İşçilerin Günlük Çalışma Süresi Ne Kadardır

0
2488

İşçilerin Günlük Çalışma Süresi ile ilgili hususlar 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenmiştir.

Bu yazımızda mali müşavirlerin, işverenlerin ve işçilerin hesaplamakta zorluk çekebildiği çalışma sürelerini kısa örneklemelerle anlatarak özet bilgiler vereceğiz.

İşçilerin Haftalık Çalışma Süresi Ne Kadardır

İş Kanunu 63. maddesine göre, haftalık çalışma süresi en çok 45 saattir. Bu süre iş yerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.

Sigortalılar haftada -pazar günü hariç- 45 saatten fazla çalışıyorlarsa mesai ücretine hak kazanırlar.

Buna göre, haftada 6 gün çalışılan iş yerlerinde günlük çalışma süresi 7,5 saat; cumartesi günü çalışılmayan haftada 5 gün çalışılan iş yerlerinde ise 9 saattir.

ÖRNEK: Cumartesi günü kısmen çalışılan iş yerinde bu süre haftalık çalışma süresinden düşüldükten sonra kalan süre çalışılan gün sayısına bölünerek günlük çalışma süreleri belirlenir.

ÖRNEK: Cumartesi günü 5 saat çalışılan bir iş yerinde haftanın diğer iş günlerinde çalışma süresi sekiz saattir.

İşçilerin Günlük Çalışma Süresi Ne Kadardır

İş Kanununa ve çalışma süreleri yönetmeliğine göre işçiler ne suretle olursa olsun günde en fazla 11 saat çalışabilir. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi haftalık çalışma süresi 45 saat olduğuna göre, işçi ile işveren anlaşıp bu 45 saati günde 11 saati aşmamak şartıyla farklı günlere bölebilir.

ÖRNEK: İşçi pazartesi günü 11 saat, salı günü 11 saat, çarşamba günü 11 saat diğer 3 gün ise 3’er saat çalışabilir.  Bu durumda da hem günlük 11 saat sınırı hemde haftalık 45 saat sınırı aşılmamış olur. 

Ancak böyle bir durumda işveren işçilere günlük çalışma sürelerini önceden bildirmelidir.

İşçilerin Aylık Çalışma Süresi Ne Kadardır

İşçilerin aylık normal çalışma süreleri de 225 saattir. Günde 7.5 saat x 30 Gün= 225 saat.

Part Time Çalışan İşçilerin Günlük Çalışma Süresi Ne Kadardır

Part time çalışanlar normal çalışanların en fazla 2/3’ü kadar çalışmalıdır. Bundan daha fazla çalışma olması durumunda bu durum part time olmaktan çıkar.

Haftalık çalışma süresi 45 saat olduğuna göre, part time çalışanlar haftada en fazla 30 saat çalışabilirler. Part time çalışma sürelerinin belirlenmesi ise biraz daha karışıktır.

ÖRNEK: Sigortalı pazartesi günü 5 saat, salı günü 1 saat, çarşamba 2 saat, perşembe 5 saat, cuma ise 2 saat işe geliyor ise bu çalışma süreleri toplanıp normal çalışma süresi olan 7,5’e bölünür ve gün sayısı bu şekilde hesap edilir.

5 + 2 + 1 + 5 +2 =15 /7,5 = 2 gün

Sigortalının haftalık çalışma günü 2 gündür.

Kısmi süreli iş sözleşmeleri ile birden çok iş yerinde çalışan bir işçi de haftada toplam 45 saatten fazla çalıştırılamaz.

Kural olarak haftalık ve günlük çalışma süresi iş yerinde çalışan tüm işçiler için aynıdır bununla birlikte kanunu süreyi geçmemek kaydıyla farklı işçi grupları için farklı çalışma süreleri uygulanabilir.

Örneğin; bir iş yerinin üretim kısmında çalışanlar için haftalık 45, büro kısmında çalışanlar için haftalık 40 saat çalışma süresi öngörülebilir

NOT: İşçilerin Günlük Çalışma Süresi Ne Kadardır konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz