Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları

0
4158

Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları, kaç yabancı işçi çalıştırılabilir, çalışma izni başvurusu neye göre kabul edilir, çalışma izni değerlendirme kriterleri nelerdir vb soruların cevaplarını bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Çalışma izinleriyle ilgili daha önce bir çok yazı yazdık. Hangi yabancıların ne şartlarda ve hangi sektörde çalışma izni alabileceğini yazılarımızda belirttik. Ancak, yabancı uyruklulara çalışma izni verilmesinin başka şartları da bulunmaktadır. Bunlar iş yerinin durumu ile ilgili şartlardır. Yani yabancı için çalışma iznine başvurulmadan önce iş yerinin aşağıdaki şartları taşıyıp taşımadığını inceleyerek ona göre başvuruda bulunmanızda fayda vardır.

İş yeri aşağıdaki şartları taşımıyorsa boşuna çalışma izni başvurmayın, başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları

1- Yabancı işçinin çalışacağı iş yerinde, daha önceden en az 5 Türk vatandaşının çalışması gerekmektedir. 2 yabancı çalıştırılacak ise en az 10 Türk vatandaşı çalıştırılmalıdır. Ancak çalışma izni isteyen yabancı şirket ortağı ise, bu şart ilk 6 ay için geçerli olmayacaktır. 

*İSTİSNA: Ev hizmetlerinde ve eğitim sektöründe çalışacak olan yabancılar için bu şart geçerli değildir.

Örneğin; terzi dükkanınız var ve Azerbaycan uyruklu birini yanınızda çalıştırmak istiyorsunuz. Bu dükkanınızda hali hazırda 5 Türk çalıştırmıyorsanız, başvurunuz kabul edilmeyecektir.

2- Yabancı işçinin çalışacağı iş yerinde ödenmiş sermaye 100.000 TL olmalıdır. Bu olmazsa brüt satışları 800.000 TL veya son yıl ihracatı 250.000 Dolar olması gerekmektedir.

* İSTİSNA : Eğer yabancı işçi dernek ve vakıflarda yabancı çalışacaksa ve yabancı devlet hava yollarının Türkiye temsilciliklerinde, eğitim sektörü ve ev hizmetlerinde çalışacak yabancıların çalışma i; 100.000 TL sermayesinin olması zorunluluğu bulunmamaktadır.

3- Şirket ortağı olan yabancının bu şirkette ortaklık payı %20 olmalı ve bu %20 40000 TL’den az olmamalıdır.

4- Yabancı işçinin ücreti çalışacağı göreve yakışır bir seviyede olmalıdır.

Buna göre, başvuru tarihi itibariyle yürürlükte bulunan asgari ücret tutarı dikkate alınmak suretiyle yabancıya ödenecek ücretin en az ne kadar ücret verilmesi gerektiği ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

5-  En az 4 yıldızlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı tatil köylerinde masör gibi uzmanlık gerektiren unvanlar için çalışma izni verilecektir. Bunun dışında kalan iş yerlerine çalışma izni verilmeyecektir.

6- Eğlence sektörünüde en az 10 Türk vatandaşı çalıştırılsa, her bir yabancı için ayrı ayrı beş Türk vatandaşı çalıştırılmasına gerek yoktur.

7- Eğer bir iş ileri teknoloji gerektirdiği için yabancı çalıştırılmak zorundaysa, 1. ve 2. maddelerle belirlenen kriterler uygulanmayacaktır.

NOT: Çalışma İzni Alımları İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

NOT: Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları konusu ile ilgili sorularınız için sayfanın yorum kısmına sorularınızı sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz