Ücret Hesap Pusulası Nedir Ne İşe Yarar

0
581
Ücret Hesap Pusulası Nedir Ne İşe Yarar sorusunun cevabı 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenmiştir.

Ücret Hesap Pusulası Nedir Ne İşe Yarar

İş Kanunu Madde 37- “İşveren iş yerinde veya bankaya yaptığı ödemelerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı veya iş yerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorundadır. Bu pusulada ödemenin günü ve ilişkin olduğu dönem ile fazla çalışma, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücretleri gibi asıl ücrete yapılan her çeşit eklemeler tutarının ve vergi, sigorta primi, avans mahsubu, nafaka ve icra gibi her çeşit kesintilerin ayrı ayrı gösterilmesi gerekir. Bu işlemler damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.”
Ücret Hesap pusulası, ücret ödeme bordrosundan daha detaylı bilgiler içeren, işçiye yapılan tüm ödemeleri gösteren, işverenlerin her ay işçilere vermek zorunda oldukları bir pusuladır.
Ücret Hesap Pusulası
Ücret Hesap Pusulası

Ne İşe Yarar?

Ücret Hesap Pusulasını her ay alan işçi, kendisine ödenmesi gereken mesai ücretlerini, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücretleri gibi asıl ücrete yapılan her çeşit eklemeler tutarını ve vergi, sigorta primi, avans mahsubu, nafaka ve icra gibi her çeşit kesintilerini görüp, bu sayılanların doğru yansıtılıp yansıtılmadığını kontrol edebilmektedir.

Ücret Hesap Pusulasını Vermemenin Cezası

4857 sayılı Kanunun 37. Maddesine aykırı olarak ücrete ilişkin hesap pusulası düzenlemeyen veya işçi ücretlerinden 38. Maddeye aykırı olarak ücret kesme cezası veren veya yaptığı ücret kesintisinin sebebini ve hesabını bildirmeyen 52. Maddedeki belgeyi vermeyen işveren veya işveren vekiline 450 Türk Lirası idari para cezası verilir.
İş Kanunu ile ilgili idari para cezalarına buradan ulaşabilirsiniz.
NOT: Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

SORU SOR