Bordroların İmzalatılması Zorunlu Mu

0
886

SORU

Merhaba,ben özel bir şirkette bordro uzmanı olarak çalışıyorum firmamız Türkiye’de farklı farklı şehirlerde iş yapmaktadır ve personeller bir gün o şehirde diğer gün başka şehirde oldukları için bordrolarını personellere imzalatamıyorum. Bordroları da imza için gönderdiğimde ya kayboluyor ya geri gelmiyor ya eksik geliyor yada imzasız geliyor.Benim çalışanlarımın hepsinin maaşı net ücret üzerinden tamamen yasalara uygun şekilde banka hesaplarına yatmaktadır. Fakat bordrolarını imzalatamıyorum yönetimde sürekli bordroların imzalanması konusunda ısrarcı bu nedenle bordroları personele illa imzalatma zorunluluğumuz var mı ? Bordroların İmzalatılması Zorunlu Mu? İmzalatmaz isek cezası var mı ? Bu konu hakkında bilgi, yasa, kanun konusunda yardımlarınızı rica ederim. İyi günler.

Kafama takılan diğer bir konu büyük firmalar,holdingler,binlerce çalışanı olan firmalar bu bordro imzalama işini nasıl yapmaktadır.?


CEVAP

Bordroların İmzalatılması Zorunlu Mu

 

5510 Sayılı Kanuna göre bordronun olmazsa olmazları şunlardır;

  • İş yerinin sicil numarası belirtilmelidir.
  • Hangi ayın bordrosu ise, belirtilmelidir.
  • İşçinin adı, soyadı ve TC kimlik numarası yazmalıdır.
  • İşçinin çalıştığı gün sayısı ve kazandığı ücret
  • Ücretin alındığına dair imza

Son maddede belirtilen ücretin alındığına dair imzanın gerekli olması durumu; ücretleri bankadan yatırılan sigortalılar için geçerli değildir. 

En az 5 çalışanı olan iş yerlerinin ücretleri bankadan yatırma zorunluluğu olduğundan dolayı bu iş yerlerine ait bordroların imzalatılması zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ücretlerin elden verildiği işyerlerinde bordroların işçilere imzatılmaması halinde, herhangi bir SGK tarafından herhangi bir kayıt incelemesi yapılır ve bordro geçersiz sayılır.

Bordronun Geçersiz Sayılması Cezası

Bahsettiğimiz gibi, 5 kişiden az kişinin çalıştığı iş yerlerinde ücretler elden verilebilir ve bu durumda işçilerin bordroyu imzalaması gerekmektedir.

İmzalanmaması halinde 5510 sayılı Kanunun 102. maddesine göre, bordro geçersizliğinden dolayı, brüt asgari ücretin yarısı tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

2020 yılı itibariyle bu tutar, 1.471,5 TL‘dir. 

Uygulanacak bu idari para cezası her ay için ayrı ayrı uygulanacaktır.

İş yerinizde 5 kişiden fazla çalışan olduğu için bordroları imzalatma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Bordroların imzalatılması yönünde talimat verilmesinin sebebi, iş  mahkemelerinde oluşabilecek aksaklıkları gidermeye yöneliktir. İşçiler asgari geçim indirimini alamadıklarını iddia ederek dava açabilmektedir. Bunu engellemeye yönelik olarak bordroları imzalatmak daha uygundur.

Büyük şirketler ve holdingler bordroları imzalatmamaktadır.

NOT: Bordroların İmzalatılması Zorunlu Mu konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz