İşveren Eşini ve Çocuğunu Sigortasız Çalıştırabilir Mi

0
828

Danışanlarımızdan Yavuz Bey’in “İşveren Eşini ve Çocuğunu Sigortasız Çalıştırabilir Mi” sorusunu cevaplayalım. 

SORU: Merhaba, küçük bir iş yerim var. Eşim ve 15 yaşındaki kızım zaman zaman gelip bana yardım ediyorlar. Geçen hafta iş yerine SGK’dan geldiler ve sigorta yapmadığım için ceza yazdılar. Ben aileme de sigorta yapmak zorunda mıyım? teşekkür ederim

İşveren Eşini ve Çocuğunu Sigortasız Çalıştırabilir Mi

Bu husus 5510 sayılı Kanunda düzenlenmiştir.

5510 sayılı Kanunun 4. maddesinde “Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanların sigortalı sayılacağı” denilmektedir.

5510 sayılı Kanunun 6. maddesinde ise; “Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları hükümlerinin uygulanmasında; İşverenin iş yerinde ücretsiz çalışan eşi sigortalı sayılmaz” denilmektedir.

Yukarıdaki madde hükümlerinden de anlaşılacağı gibi; kendi iş yerinde işverenin eşi ücretsiz çalışması durumunda sigortasız sayılacaktır. Ancak çalışan eşe ücret veriliyorsa, sigortalı sayılmalıdır.

UYARI: Hangi nedene dayanırsa dayansın sigortalı olmak için eşin fiilen çalışması gerekmektedir. Çalışmayan birini sigortalı göstermenin ciddi yaptırımları vardır. Sosyal Güvenlik Denetmenlerinin detaylı incelemeleri sonucu emekli olabilmesi için sigortalı gösterilen eşin tüm sigorta primleri iptal olabilir. Ayrıca ödenen primler Kuruma gelir olarak kaydedilmektedir.

İşverenin 18 Yaşını Doldurmamış Çocuğu Sigortalı Sayılır Mı

Hizmet akdi bir sözleşme olduğuna ve 18 yaşın doldurmayan bir çocuğun da sözleşme yapma yetkisi olmayıp ana ve babasının vesayeti altında bulunduğuna, dolayısıyla çocuk adına sözleşme yapma yetkisi de anne ve babasında olduğuna göre, 18 yaşın doldurmamış çocuğun babasıyla arasında hizmet akdi ilişkisinin doğması mümkün değildir, bu nedenle de işverenin 18 yaşını doldurmamış çocuğunu sigortalı yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu ancak, baba veya anasına ait iş yerinde çalışan mümeyyiz küçüklerin vasinin iştiraki ile yazılı olarak yapılmış ve hakim tarafından tasdik edilmiş bir hizmet akdi mevcutsa mümkün olabilir, aksi halde sigortalı sayılmasına imkan bulunmamaktadır.

Çocuk 18 yaşını doldurduğunda veya 18 yaşından önce evlenip reşit olduğunda ise diğer çalışanlardan hiçbir farkı kalmaz, babası da olsa işverenin onu sigortalı yapması zorunlu hale gelir.

Soruya dönecek olursa, eğer eşinize herhangi bir ücret ödemesi yapmıyorsanız, size yazılan bu idari para cezasına itiraz edebilirsiniz. 

NOT: İşveren Eşini ve Çocuğunu Sigortasız Çalıştırabilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

SORU SOR