İşçinin Verdiği Zararın Maaşından Kesilmesi

25
5935

İşçinin Verdiği Zararın Maaşından Kesilmesi ile Ücretten kesme cezası genellikle birbirine karıştırılmaktadır.

Ücretten kesme cezası, İş Kanunu 38. maddesine göre; eğer önceden iş sözleşmesinde yazmıyorsa işçiye ücret kesme cezası verilemez.

Ancak biz bu yazımızda işçinin işverene verdiği maddi zararın işçinin ücretinden kesilip kesilmeyeceğini anlatmaya çalışacağız.

İşçinin Verdiği Zararın Maaşından Kesilmesi

Örneğin, şirket aracını kullanan işçi kendi kusuruna dayanan bir trafik kazası yaptı ve maddi zarara yol açtı.

Bu durumda işverenin yapabileceği durumlardan biri İş Kanunu 25. maddede düzenlenmiştir. Bu 25. Maddeye göre; işçinin ihmali sebebiyle güvenliğini tehlikeye atması ya da iş yerindeki makinaları ve aletleri bir aylık maaşından fazla derecede hasara uğratırsa işverenin iş sözleşmesini tazminatsız bir şekilde feshetme hakkı doğmaktadır. 

Bahsedilen Kanun maddesine göre işçinin kusurundan kaynaklanan trafik kazası yapması suretiyle zarara yol açması durumunda, işveren işçinin sözleşmesini haklı nedenlerle feshedebilir.

Ancak burada önemli nokta ise, maddi zararın işçinin maaşından kesilip kesilemeyeceğidir. Maddi zararın işçinin maaşının kesilebilmesinin belirli şartları vardır. Bu şartlar gerçekleşmeden maaştan kesinti yapılamaz.

Bunlar;
 1. İşçinin verdiği zararın kesin olması gerekmektedir. Yani bu zarara sebebiyet verdiğinin mahkeme kararıyla kesinleşmiş olmasıdır.
 2. İşçinin verdiği zararın işçinin kusurundan kaynaklanmasıdır. Yani işçi, illaki kasıtlı olması gerekmez ancak muhakkak ihmalinden kaynaklanan bir kusuru olmalıdır. Üçüncü kişilerin kusurlarından işçi sorumlu tutulamaz.
 3. İşçinin verdiği zarar tam ve doğru şekilde tespit edilmelidir. Ne kadar zarar verdiği belirlenmelidir.
 4. İşveren ancak işçiden alacağı yazılı bir onaya dayanarak ücretten kesinti yapabilir. Ancak bu onay olayın gerçekleşmesinden sonra olmalıdır.

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi de bir kararına göre; Ortada bir mahkeme kararı olmaksızın ve işçiden yazılı onay almaksızın maaşından bir kesinti yapılamaz.

Ancak işçi kendi kusurunu kabul etmiş ise ve gönüllü bir biçimde işveren ile anlaşarak maaşından bir miktar kesinti yapmasını istiyor ise, maaşından kesinti yapılabilir. Ancak bu durumun da ileride herhangi bir sorun olmamasını temin etmek için belgelendirilmesi gerekmektedir.

NOT: İşçinin Verdiği Zararın Maaşından Kesilmesi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

25 YORUMLAR

 1. Bir kargo şirketinde çalışmaktayım. Kargonun 1 parçası fiziken tarafıma ulaşmadı ve kargoyu sahibine tarafımca hazırlanan tutanak ile 1 koli eksik teslim ettim. Firma kargo şirketime tazmin talebinde bulundu ve kargo firmam tazmin talebini kabul etti. Fakat kargo firmamın genel müdürlüğü kanaat raporunda beni kusurlu bulup tazmin bedeli olan 2.500 tl yi bana yansıtacağını belirtti. Fakat kargo fizken bana ulaşmadı ne yapmam lazım.

  • Merhaba, herşeyden önce sizin bu konuda kusurunuz olsa bile, bu kusuru tespit etmek mahkemelerin görevidir. Genel müdürlüğün verdiği kusurlu kararı geçerli olmayacaktır. Mahkeme kararı olmadan işçinin ücretinden kesinti yapılamaz.

 2. Merhaba. Benim sehven yaptigim bir hatadan dolayi sirketim 50 bin lira zarara ugradi. Bu tutar maasimin cok ama cok uzarinde. Sirket beni isten cikarirsa veya ise devam etsem bile bu zarari benden toplu olarak veya maasimdan kismen aydan aya kesme yapabilirmi. Veya bankada birikmis bu tutarin cok altinda birikmis param var haciz koyabilirmi

  Tesekkurler

  • Merhaba, öyle işçinin maaşından zararın karşılanması kolay bir durum değildir. İşverenin dava açması gerekir, dava sonucunda tam anlamıyla kusurunuz var ise talep edebilir. Mahkeme kararı olmadan ve sizin onayınız olmadan maaşınızdan kesemez

 3. Merhaba is yerinde yanlislikla birazda dikkatsizligimle lastik yapiminda kullanilan toz torbasini yirttim yerde dar denecek kadar vardi menlif kullaniyordum kemerim herseyim takiliydi torbaya takilip yirtti bunun zararini isveren benden aylik ucretimden kesebilir mi

 4. Merhabalar ben özel bir beton firmasında mikser operatörlüğü yapıyorum Geçen gün betonu doldurup tam Şantiyeden çıkarken yolun sağ tarafına ucu sivri ayaklı bir malzeme koymuşlar ve ben de bu malzemeye sağ lastiği takıldı ve lastik yarıldı kısmen kullanılmaz hale geldi araçtan inip baktığında diğer firmanın malzemeyi yerleştirme şekli çok tehlikeli olduğunu gördüm sivri uçlu demirler dışarıya doğru çıkmış ince şekilde ve gecenin karanlığında bunu fark edemedim lastiğim kesildi ve çalışmış olduğum şirketin bu lastiğin parasını benden kesti Bu konuyla alakalı ne yapmam gerektiğini alakalı sizden bilgi alabilir miyim Teşekkürler

  • Merhaba, Yargıtay 7. Hukuk Dairesi de bir kararına göre; Ortada bir mahkeme kararı olmaksızın ve işçiden yazılı onay almaksızın maaşından bir kesinti yapılamaz.
   Sizden yapılan kesinti için dava açabilirsiniz

 5. Ben emekli devlet memuruyum.25.08.2018 tarihinde özel bir şirkette EGS (Elektronik Gözetleme Sistemi) görevlisi olarak işe başladım. İşe başlamamdan yaklaşık 1 ay kadar sonra fabrika sahasının dışında bulunan hurdalıkta hırsızlık meydana gelmiş. Benim bu olayda net bir kamera görüntüsü olmadığından kusurum olmadığını düşünüyorum. Fakat iş yerinde savunmam alındı ve bana belli bir miktar ödetme cezası vererek iki aylık deneme sürem dolmadan iş akdini fesih ettiler.( Hurdalıktan çalınan malzemelerin ne olduğu ve değeri hakkında hiç bir bilgide yok) Çalışmış olduğum 21 günlük ücretimden verilen ödetme cezasını kesmişler. Bu durumda nereye müracaat etmem lazım.Direkt olarak İş Mahkemesinde dava açabilir miyim? Cevabınızı bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum.

 6. Merhaba otelde şef arkadaşımin çalıştığı restoran da şarap dolabinda 2 şişe pahali sarabi misafir calmiş kameradan gorunugör ve otel bu çalinan şarabı o arkadaşa odettirmek istiyor bu konuda yardımıniza ihtitacimız var

  • Merhaba, bu durumda sigortalıdan kesinti yapılamaz. Eğer usule aykırı bir kesinti yapılırsa, işkura şikayet edebilirsiniz veya dava açabilirsiniz.

 7. İş yeri dışında şirket parasını düşürdüm veya çaldırdım.şirkette net maaşım 220 agi ile beraber 2450 gibi bir rakam.kaybettiğim para 7500 tl.maaşımdan istediğim dışında kesinti veya işten çıkarma yapabilirlermi ne yapmam gerekli.teşekkürler

 8. Merhaba,
  Ben geçtiğimiz ay işten ayrıldım. Son maaşım şirket kredi kartından yapışan harcamalar düşülerek hesabıma yatırıldı. Masraf formu ile yapılan harcamaların işle alakalı olduğunu gösterdiklerimin tekrar hesabıma yatırılacağı söylendi. Yine kullandığım bilgisayarı da teslim ederken kullanıcı hatasından kaynaklı bir hasar olması durumunda bunun yaptırılıp alacağımdan düşüleceğiyle ilgili de benden imza alındı. Masraflar sonraki ayın 15inde hesaplara yatırılırdı o gün geldi ve param yatmadı. Sebebini sorduğumda bilgisayarda tespit edilen hasar yaptırıldı ve bu kullanıcı hatasından kaynaklıydı, tam tutar belli olana kadar da alacaklı kalmamak için ödemeyi beklettik dediler. Bu durumda benim onayım var denip kesinti yapılması doğru mu? Çünkü sorduğumda işe girdiğinde imzaladığın ve teslim ederken imzaladığın şey var dendi.Ne yapmalıyım, yasal olarak bu durumda kullanabileceğim haklarım nelerdir acaba?

  • Merhaba, 20 güne kadar ücretlerinizi ödemeyi ertelebilirler. Sonrası için itiraz edip gerekirse, noter kanalıyla ücretlerinizi talep etttiğinizi belirtebilirsiniz.

   • Oluşan hasarı sadece benim onayıma ve şirket içi kuralları göz önünde bulundurarak kestiler. Bu süreçte zararın ne kadarının benden kaynaklandığına dair bir dava süreci olmadı. Çalışan onayı ve mahkeme kararı gerekli dediğiniz için bu ikisinin de aynı anda olması gerekir diye anladım. Doğru mu anlamışım?
    Ayrıca şirket değiştidiğimiz şirket içi kurallara göre bana işten ayrılırken vermeyi kabul ettikleri primlerimi de yatırmayı reddediyor. Bu sözlü de olsa onları bağlayan bir durum değil midir? Bahsi geçen prim Ocak-Şubat aylarında hakettiğim primdir ve ben 1 Nisan itibariyle işimden ayrıldım.

 9. Şirket müşterilerden olan alacaklarını benim suçum olduğunu söyleyerek benden kesmeye çalışıyor ve bunun için benden yazılı onay almak istiyor, bende onay vermek durumundayım çünkü eğer onay vermezsem işten çıkarılacağım. Onay verdikten sonra durumun çaresiz kaldığımdan dolayı olduğunu belirtip dava açabilirmiyim. Sonuç ne olur?

 10. 1 yıl çalıştığım işyerinde 2 3 tane tutanak yapıldı ve savunmalar istenildi ayrı zamanlarda ben hiç savunma yapmadım birşeyide imzalamadım ,uyarı yazısını imzalamam söylendi imzalamadım sonra evime noterden ihtarname olarak yolladılar uyarı yazısını ve bu ihtarname parasını aybaşında senden kesilecek diye söylendi dışarda müdürüm eve giderken .

 11. merhaba bir tersanenin taşeron firmasında işçi olarak çalıştığım süre içinde benim kullanmış olduğum taş motoru birileri tarafından bıraktığım yerden akşam mesaisinden sonra çalınmış ben firmama bu malzemenin kaybolduğunu bildirdim firmanın cevabı sende başka firmadan çal getir oldu ben dediklerini yapmadım çalma taraftarı değil bulunması taraftarıydım kaybolan malzeme tersanenin firmaya vermiş olduğu bir malzeme dışarı çıkma ihtimali yok yine tersane içerisinde envanter kayıtlarında numarası olan bir malzeme kaybolmasından sonra 3 ay daha çalışmaya devam ettim ve şirketin çirkef tavırları yüzünden 1 hafta önce işi bırakmak zorunda kaldım ayın 16 sında bankaya çalıştığım günün askerisi yatmış elden almam gereken ücretten de 750tl taş motoru ücreti kesilmiş bu kesintiyle ilgili ne yazılı savunmam alındı nede rızam soruldu her hangi bir yerede imza atmadım benden bu ücreti kestiklerine dair faturalandırmada yapmadılar elden ücreti almaya gittiğimde firma çalışanlarının hiç biri benimle yüz yüze görüşmeye gelmedi içeri haber gönderdiğimde başka firmanın çalışanı ile zarfı göndermişler tersane dışına ücreti alacağıma dair teslim tutanağı olmadan zarfın üzerine not düşülmüş 750tl taş motoru parası kesildiğine dair bende paranın tamamı olmadan zarfı teslim almayacağımı söyleyip zarfı teslim almadan teslim etmeye gelen kişi ile firmaya geri götürmesini istedim geri gönderdim firmayı aradığımda bana git nereye şikayet edersen parayı ödemiyoruz dediler yasal hakkımı kullanarak neler yapabilirim teşekkürler.

  • Merhaba, konu hakkında sgk’ya şikayette bulunmanız çok bir şey kazandırmayabilir. Ancak dava açıp hakkınızı alabilirsiniz. İstanbuldaysanız sizi konu ile ilgili avukatımız ile görüştürebiliriz.

 12. Merhaba ben bir medikal firmasında 4 ay çalıştım.Dört ayın sonunda patronum benimle çalışmak istemediğini belirterek iş kanununun 4 a kriterine göre ihbarlı olarak işten çıkardı. 27 mayıs 2019 da iş aksine son verildi.Dogal olarak maaş VE ihbar alacağım var.Lakin bir kaç kez telefonla şirket yetkilisi ILE görüşüp alacaklarımın ne zaman öğreneceğini sorduğumda muğlak cevaplar verdi ayrıca istememe rağmen henüz ibraname de gönderilmedi.
  İse başlarken araç kullanım sözleşmesi imzalamıştım. Orada kullanım hatası kaynaklı arızaların bana rücu edileceği yazıyordu.Mart ayının basında arabanın otomatik sanzimanindan aldığımdan beri gelen sesin sebebini öğrenmek için servise götürdüm. Servis şanzıman balatalarının değişmesi gerektiğini masrafın 6500 tl olduğunu belirtti.Ben de şirkete bildirdim.Bana neden onlara sormadan servise götürdüğümu zaten eylülde aracın kirasının dolacağını o zamana kadar idare etmem gerektiğini söylediler. Arabayı servisten aldım ama ertesi gün kiralama şirketi aracı bu durumda kullanmamak gerektigini daha büyük ariza vereceğini belirtince şirketimin de onayı ile servise bıraktım.Kiralama şirketi bu arızaların GARANTİ dışı olduğunu sarfı olan bu parçaların kullanıcı kaynaklı ariza olduğunu soyleyerek şirkete fatura edeceğini belirtti. Servis yetkilisinden atılan mailde ise burada bahsedilen kullanım hatasının GARANTİ kapsamı dışında olduğu için öyle yazıldığını bu parçaların rampa çıkmak VE yoğun şehir içi trafiğine bağlı nedenlerle aşınacagini yazdı.Patronum aracı teslim ederken bu konuda hiç bir belge ya da bilgi vermediği halde arızadan sonra (ben aracı teslim aldıktan iki ay sonra)neden başta ekspertiz raporu almadığımi sordu.Ben ise kendisi talep etmediği için almadığımi belirtip motor ustası olmadığımi sonuçta satıcı olduğunu söyledim.Bu konuda tüm mailleri saklıyorum.Ayrica bu ariza ILE ılgili hiç bir belge resmi olarak gönderilmedi hiç bir imzam YOK.Bugune kadar benden kesinti yapılacağına dair sözel VE yazılı olarak bir bilgi verilmedi.Bu saatten sonra bu masrafı tazminatım VE maaşımdan kesebilirler mi.Cunku 16 gün önce ayrıldım.Ama hala ödeme yapılmadı.Saygilarimla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz