Bordro İmzalatma Zorunluluğu ve Cezası

4
3473

Bordro İmzalatma Zorunluluğu ve Cezası 2018 yılında değişiklik göstermiştir.

Ücret ödeme bordrosunun nasıl düzenlenmesinin gerektiği ve bu bordrolarda muhakkak bulunması gereken bilgiler 5510 sayılı Kanunda ve Vergi Usül Kanununda belirtilmiştir.

Bu yazımızda bu 2 Kanunda ücret ödeme bordrosu ile ilgili düzenlemeleri ve bordronun imzalatılma zorunluluğu ve imzalanmayan bordrolar için uygulanabilecek idari para cezalarını aktaracağız.

Bordro İmzalatma Zorunluluğu ve Cezası

5510 Sayılı Kanuna göre bordronun olmazsa olmazları şunlardır;

 • İş yerinin sicil numarası belirtilmelidir.
 • Hangi ayın bordrosu ise, belirtilmelidir.
 • İşçinin adı, soyadı ve TC kimlik numarası yazmalıdır.
 • İşçinin çalıştığı gün sayısı ve kazandığı ücret
 • Ücretin alındığına dair imza

Son maddede belirtilen ücretin alındığına dair imzanın gerekli olması durumu; ücretleri bankadan yatırılan sigortalılar için geçerli değildir. 

En az 5 çalışanı olan iş yerlerinin ücretleri bankadan yatırma zorunluluğu olduğundan dolayı bu iş yerlerine ait bordroların imzalatılması zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ücretlerin elden verildiği işyerlerinde bordroların işçilere imzatılmaması halinde, herhangi bir SGK tarafından herhangi bir kayıt incelemesi yapılır ve bordro geçersiz sayılır.

Bordronun Geçersiz Sayılması Cezası

Bahsettiğimiz gibi, 5 kişiden az kişinin çalıştığı iş yerlerinde ücretler elden verilebilir ve bu durumda işçilerin bordroyu imzalaması gerekmektedir.

İmzalanmaması halinde 5510 sayılı Kanunun 102. maddesine göre, bordro geçersizliğinden dolayı, brüt asgari ücretin yarısı tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

2018 yılı itibariyle bu tutar, 1.014,75 TL‘dir. 

Uygulanacak bu idari para cezası her ay için ayrı ayrı uygulanacaktır.

Ücretleri Bankadan Yatırmama Cezası

Yukarıda işyeri çalışan sayısı 5’ten az ise ve elden ücret verilmesine rağmen bordrolar imzalanmamışsa uygulanacak idari para cezasını belirttik.

Ancak, en az 5 çalışanı olan iş yerleri işçilere olan ödemelerinin tamamını bir banka aracılığıyla ödemelidir. İşveren tüm çalışanlarına bir banka kartı çıkararak ödemeleri buradan yapmalıdır. Eğer uygulama bu şekilde olmaz ise idari para cezası uygulanacaktır. Bu idari para cezaları her ay için her işçi başına olarak değerlendirilmelidir.

Söz konusu idari para cezası, 2018 yılı itibariyle 191 TLdir.

ÖRNEK: 6 işçinin çalıştığı iş yerinde ücretler bankadan ödenmiyorsa ve bu durum Sosyal Güvenlik Kurumu veya İşkur tarafından tespit edilirse uygulanacak toplam idari para cezası; 

6 x 191 TL = 1146 TL olacaktır. Unutulmamalıdır ki, bu idari para cezası ücretlerin bankadan ödenmediği her ay için ayrı ayrı geçerli olacaktır.

NOT: Bordro İmzalatma Zorunluluğu ve Cezası konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

4 YORUMLAR

 1. Maasimin hepsi bankaya yatmıyor büyük kısmını elden veriyorlar 3 senedir çalışıyorum son dönemde bordroları imzalamamaya başladım maasim bu degil deyip itiraz ediyorum fakat baskı yapıyorlar ne yapmalıyım

  • Merhaba, yaptığımız doğru bir eylem. Ancak, baskılar artarsa ve işten ayrıma isterseniz bu durum eldden maaş aldığınızı ispat edecek nitelikte olduğundan kıdem tazminatınızı rahatlıkla alabileceksiniz.

 2. Benim çalıştığım iş yeri 500 kişilik maaşlar bankaya yatıyor ama her ay extra maaş bodrosunu zorunlu halde imzalatıyotlar, böyle bir zorunluluk var mı? Maaşım asgari ücret hepside bankaya yatıyor neden yine maaş bordrosu imzalıyorum ki

  • Merhaba, zorunluluk yok ancak işyeri daha sonra çıkabilecek bazı anlaşmazlıkları göz önünde bulundurarak imza attırabilir. Bu imza ile fazla mesai, agi gibi ödemeleri de doğru kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz