Aynı Anda İki İşyerinde Sigortalı Görünmek

2
1630

Aynı Anda İki İşyerinde Sigortalı Görünmek Mümkün Mü sorusunun cevabını verebilmek için, bu hususu iki bölüme ayırarak anlatmamız gerekecektir.

İlk olarak aynı anda hem 4/a (ssk) kapsamında hem 4/b (bağkur) kapsamında hem de 4/c kapsamında (emekli sandığı), ikinci olarak da kişinin iki farklı işyerinde de 4/a kapsamında işçi olarak çalışma durumunu anlatacağız.

Her iki durumda da sigortalının aynı anda iki veya daha fazla işyerinde çalışması mümkün olduğunu söylemeliyiz.

Ssk’lı çalışanların işyeri açarak bağkur’lu olma durumlarını ve bağkur’lu işverenlerin ssk’lı olarak bir işte çalışması durumlarını iki ayrı yazımızda detaylıca anlatmıştık. Bu yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sigortalılık Hallerinin Birleştirilmesi

5510 sayılı Kanunun 53. maddesinde kişilerin aynı anda 3 veya 2 farklı statüde sigortalı olarak çalışmalarıyla ilgili husus, sigortalılık hallerinin birleştirilmesi başlığı altında düzenlenmiştir.

Aynı Anda 4/c- 4/b- 4/a Kapsamında Çalışmak

Sigortalının aynı anda hem 4/c’li, hem 4/b’li bağkurlu, hem de 4/a’lı işçi olarak çalışması durumunda, 4/c’li sayılacaklardır. Diğer çalışmaları da kabul edilecektir ancak 4/c kapsamında değerlendirileceklerdir.

Aynı Anda 4/b- 4/a Kapsamında Çalışmak

Sigortalının aynı anda hem 4/b’li bağkurlu, hem de 4/a’lı işçi olarak çalışması durumunda, 4/a’lı sayılacaklardır. Yani aynı anda hem bağkurlu olup hemde başka bir iş yerinde ssk’lı işçi olarak çalışıyorlarsa, bağkur primleri de geçerli sayılacaktır ancak sigortalı 4/a’lı olarak değerlendirilecektir.

Aynı Anda İki İşyerinde Sigortalı Görünmek Mümkün Mü

Merak edilen diğer husus ise, bir kişinin bir işyerinde ssk’lı olarak çalışıyorken başka iş yerinde de ssk’lı olarak çalışıp çalışamayacağıdır. İlk olarak söylenmesi gereken kişinin iki ayrı iş yerinden sigortalı gözükmesini engelleyecek bir kanun hükmü bulunmamaktadır.

Dolayısıyla bir kişi aynı anda birden fazla işyerinde sigortalı olabilir.

İkinci İşyeri Kişi Başka Yerde Sigortalı Diye Sigortasız Çalıştıramaz

Sigortalı bir kişi başka bir iş yerinde de çalışmaya başladığında ikinci iş yeri, zaten sigortası var diyerek kişiyi sigortalı yapmamayı düşünmemelidir. Bu halde de sigortasız çalıştırma cezası ile karşı karşıya kalabilir. Bu sebeple diğer iş yerinde kaç gün sigortalı olduğu dikkate alınmaksızın kişinin işe giriş bildirgesi SGK’ya verilmelidir.

İki İşte Çalışmanın Avantajları Var Mıdır

İşçi adına iki ayrı iş yerinde çalışmanın avantajı, emeklilik maaşı hesaplanırken iki ayrı iş yerinde kazanmış olduğu ücretler toplanacağından daha yüksek bir emekli aylığı alabilmek olacaktır. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, işçi iki ayrı iş yerinde toplam 30 günden fazla sigortalı olsa da, SGK tarafından sigortalının çalışması 30 gün olarak değerlendirilecektir.

Başka Yerde İşe Giren İşçi İşten Çıkarılabilir Mi

Bir işçinin kendi işverenine haber vermeden başka bir iş yerinde çalışması kural olarak haklı fesih sebebi olamaz. Bu nedenle başka yerde çalışmaya başlayan işçi işten bu sebeple çıkarılamaz.

Ancak dürüstlük ilkesi gereği, aynı iş kolunda rakip bir işyerinde işe girdi ise ya da iş sözleşmesinde aynı anda başka bir işyerinde çalışamayacağı belirtilmiş ise, işçi tazminatsız bir şekilde işten çıkarılabilir düşüncesindeyiz.

NOT: Aynı Anda İki İşyerinde Sigortalı Görünmek konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Selamlar sorum şu;
    Şuan sigortalı olarak çalışıyorum ve akşam part time olarak çalışacağım.Asıl işimde part tan yatan sigortamı görebilirler mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz