Çalışma Belgesi Nedir Ne İşe Yarar

0
5754
Çalışma Belgesi Nedir Ne İşe Yarar hususu 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenmiştir.
Çalışma belgesinin verilmesi durumu işverenler tarafından sıklıkla ihmal edildiği gibi, işçiler tarafından da gerekli önem verilmemiştir.
Çalışma belgesinin talep edilmesi ve işveren tarafından bu belgenin verilmemesi halinde tazminat talep edilebileceğinden, bu husus hem işçi hem işveren adına dikkate alınması gereken hususlardandır.
Ayrıca tazminat talebinin yanı sıra, bu belgenin verilmemesi durumunda idari para cezası uygulanacağından yine işverenler tarafından önem verilmelidir.

Çalışma Belgesi Nedir Ne İşe Yarar

4857 sayılı İş Kanunu 28. Maddesinde belirtilen hususlara göre, işçinin ayrılma biçimi nasıl olursa olsun işten ayrılmasının ardından çalışma belgesi verilmelidir.
Bu belgenin içeriğinde işçinin hangi görevi yürüttüğü ve ne kadar süre ile çalıştığı yer alır. Bu belgenin verilmemesinden dolayı işçi bir zarara uğrarsa, işverenden tazminat isteyebilir.
 
Çalışma Belgeleri, işçinin işten ayrılması sonrasında, önceki iş yerinde hangi işi yaptığını gösteren bir belgedir.
 
Çalışma Belgesi
Çalışma Belgesi

Ne İşe Yarar?

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere çalışma belgesinde bulunması gereken bilgiler, işin türü ve işin süresidir. Bunun dışında işçinin adı soyadı, adresi, TC Kimlik numarası bulunmalıdır.
 
İşçi, işten ayrılıp başka bir işe girmek için müracaat ettiğinde yeni iş yeri, önceki iş yerinde ne kadar süre ile çalıştığını ve tam olarak ne iş yaptığını öğrenmek isteyebilir. Çalışma belgeleri ile işçiler, yeni iş yerlerine bu belgeyi sunarak, gerekli bilgileri işverene kanıtlayabilir.

Çalışma Belgesi Vermemenin Cezası

4857 sayılı Kanunun 28. Maddesine aykırı olarak çalışma belgeleri düzenleme yükümlülüğüne aykırı davranan veya bu belgeye gerçeğe aykırı bilgi yazan işveren veya işveren vekiline bu durumdaki her işçi için 150 TL, idari para cezası verilir.
Çalışma belgesinin düzenlenmemesi ya da düzenlenmesine rağmen gerekli bilgilerin çalışma belgesinde bulunmaması durumunda uygulanacak idari para cezası 2018 yılında 167 Türk Lirası olacaktır.

2021 yılı idari para cezası ise 292 Türk Lirası olacaktır.
 
İş Kanunu ile ilgili 2018 yılında uygulanacak idari para cezalarına buradan ulaşabilirsiniz.
 
NOT: Çalışma Belgesi Nedir Ne İşe Yarar konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz