İşçinin Memuriyete Geçmesi Haklı Fesih Sebebi Midir

0
1390

Danışanlarımızdan Mehmet Bey’in İşçinin Memuriyete Geçmesi Haklı Fesih Sebebi Midir ile ilgili sorusunu cevaplamaya çalışalım.

İşçinin Memuriyete Geçmesi Haklı Fesih Sebebi Midir

SORU:

1 yıllık sözleşmeli olarak çalışmaya başladığım bir kolejden 1,5 ay çalıştıktan sonra Dershane öğretmenlerine devlet tarafından bir seferliğe mahsus olarak tanınan sınavsız atama ile MEB’e geçiş yaptım. Fakat kolej sözleşmede yer alan “Taraflardan biri haklı bir nedene dayanmaksızın sözleşmeyi feshederse yıllık maaşın geri kalan kısmını karşı tarafa öder.” maddesine binaen bana tazminat davası açmış. Kanunlarımıza göre benim devlete atanmış olmam “haklı bir neden ” sayılır mı? Ya da davayı devam ettirmeli miyim, kazanabilir miyim?
İyi çalışmalar…

CEVAP:

Merhaba Mehmet Bey; 4857 sayılı İş Kanununda bahsi geçen konu hakkında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Ancak, Yargıtay’ın bir kararında ‘işçilikten memuriyete kendi iradesiyle geçen işçi kıdem tazminatına hak kazanamaz’ denilmektedir.
 
Bu hükme göre, memuriyete geçme istifa etmenin diğer bir çeşidi olacağından, memuriyete geçen işçinin ayrıca sözleşmede belirtilen ihbar sürelerine uyması gerekmektedir.
 
Sonuç olarak, işçinin memuriyete geçmesi haklı bir neden sayılamaz düşüncesindeyiz.
 
Size kolaylıklar dileriz.

 

İşçilerin haklı nedenle feshi ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İşverenlerin haklı nedenle feshi ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: İşçinin Memuriyete Geçmesi Haklı Fesih Sebebi Midir konusu ile ilgili sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ya da sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazabilirsiniz
ADINIZI BURAYA YAZIN