İşçinin Memuriyete Geçmesi Haklı Fesih Sebebi Midir

2
2376

Danışanlarımızdan Mehmet Bey’in İşçinin Memuriyete Geçmesi Haklı Fesih Sebebi Midir ile ilgili sorusunu cevaplamaya çalışalım.

İşçinin Memuriyete Geçmesi Haklı Fesih Sebebi Midir

SORU:

1 yıllık sözleşmeli olarak çalışmaya başladığım bir kolejden 1,5 ay çalıştıktan sonra Dershane öğretmenlerine devlet tarafından bir seferliğe mahsus olarak tanınan sınavsız atama ile MEB’e geçiş yaptım. Fakat kolej sözleşmede yer alan “Taraflardan biri haklı bir nedene dayanmaksızın sözleşmeyi feshederse yıllık maaşın geri kalan kısmını karşı tarafa öder.” maddesine binaen bana tazminat davası açmış. Kanunlarımıza göre benim devlete atanmış olmam “haklı bir neden ” sayılır mı? Ya da davayı devam ettirmeli miyim, kazanabilir miyim?
İyi çalışmalar…

CEVAP:

Merhaba Mehmet Bey; 4857 sayılı İş Kanununda bahsi geçen konu hakkında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Ancak, Yargıtay’ın bir kararında ‘işçilikten memuriyete kendi iradesiyle geçen işçi kıdem tazminatına hak kazanamaz’ denilmektedir.
 
Bu hükme göre, memuriyete geçme istifa etmenin diğer bir çeşidi olacağından, memuriyete geçen işçinin ayrıca sözleşmede belirtilen ihbar sürelerine uyması gerekmektedir.
 
Sonuç olarak, işçinin memuriyete geçmesi haklı bir neden sayılamaz düşüncesindeyiz. Ayrıca bu şekilde işten ayrılarak kamu görevine başlayan işçi, ihbar süresine dikkat etmelidir. İşten ayrılırken kendisinin yükümlü olduğu ihbar süresinde işveren işten ayrılacağını bildirmelidir. Aksi durumda kamu görevine geçen işçinin işverenine ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü doğacaktır. Örneğin, çalışmış olduğu Kurumla yapmış olunan iş sözleşmesinde; “Taraflardan biri haklı bir nedene dayanmaksızın sözleşmeyi feshederse yıllık maaşın geri kalan kısmını karşı tarafa öder” ve benzeri hükümlerin bulunması durumunda işçinin işveren ihbar tazminatı ödemesi gerektiği açık bir şekilde anlaşılmaktadır.

 

İşçilerin haklı nedenle feshi ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İşverenlerin haklı nedenle feshi ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: İşçinin Memuriyete Geçmesi Haklı Fesih Sebebi Midir konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba ben özel sektörde calisiyorum ancak devlet memurluğuna geçiş yaptım fakat kurum bana zorla ya 6 hafta çalış diyor ya da tazminat ode diye diretiyor.ancak benden önce aynı şekilde çıkanlarda ihbar calistirilmadilar.nasil bir yol izlemem gerekir

    • Merhaba, ihbar süresine iki tarafın da uyması gereklidir. Eğer ihbar süresine uymadan işten erken ayrılırsanız sizin ihbar tazminatını ödemeniz gerekir. Ancak sizden öncekilere bu zorluk çıkarılmadıysa eşitlik ilkesine ayrkırılık teşkil edeceğinden dava açabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz