektedir. O aya ait APHB’ler Kuruma verilmişse kontrol edilecek ve işverenin beyanı ile uyumlu olup olmadığına dikkat edilecektir. Bu durumda eğer bir idari para cezası tahakkuk etmiş ise, bu silinebilecektir.

Ayrıca, işten ayrılış nedeni ve işten ayrılış tarihi Kurum tarafından düzeltildiği için işsizlik maaşı almak isteyenler ispatlayıcı belge ile İşkur’a müracaatta bulunmalıdır. Bu belgeler, ihbar veya kıdem tazminatının ödendiğini gösterir bordro veya banka dekontu vs. belgelerdir.

Sigortalıların işten ayrılış nedenine yönelik talepleri işverenle birlikte müracaat etmişse değiştirilecektir. Bunun dışında sigortalı taleplerinde işten ayrılış nedeni ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır. İşverenlerin işten ayrılış nedenine yönelik talepleri buna ilişkin belgelerle müracaat edilmesi halinde değiştirilecektir.

İşten ayrılış bildirgesinin geç verilmesinin cezası ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: İşten Ayrılış Bildirgesi Düzeltme ve İptali konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

14 YORUMLAR

  1. Merhaba iyi akşamlar, eşim ücretli öğretmenlik yaparken 32.haftada doğum iznine ayrıldı ama aynı gün ilçe milli eğitim ilişkisini keserek sigorta çıkışını vermiş. Doğumdan sonra iş göremezlik ödeği için sgk ya gittiğimde ilişki kesildiği için 10 güne kadar ödeme yapabileceklerini söylediler. Acaba ilçe milli eğitim sgk ya dilekçe yazsa geriye dönük sigorta çıkışını iptal ederler mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim..teşekkürler

  2. İşveren çıkışımı 04 nolu maddeden yapmış olup daha sonra alacaklarımı alamadığım için dava açtığımda 15 gün geçmesine rağmen çıkış kodumu sigortaya dilekçe vererek 29 madde olarak değiştirttirmiştir işsizlik bağlandığı halde dondurulmuştur yasal yollara başvurdum napabiliriz bu kurumsal Sivas demirciler esnaf odasıdır

  3. Merhaba,

    Özel bir okulda 2 yıldır öğretmenlik yapmaktayım. Kurucular öğretmenlerini zor durumda bırakmak ve gelecek yılda istedikleri maaşları diretmek için eğitim öğretim yılı bitmesine rağmen son ana kadar anlaşma için bir görüşme yapmadılar ve anlaşmak istemiyorlarsa dahi sizinle anlaşmayacağız diye bir bilgi vermediler. Ayrıca bir çok arkadaşım haklarını bilmediği için istifa yazdılar. Bende yazın boşta geçen zamanımda işsizlik ödeneği alayım diye rica minnet istifa ettirmeden kendimi çıkarmalarını istedim. 04 kodu ile sgk işten ayrılma bildirgemi düzenlediler ve çıkışımı verdiler. Bununla beraber kıdem ve ihbar tazminatımı da bankaya yatırdılar. Şimdi de benden yatırdıkları tazminatları geri istiyorlar. Bende bu benim yasal hakkım olduğu için geri vermeyeceğimi söyledim. Merak ettiğim soru işsizlik maaşı almamı engellemek için İşten ayrılma bildirgesini iptal yada ayrılış kodunu değiştirebilirler mi ?

    Saygılarımla.

  4. Merhaba çalışanımızın işten çıkış tarihi 11.07.2018 ama işlem tarihi 20.07.2018 geri dönük çıkış verdim ardında 21.07.2018 de çalışanımız işe tekrar geldi bende verdiğim çıkışı iptal ettim yanlış mı yaptım yani sorum bu çıkış işlem tarihi (20.07.2018) baz alınmalı yoksa çıkış tarihimi (11.07.2018) iptal süresinde

  5. merhaba 03/09/2018 tarihli işden ayrılış bildirgesi yaptım. Fakat bu bildirgeyi iptal etmek istiyorum bugün içinde bildirge işlemini iptel edersem herhangi bir ceza yaptırımı söz konusu mudur.

  6. Mrb. Ben bundan yaklaşık 3 yıl önce bir şirkette 3ay gibi bir süre çalıştım daha sonra işimiz bitti işten çıktık fakat oradaki şirket benim sigorta çıkışımı vermemiş bende geçen SSK dan öğrendim şimdi çıkışımı nasıl yapabilirim şirkette dair hiçbir bilgiye ulaşamadım büyük ihtimal ile iflas etmiştir

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazabilirsiniz
ADINIZI BURAYA YAZIN