Emekli Çalışanların Agisi

0
2491
Danışanlarımızdan Melek Hanım’ın “Emekli Çalışanların Agisi” ile ilgili sorusunu cevaplayacağız. 
SORU: Merhaba, ben büyük bir iş yerinde ön muhasebe olarak işe başladım. Bordroları kontrol ettiğimde emekli olarak sosyal güvenlik destek primine bağlı çalışanların asgari geçim indirimleri kafamı kurcaladı. Bu emekli çalışanlar da diğer işçiler gibi, aynı şartlarda mı asgari geçim indirimine tabi olacaklar. Yoksa emeklilere hiç asgari geçim indirimi verilmeyecek mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Kısaca AGİ olarak kullanılan asgari geçim indirimleri ile ilgili sorular Mali Müşavirler tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. 
Biz de bu yazımızda Melek Hanım’ın sorusunun özelinde Sosyal Güvenlik Destek Primi ile çalışan emeklilerin, Asgari Geçim İndirimini hak edip etmediğini anlatmaya çalışacağız.

Asgari Geçim İndiriminden Kimler Faydalanır?

Asgari geçim indiriminden;

• Ücret kazancı elde etmek için çalışan ve ücret gelirlerinden gelir vergisi kesilen tam mükellefler

• Ücret gelirlerini yıllık beyanname ile bildirenler.
• Gelir Vergisi Kanununun 61 inci maddesi kapsamında ücret kapsamında değerlendirilen ücret geliri elde edenler (Örneğin; sosyal güvenlik destekleme primi (sgdp) ödemek suretiyle çalışanlar yani yaşlılık aylığı almakta iken çalışanlar ile kurumların yönetiminde görevli olanlar) yararlanır.
3. madde de belirtilen ücret geliri elde edenler kapsamına emekli olarak çalışanlar da dahil olduğundan, sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışan emekliler de diğer çalışanlar gibi asgari geçim indirimine tabi olacaklardır.

Emekli Çalışanların Agisi

Sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışanlar ile kurumların yönetiminde görevli olanlar da genel hükümlere göre asgari geçim indiriminden yararlanacaklardır. Yani yaşlılık aylığı almakta iken çalışan sigortalıların asgari geçim indirimi (agi), çalışan diğer sigortalıların asgari geçim indiriminin (agi) hesaplandığı gibi hesaplanmaktadır.
Sonuç olarak; emekli olup sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışanların da ücretlerinden gelir vergisi kesildiğinden dolayı bu kişiler de asgari geçim indirimi uygulamasından yararlanacaklardır.
 
NOT: Emekli Çalışanların Agisi ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz