Erken Yaşlananlar Ne Zaman Emekli Olur

2
2642

‘Erken Yaşlananlar Ne Zaman Emekli Olur’ sorusunun cevabı 5510 sayılı Kanunun 28. maddesinde belirtilmiştir.

Tıbbi olarak ‘Progeria’ diye adlandırılan, halk arasında ise erken yaşlanma olarak bilinen hastalığa tutulanlar, kanunda belirtilen özel şartlarla emekli olurlar.

Erken Yaşlananlar Ne Zaman Emekli Olur

Erken yaşlanma durumu 5510 sayılı Kanunda geçen bir terimdir ve bu şekilde emekli olabilmek için belirli şartlar vardır. Her şeyden önce erken yaşlanma bir hastalıktır. Sosyal Güvenlik Kurumu, kişilerin ben kendimi erken yaşlanmış olarak görüyorum demesiyle erken emekli etmemektedir. Erken yaşlananlar öncelikle bu durumu sağlık kuruluşlarından aldıkları raporlar ile belgelemeli ve bu raporları Sosyal Güvenlik Kurumuna sunarak emekli aylığı başvurusu yapmalıdır. Bunun dışında erken yaşlanarak emekli olmak isteyenlere dair başka şartlar da bulunmaktadır.

Erken yaşlananların emeklilik şartları şöyle sıralabilir;

  • Erken yaşlanmış olduğu tespit edilen,
  • 55 yaşını dolduran,
  • En az 5400 gün,

malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olan sigortalılara yaşlılık sigortasından aylık bağlanacaktır.

Erken Yaşlanma Hangi Hallerde Olur?

Erken yaşlanmanın hangi hallerde söz konusu olduğu ‘Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği’nde açıklanmıştır. Buna göre,

55 yaş bitirildiğinde, diğer insanlardan daha fazla yaşlanmış olduğu ve çalışma gücünün azaldığı tespit edilen kişiler, erken yaşlanmış olarak kabul edilirler.

Alınan raporlara istinaden son kararı Sosyal Güvenlik Kurumunun Sağlık Kurulu verir. 

Sigortalılar karara karşı Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kuruluna itiraz edebilir. Kurul kararları Sosyal Güvenlik Kurumu açısından kesin olmakla birlikte sigortalı bu karara karşı yargı yoluna başvurabilir.

Progeria hastalığı nedeniyle erken emekli olan ve emeklilik nedeniyle işinden ayrılan bir kişi işverenden kıdem tazminatını da alabilecektir.

NOT: Erken Yaşlananlar Ne Zaman Emekli Olur konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Bunun icin nereye basvurmak lazim Yasim 46 ben bu konuda basvuru yapabilirmiyim ayrica bu konuda karar mercii saglik kurulununmudur erken yaslandigima inaniyorum

  2. Turhan Bey; erken yaşlanma (progeria) bir hastalık adıdır. Eğer bu hastalık sizde mevcut ise, Heyet raporu veren bir tam teşekkülü hastaneden progeria raporu alıp bunu SGK’ya sunmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz