İşsizlik Maaşı Alanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi

9
4495

İşsizlik Maaşı Alanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi hususunu anlatmadan önce önceki yazımızda belirttiğimiz işsizlik maaşından yararlanma şartlarından ve işsizlik maaşından ne kadar süre ile yararlanabileceği hususundan bahsetmek gerekmektedir.

Ne Kadar Süre İle İşsizlik Maaşı Alınabilir?

İşten ayrılmadan önceki son 3 yıl içinde;

a) 600 gün çalışmış olanlara 180 gün,

b) 900 gün çalışmış olanlara 240 gün,

c) 1080 gün çalışmış olanlara 300 gün, 

süre ile işsizlik maaşı verilir.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

1.İlk ve en önemli şart, işçinin işten kendi isteği ile yani istifa ederek değil, işveren tarafından çıkarılmasıdır.

*İşverenler işçileri işten çıkarırken önceden belirlenmiş işten çıkış kodlarına göre işçileri çıkarır. İşten ayrılan işçinin işsizlik ödeneğine hak kazanabilmesi için öncelikle, bu yazımızda belirttiğimiz kodlarla işten çıkışının verilmesi gerekmektedir.

2. İkinci olarak işçinin işten ayrıldığında son 3 yılına bakılacak ve bu son 3 yılda en az 600 gün prim ödenmiş olması gerekecektir.

3. İşten ayrıldığı günden geriye dönük olarak son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmalıdır. 

* Son 120 gün kuralı ile ilgili aşağıda daha detaylı bilgi verilecektir.

4. İşten ayrıldıktan sonra 30 gün içinde İş-Kur’a şahsen gelerek ya da elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden başvurmalıdır.

* Ancak, 30 gün içinde başvurulmaması halinde bile işsizlik maaşı hakkı tümden yanmayacaktır. Sadece başvuru için kaç ay gecikme olduysa, o ay kadar alınacak maaştan düşecektir. İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik Maaşı Alanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi

Sigortalı işsizlerin en çok merak ettiği konulardan biri de yukarıda sözünü ettiğimiz işsizlik maaşı süresince sağlık yardımlarından faydalanıp faydanalamayacağıdır.

5510 sayılı Kanuna göre, işsizlik ödeneği almaya başlayanlar genel sağlık sigortası sayılır. 

İşsizlik Maaşı Alanların Eş ve Çocukları da Sağlıktan Yararlanır

Kısaca özetlemek gerekirse, işsizlik maaşı alınan süre boyunca hem işsizlik maaşı alan kişi hem de onun eşi ve çocukları aynı ssklı olarak çalışıyor gibi sağlıktan yararlanabilirler. Ayrıca GSS primi ödemezler.

NOT: İşsizlik Maaşı Alanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

9 YORUMLAR

  1. Issizlik sigortası alirken yetim aylığıda alabiliyormuyuz.bir sorum daha olacak ssk dan emekli olanlar babasından yetim aylığıda alabiliyormu.cevaplarsaniz sevinirim…

  2. Merhaba isten cikarildim ve suan hamile oldugumu ogrendim issizlik mmasim ilk olarak kasim ayinda yatacak haziranda issizlik maasim bitiyor. Ve haziranin 10unda dogum yapacagim acaba issizlik maasi biter bitmez sigorta kapsamından cikiyormuyum yani son maasimi aldıktan sonra 10 gun daha sigortadan faydalanmak soz konusu olabilir mi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz