İşçi Günde Kaç Saat Çalışabilir

0
793
Danışanlarımızdan Merve Hanım’ın “İşçi Günde Kaç Saat Çalışabilir” sorusunu cevaplamaya çalışalım.
SORU: Merhaba; bir mali müşavir olarak işçilerin günlük çalışma süreleri konusunda tereddütlerimiz oluştu. Cumartesi günü çalışma yapılan ve çalışma yapılmayan iş yerlerinde günlük çalışma süreleri bakımından farklılık var mıdır? Bunu bize detaylı olarak izah edebilir misiniz?

İşçi Haftada Kaç Saat Çalışabilir

4857 sayılı İş Kanunu 63. maddesinde çalışma saatleri belirlenmiştir. Buna göre, haftalık çalışma süresi en çok 45 saattir.
Buna göre, haftada 6 gün çalışılan iş yerlerinde günlük çalışma süresi 7,5 saat; cumartesi günü çalışılmayan yani 5 gün çalışılan iş yerlerinde ise 9 saattir
Cumartesi günü kısmen çalışılan iş yerinde bu süre haftalık çalışma süresinden düşüldükten sonra kalan süre çalışılan gün sayısına bölünerek günlük çalışma süreleri belirlenir.
Örneğin; cumartesi günü 5 saat çalışılan bir iş yerinde haftanın diğer iş günlerinde çalışma süresi sekiz saattir.
Sonuç olarak, el ile hesaplanabilir. hafta içi boyuna günde 9 saatten çalışılırsa 45 saat sınırına cuma gününün sonunda ulaşılmış olur. Dolayısıyla bu durumda cumartesi çalışılması halinde 45 saati aşacağından işçilere fazla mesai ücreti verilmelidir.
Fazla Mesai Ücretleri Nasıl Hesaplanır ile ilgili bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İşçi Günde Kaç Saat Çalışabilir

Günlük çalışma süresi her ne şekilde olursa olsun 11 saati aşamaz.
 
ÖRNEK: İşçi ile işveren anlaşarak haftalık 45 saatlik çalışmayı günde 11 saati aşmadan düzenleyebilirler. İşçi dilerse ve işveren de kabul ederse, ilk 4 gün 11 saat 5. gün 1 saat çalışarak 45 saat tamamlanabilir. Bunda herhangi bir mahsur yoktur. Ancak işçi ya da işveren bir gün 12 saat çalışayım diyemezler.

İşçi Ayda Kaç Saat Çalışabilir

İşçilerin aylık normal çalışma süreleri de 225 saattir. Günde 7.5 saat x 30 Gün= 225 saat. İşçilerin aylık çalışma sürelerinin 225 saat olduğu İş Kanununda ve yönetmeliklerde net olarak belirtilmemiştir. Ancak günlük çalışma sürelerinin 7,5 saat olduğu belirtildiğinden, bu ayda 225 saate tekabül etmektedir.
  
 
NOT: İşçi Günde Kaç Saat Çalışabilir konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yıllık İzni Kullanmayıp Ücretini Alma başlıklı makalemizde hesaplama, yıllık izin ve yıllık izin ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU SOR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.