Bedelli Askerlikte Kıdem Tazminatı

0
1059

Danışanlarımızdan Savaş Bey’in “ Bedelli Askerlikte Kıdem Tazminatı “ ile ilgili sorusunu cevaplayacağız. Bedelli askerlik durumunda kıdem ve ihbar tazminatlarına hak kazanılıp kazanılamayacağı oldukça merak edilmekte ve bu durum muvazzaf askerlik durumu ile karıştırılmaktadır.

SORU: 4 yıldır çalıştığım özel bir firmadan bedelli askerlik yapmak için ayrılacağım. Normal şartlarda askerlik yapmak için işten ayrıldığımda, kıdem tazminatına hak kazanacaktım ancak bedelli askerlik hizmeti için işten ayrıldığımda kıdem tazminatına hak kazanacak mıyım? Bilgi vermenizi rica ederim.

Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma

İş Kanunu 31. Maddesinde askerlik nedeniyle işten ayrılma hususunu açıklamıştır.

Buna göre; en az 1 yıl aynı iş yerinde çalışmış olanlar muvazzaf askerlik hizmetlerini yapmaları gerektiği zaman, askerlik şubesinde temin edecekleri askerlik belgesini işverene sunarak işten ayrıldığında kıdem tazminatına hak kazanacaklardır.

Ayrıca, askerlik hizmetini bitirdikten sonra -eğer kadro boş ise- aynı iş yerinde işe başlayacaklardır. Aynı iş yerinde ve aynı pozisyonda işe başlatmayan işverenler ise askerden dönen sigortalıya tazminat ödemek zorunda kalacaktır.

Bedelli Askerlikte Kıdem Tazminatı

Bedelli askerlik uygulamasının yürürlüğe girmesinin ardından Kanunda değişilik yapılarak, geçici 55. Madde eklenmiştir.

Buna göre; bedelli askerlik nedeniyle işten ayrılanlar işten ayrı oldukları 21 gün boyunca ücretsiz izinli sayılacaklardır.

21 günlük askerlik hizmeti bittikten sonra, aynı iş yerine döneceklerdir.

Muvazzaf askerlikte işçinin çıkışı “12” kodu ile yapılır ve böylelikle işçinin iş sözleşmesi feshedilmiş sayılır. Ancak bedelli askerlikte böyle bir durum söz konusu değildir. Bedelli askerlik yapmak için işten ayrılanlar Kanuna göre ücretsiz izinli sayılacaklardır. Ücretsiz izinli olduğu sürelerde işçinin iş sözleşmesi askıda olacağından, bu sürede işçinin çıkışı da yapılmayacaktır ve dolayısıyla iş sözleşmesi feshedilmeyecektir. İş sözleşmesi feshedilmemiş bir sigortalıya da kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Bu nedenle; muvazzaf askerlik nedeniyle işten ayrılanlar kıdem tazminatına hak kazanırken, bedelli askerlik nedeniyle işten ayrılanlar kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanamayacaktır.

Askerlik nedeniyle işten ayrılma ile ilgili detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

NOT: Bedelli Askerlikte Kıdem Tazminatı konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz