İşçinin Verdiği Zararın Maaşından Kesilmesi

4
2123

İşçinin Verdiği Zararın Maaşından Kesilmesi ile Ücretten kesme cezası genellikle birbirine karıştırılmaktadır.

Ücretten kesme cezası, İş Kanunu 38. maddesine göre; eğer önceden iş sözleşmesinde yazmıyorsa işçiye ücret kesme cezası verilemez.

Ancak biz bu yazımızda işçinin işverene verdiği maddi zararın işçinin ücretinden kesilip kesilmeyeceğini anlatmaya çalışacağız.

İşçinin Verdiği Zararın Maaşından Kesilmesi

Örneğin, şirket aracını kullanan işçi kendi kusuruna dayanan bir trafik kazası yaptı ve maddi zarara yol açtı.

Bu durumda işverenin yapabileceği durumlardan biri İş Kanunu 25. maddede düzenlenmiştir. Bu 25. Maddeye göre; işçinin ihmali sebebiyle güvenliğini tehlikeye atması ya da iş yerindeki makinaları ve aletleri bir aylık maaşından fazla derecede hasara uğratırsa işverenin iş sözleşmesini tazminatsız bir şekilde feshetme hakkı doğmaktadır. 

Bahsedilen Kanun maddesine göre işçinin kusurundan kaynaklanan trafik kazası yapması suretiyle zarara yol açması durumunda, işveren işçinin sözleşmesini haklı nedenlerle feshedebilir.

Ancak burada önemli nokta ise, maddi zararın işçinin maaşından kesilip kesilemeyeceğidir. Maddi zararın işçinin maaşının kesilebilmesinin belirli şartları vardır. Bu şartlar gerçekleşmeden maaştan kesinti yapılamaz.

Bunlar;
 1. İşçinin verdiği zararın kesin olması gerekmektedir. Yani bu zarara sebebiyet verdiğinin mahkeme kararıyla kesinleşmiş olmasıdır.
 2. İşçinin verdiği zararın işçinin kusurundan kaynaklanmasıdır. Yani işçi, illaki kasıtlı olması gerekmez ancak muhakkak ihmalinden kaynaklanan bir kusuru olmalıdır. Üçüncü kişilerin kusurlarından işçi sorumlu tutulamaz.
 3. İşçinin verdiği zarar tam ve doğru şekilde tespit edilmelidir. Ne kadar zarar verdiği belirlenmelidir.
 4. İşveren ancak işçiden alacağı yazılı bir onaya dayanarak ücretten kesinti yapabilir. Ancak bu onay olayın gerçekleşmesinden sonra olmalıdır.

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi de bir kararına göre; Ortada bir mahkeme kararı olmaksızın ve işçiden yazılı onay almaksızın maaşından bir kesinti yapılamaz.

NOT: İşçinin Verdiği Zararın Maaşından Kesilmesi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

4 YORUMLAR

 1. Bir kargo şirketinde çalışmaktayım. Kargonun 1 parçası fiziken tarafıma ulaşmadı ve kargoyu sahibine tarafımca hazırlanan tutanak ile 1 koli eksik teslim ettim. Firma kargo şirketime tazmin talebinde bulundu ve kargo firmam tazmin talebini kabul etti. Fakat kargo firmamın genel müdürlüğü kanaat raporunda beni kusurlu bulup tazmin bedeli olan 2.500 tl yi bana yansıtacağını belirtti. Fakat kargo fizken bana ulaşmadı ne yapmam lazım.

  • Merhaba, herşeyden önce sizin bu konuda kusurunuz olsa bile, bu kusuru tespit etmek mahkemelerin görevidir. Genel müdürlüğün verdiği kusurlu kararı geçerli olmayacaktır. Mahkeme kararı olmadan işçinin ücretinden kesinti yapılamaz.

 2. Merhaba. Benim sehven yaptigim bir hatadan dolayi sirketim 50 bin lira zarara ugradi. Bu tutar maasimin cok ama cok uzarinde. Sirket beni isten cikarirsa veya ise devam etsem bile bu zarari benden toplu olarak veya maasimdan kismen aydan aya kesme yapabilirmi. Veya bankada birikmis bu tutarin cok altinda birikmis param var haciz koyabilirmi

  Tesekkurler

  • Merhaba, öyle işçinin maaşından zararın karşılanması kolay bir durum değildir. İşverenin dava açması gerekir, dava sonucunda tam anlamıyla kusurunuz var ise talep edebilir. Mahkeme kararı olmadan ve sizin onayınız olmadan maaşınızdan kesemez

SORU SOR