İşveren Eşini ve Çocuğunu Sigortasız Çalıştırabilir Mi

0
3607

Danışanlarımızdan Yavuz Bey’in “İşveren Eşini ve Çocuğunu Sigortasız Çalıştırabilir Mi” sorusunu cevaplayalım. 

SORU: Merhaba, küçük bir iş yerim var. Eşim ve 15 yaşındaki kızım zaman zaman gelip bana yardım ediyorlar. Geçen hafta iş yerine SGK’dan geldiler ve sigorta yapmadığım için ceza yazdılar. Ben aileme de sigorta yapmak zorunda mıyım? teşekkür ederim

İşveren Eşini ve Çocuğunu Sigortasız Çalıştırabilir Mi

Bu husus 5510 sayılı Kanunda düzenlenmiştir.

5510 sayılı Kanunun 4. maddesine göre, sözleşme ile ya da sözleşmesiz çalışanlar sigortalı olmak zorundadırlar.

Ancak aynı Kanunun 6. maddesine göre ise; eğer işverenin yanında eşi çalışıyorsa ve ücret almadan çalışıyorsa sigortalı sayılmayacaktır. 

Yukarıdaki madde hükümlerinden de anlaşılacağı gibi; kendi iş yerinde işverenin eşi ücretsiz çalışması durumunda sigortasız sayılacaktır. Ancak çalışan eşe ücret veriliyorsa, sigortalı sayılmalıdır.

UYARI: Hangi nedene dayanırsa dayansın sigortalı olmak için eşin fiilen çalışması gerekmektedir. Çalışmayan birini sigortalı göstermenin ciddi yaptırımları vardır. Sosyal Güvenlik Denetmenlerinin detaylı incelemeleri sonucu emekli olabilmesi için sigortalı gösterilen eşin tüm sigorta primleri iptal olabilir. Ayrıca ödenen primler Kuruma gelir olarak kaydedilmektedir.

İşverenin 18 Yaşını Doldurmamış Çocuğu Sigortalı Sayılır Mı

18 yaşını doldurmayan kişilerin vesayeti anne ve babasında bulunduğundan dolayı işverenin 18 yaşını doldurmamış çocuğunu sigortalı yapma gibi bir zorunluluğu yoktur. Ancak hakim tarafından onaylanan babasıyla 18 yaşını doldurmamış çocuk arasındaki iş sözleşmesi mevcut ise, çocuk sigortalı olabilir.  

Konu ile ilgili bir ayrıntı olarak şu durum da belirtilmelidir. Kişinin 18 yaşından küçük olmasından kastedilen, kişinin reşit olmamasıdır. Eğer 18 yaşından önce mahkeme kararıyla ya da evlenerek reşit olursa iş yerindeki diğer çalışanlar gibi sigortalı olmak zorundadır. 

Soruya dönecek olursak, eğer eşinize herhangi bir ücret ödemesi yapmıyorsanız, size yazılan bu idari para cezasına itiraz edebilirsiniz. 

Sosyal Güvenlik Kurumunun idari para cezalarına karşı 15 gün içinde itiraz edilmelidir. Aksi durumda itiraz etme hakkınız sona erecektir.

NOT: İşveren Eşini ve Çocuğunu Sigortasız Çalıştırabilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz