Yurt Dışı Borçlanması Yapanların Sigorta Başlangıç Tarihleri

0
2304

Yurt Dışı Borçlanması Yapanların Sigorta Başlangıç Tarihleri ile ilgili işlemler 3201 sayılı Kanuna göre yapılmaktadır. Ayrıca hangi ülkelerde çalışılan sürelerin Türkiye’de sigorta başlangıcı olarak kabul edileceğini bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Yurt Dışı Borçlanması Yapanların Sigorta Başlangıç Tarihleri Nedir?

* Eğer Türkiye’de çalışmanız yoksa, Sigortalılık başlangıç tarihi borçları tamamen ödediğiniz tarihten borçlanılan gün sayısı kadar geriye gidilerek tespit edilir.

Örneğin; Oğuz Şehzade isimli sigortalı yurt dışında geçirdiği 19.11.1987- 19.11.2007 tarihleri arasındaki 20 yıllık süreyi 2017 yılında borçlanmaya karar vermiş ve borçlanmıştır. Bu kişinin yurt içinde herhangi bir çalışması olmadığından sigorta başlangıç tarihi borçlarını tamamen ödediği 2017 yılından 20 yıl geriye gidilerek tespit edilecektir ve başlangıç tarihi 1997 olarak belirlenecektir.

* Eğer Türkiye’de çalışmanız varsa, sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreler borçlanılmışsa, sigortalılık başlangıç tarihi borçlanılan gün sayısı kadar geriye götürülür.

Örneğin; Mehmet Alkış isimli sigortalı 01.01.2005 tarihinde SSK’lı olarak 30 günü vardır. Ancak bu tarihten önce yurt dışında 01.01.1990-01.01.2000 tarihleri arasında 10 yıl çalışmıştır. Buna göre kişinin sigorta başlangıç tarihi 01.01.2005 tarihinden 10 yıl geriye gidilerek 01.01.1995 olarak belirlenecektir.

Hangi Ülkelerde İlk Defa Çalışmaya Başlanılan Tarih Türkiye’de Geçerli Sayılır?

* Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İsviçre, Kanada, Kebek, KKTC, Lüksemburg, Makedonya, Slovakya ve Güney Kore ülkeleriyle yapılan sözleşme gereği “Akit ülkelerden birinin mevzuatına göre yardım hakkının kazanılması şartlarının tespitinde, diğer taraf ülkedeki ilk işe başlama tarihi de dikkate alınır” hükmü yer almaktadır.

Örneğin; Almanya’da 06.12.1986 tarihinde sigorta başlangıç tarihi olan Merve Can isimli kişinin Türkiye’deki ilk çalışması 06.12.2010 tarihindedir. Kişi Almanya’daki çalışmalarını borçlanmak için SGK’ya başvurduğunda, kişinin Türkiye’de ilk işe giriş tarihi 06.12.1986 olarak esas alınacak ve aylığa hak kazanıp kazanmadığının tespiti bu tarihe göre tespit edilecektir.

ANCAK, bu konuda da şöyle bir istisnadan bahsetmemiz gerekiyor. Yukarıda bahsettiğimiz ülkelerdeki ilk işe giriş tarihiniz Türkiye’de de esas alınır ancak bu durum SSK’lılar için geçerli. Bağ-kur’lu olanların bu ülkelerde ilk işe giriş tarihi yaşlılık ve ölüm durumlarında geçerli olmamaktadır, ancak Malulluk sigortasında dikkate alınmaktadır.

Adınıza Yurt Dışı Borçlanması Yapması İçin Vekalet Verdiğiniz Kişilere Dikkat Edin!

Uygulamada görüldüğü üzere Türkiye’de kısa bir süre kalan vatandaşlarımız yurt dışı borçlanma işlemlerini yapması için bir takım kişilere noter kanalıyla vekalet vermektedir. Bazı kötü niyetli kişiler normal şartlarda bağ-kur’dan emekli olacak olan vatandaşların parasını peşinen alıp, onları bir iş yerinde SSK’lı olarak gösterdikten sonra SSK kapsamında emekli yapıp, bağ-kurdan emekli olması için gerekli olan günün karşılığı tutar ile SSK kapsamında emekli olması için gerekli olan tutar arasındaki parayı cebe indirmektedir.

NOT: Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz