İşsizlik Maaşı Alanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi

0
1014

İşsizlik Maaşı Alanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi hususunu anlatmadan önce önceki yazımızda belirttiğimiz işsizlik maaşından yararlanma şartlarından ve işsizlik maaşından ne kadar süre ile yararlanabileceği hususundan bahsetmek gerekmektedir.

Ne Kadar Süre İle İşsizlik Maaşı Alınabilir?

İşten ayrılmadan önceki son 3 yıl içinde;

a) 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

b) 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

c)1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik maaşı verilir.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

1.İlk ve en önemli şart, işçinin işten kendi isteği ile yani istifa ederek değil, işveren tarafından çıkarılmasıdır.

*İşverenler işçileri işten çıkarırken önceden belirlenmiş işten çıkış kodlarına göre işçileri çıkarır. İşten ayrılan işçinin işsizlik ödeneğine hak kazanabilmesi için öncelikle, bu yazımızda belirttiğimiz kodlarla işten çıkışının verilmesi gerekmektedir.

2. İkinci olarak işçinin işten ayrıldığında son 3 yılına bakılacak ve bu son 3 yılda en az 600 gün prim ödenmiş olması gerekecektir.

3. İşten ayrıldığı günden geriye dönük olarak son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmalıdır. 

* Son 120 gün kuralı ile ilgili aşağıda daha detaylı bilgi verilecektir.

4. İşten ayrıldıktan sonra 30 gün içinde İş-Kur’a şahsen gelerek ya da elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden başvurmalıdır.

* Ancak, 30 gün içinde başvurulmaması halinde bile işsizlik maaşı hakkı tümden yanmayacaktır. Sadece başvuru için kaç ay gecikme olduysa, o ay kadar alınacak maaştan düşecektir.

İşsizlik Maaşı Alanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi

Sigortalı işsizlerin en çok merak ettiği konulardan biri de yukarıda sözünü ettiğimiz işsizlik maaşı süresince sağlık yardımlarından faydalanıp faydanalamayacağıdır. Bu soruya 5510 sayılı Kanunun 60. maddesi cevap vermiştir. Buna göre;”25/8/1999 tarihli ve 4447 sayılı Kanun gereğince işsizlik ödeneği ve ilgili kanunları gereğince kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılan kişiler,” Genel Sağlık Sigortalısı sayılır denilmektedir.

Yine aynı Kanun’un 61 inci maddesinin (d) bendi gereğince de, (e) bendinde sayılanlar, işsizlik veya kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaya başladıkları tarihten itibaren genel sağlık sigortalısı sayılır ve Türkiye İş Kurumu tarafından işsizlik ödeneğinin bağlandığı tarihten itibaren 1 ay içinde Kuruma bildirilir.” denilmiştir.

İşsizlik Maaşı Alanların Eş ve Çocukları da Sağlıktan Yararlanır

5510 sayılı Kanun’un 3. maddesine göre de eş ve çocuklar bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler olduğundan ve İşsizlik ödeneği alınan süre boyunca işsizlik maaşı alanların eş ve çocukları sağlık yardımı alırlar.

Bütün bunlara göre İşsizlik ödeneği aldığınız süre boyunca sağlık hizmetlerini, siz, varsa eşiniz, varsa çocuklarınız ve varsa bakmakla yükümlü olduğunu ana-babanız GSS primi ödemeden yararlanabilirsiniz.

NOT: Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

SORU SOR