Eksik Gün Bildirim Zorunluluğu Kalktı

0
2792

2018 yılı Mart ayı itibariyle SGK’ya Eksik Gün Bildirim Zorunluluğu Kalktı.

Mali Müşavirlerin sırtında bir yük olan EK:10 verme zorunluluğu, 21 Mart 2018 tarihinde yürürlüğe giren 7103 sayılı torba yasa ile sona ermişti. Bu düzenlemeye istinaden 17 Nisan 2018 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu bir duyuru yaptı. Bu duyuruda 2018 yılı Mart ayından başlamak üzere artık SGK’ya eksik gün bildirim formu -talep edilmedikçe- verilmeyeceği belirtilmiştir.

SGK’ya Eksik Gün Bildirim Zorunluluğu Kalktı

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan duyuruda, 5510 sayılı Kanunda değişiklik yapıldığına ve bu değişikliğe istinaden eksik gün bildirimi yükümlülüğünün sona erdiğine değinilmiştir.

5510 sayılı Kanunun 86. Maddesine yapılan değişiklik ile; ” Ay içinde istirahat, devamsızlık, ücretsiz izin ve kısmi istihdam gibi çeşitli nedenlerle işe gelmeyen kişilerin eksik günlerine ilişkin belgeleri, her ayın 23 ünde verilmesi gereken aylık prim ve hizmet belgesi ile birlikte Kuruma verilmesinin gerekmediği ancak bu eksik günlere ilişkin belgelerin Kurum tarafından talep edildiğinden Kurum’a sunulmak üzere saklanması gerektiği belirtilmiştir.”

86. Maddenin 5. fıkrasında yapılan değişiklik ile de; saklanması gereken bu belgelerin Kurum tarafından talep edildiğinde Kurum’a sunulmaması, sunulsa bile kabul edilmemesi halinde ise 1 ay içinde eksik günlerin 30 güne tamamlanması istenecektir. Eğer, eksik günler ispatlanamazsa ve ek aylık prim ve hizmet belgesi verilerek 30 güne tamamlanmazsa Kurum tarafından ceza uygulanacaktır.

Bu durumda uygulanacak idari para cezaları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

SGK eksik gün nedenlerinin açıklamaları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

SONUÇ; 10 kişiden az çalışanı olan iş yerleri her ayın 23 ünde verdikleri aylık prim ve hizmet belgesinde çalışanlarının ay içinde eksik günlerine ilişkin belgeleri eksik gün bildirim formu ile Sosyal Güvenlik Kurum’una sunmak zorundaydı.

Ancak, torba yasa ile yapılan düzenlemede artık iş yerinde kaç kişi çalışırsa çalışsın, sigortalıların eksik günlerini sadece aylık prim ve hizmet belgesi veya muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde bildirmek yeterli olacaktır. Ayrıca Kurum’a bir belge sunulmayacaktır. Sosyal Güvenlik Kurum’unun daha sonra talep etmesi ihtimaline karşı da bu belgeler hazırlanıp, saklanacaktır. Kurum’un bir tebligat ile eksik gün nedenine ilişkin belgeyi istemesi halinde Kurum’a sunulmaz ise, idari para cezası uygulanacaktır.

NOT: SGK’ya Eksik Gün Bildirim Zorunluluğu Kalktı konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz