Emekli Olup Aynı İş Yerinde Çalışanların Yıllık İzni

4
4293

Danışanlarımızdan Recep Bey’in “Emekli Olup Aynı İş Yerinde Çalışanların Yıllık İzni” ile ilgili sorusuna cevap vereceğiz.

SORU: Merhaba, iş yerimizde iki kişi emekli olmuştu. Tüm alacaklarını kapattık. Tazminatlarını da verdik. Ama bu kişilerden bir tanesi yine iş yerimizde çalışmak istedi ve 1 yıldır emekli olarak çalışıyor. 1 yıl bittiği için yıllık izin hakkı doğdu ancak bu kişi 8 senedir yanımızda çalışıyordu. Şimdi bu durumda bu kişiye 20 gün mü izin vereceğiz. Yoksa diğer işçiler gibi 14 gün mü izin vereceğiz? Teşekkür ederim.

Emekli Olup Aynı İş Yerinde Çalışanların Yıllık İzni ile ilgili hususlar 4857 sayılı Kanunda ve Yargıtay Kararlarında düzenlenmiştir.

Emekli Olup Aynı İş Yerinde Çalışanların Yıllık İzni

Yargıtay’ın kararlarına göre, bir işçi bir iş yerine aralıklı olarak girip çıktıysa yıllık izin hesaplanırken tüm çalışmaları hesaba katılır.

Yargıtay Kararına göre; çalıştığı iş yerinden kıdem tazminatını alıp emekli olduktan sonra tekrar aynı iş yerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izinleri tasfiye edilmiş olacağından yeniden dikkate alınmayacaktır.

Örneğin; emekli olma nedeniyle iş yerinden ayrılan bir işçi kıdem tazminatını almış ve tüm kalan yıllık ve ücretli izinlerini kullanmıştır. Aynı işçi 1 sene sonra tekrar aynı iş yerinde çalışmaya başlamış ve bir tam yıl çalışmıştır. Bu durumda önceki hesap kapatıldığı için 1 yılın sonunda işçi 14 gün yıllık izin kullanacaktır. 

Aynı şekilde Yargıtay başka bir kararına göre; “İş yerinde çalışıyorken emekli olup tüm ücret alacaklarını, tazminatlarını ve yıllık izin ücretlerini alırsa ve daha sonra tekrar aynı iş yerine girerse, önceki hesaplar sıfırlandığı için yeni işe giren sigortalılar gibi değerlendirilecektir.

Sonuç olarak; Aynı iş yerinde aralıklı çalışması olan işçinin, bütün çalışma dönemlerindeki süreleri toplanmalı ve işçinin yıllık izni bu şekilde hesaplanmalıdır.

Fakat; işçi emekli olduğunda tüm hesaplar kapatılıp, tüm izinler kullandırılıp, tüm tazminatlar da verildiyse emekli olan kişinin tüm çalışmaları hesaba katılmaz.

Artık, emekli olup yeniden aynı iş yerinde çalışan kişi de, diğer sigortalılar gibidir.

NOT: Emekli Olup Aynı İş Yerinde Çalışanların Yıllık İzni konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Ben2018yilinda emekli oldum aynı işyerinde 30 Ocak 2018cikisim31ocak2018girisim var sadece kıdem tazminatı aldım icerde izinlerim var benim yeni yıllık izin hakların eski kidemimdenmi yeni girişimde mi hesaplanır

  2. İyi gunler size daha önce yazmıştım 2018de emekli oldum 2018ocak çıkışın 31 Ocak 2018 girişim var sadece kıdem tazminatı aldım içerde mevcut izinlerim var benim yeni yıllık izin hakkım yeni olarak 14 gündemi yoksa 26 gün olarak devammi eder 26 gunse bunu işyerine nasıl ispat ederim teşekkürler

    • Merhaba, eğer işten ayrıldığınızda yıllık izinleriniz içerde kadıysa ve aynı işyerinde devam ettiyseniz hiç ayrılmamış gibi izinleriniz hesaplanır. Bununla ilgili Yargıtay kararları bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz