Askerlik Borçlanması İçin Gerekli Belgeler

3
4217

Danışanlarımızdan Ömer Bey’in ” Askerlik Borçlanması İçin Gerekli Belgeler Nelerdir” sorusunu cevaplamaya çalışalım.

SORU: Merhaba, yakın zamanda emekli olacağım. Yaşımı doldurdum ve işten ayrıldım. 120 gün civarı askerlik borçlanması yapacağım. Ancak, SGK’ya başvurmadan önce hazırlamam gereken evraklar nelerdir? Ben askerliğimi 18 ay yaptım. Hepsini borçlanmak zorunda mıyım yoksa sadece işime yarayacak olan 120 günü borçlansam olur mu? Ayrıca askerlik borçlanmasını taksitle ödeyebilir miyim? Bunları öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

Askerlik Borçlanması İçin Gerekli Belgeler

  • Öncelikle askerlik şubesine gidilerek askerlik borçlanması formu doldurulmalıdır. Bu formda hangi tarihler arasında askerlik yaptığınıza dair bilgiler bulunur.
  • Bu form onaylandıktan sonra SSK’lı çalışanlar en son çalıştıkları iş yerinin bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine giderek talepte bulunmaları gerekmektedir.
  • Askerlik borçlanması talep dilekçesi doldurulmalıdır. 
  • Nüfus cüzdan fotokopisini talep dilekçesine eklemeniz gerekmektedir.

Askerlik borçlanması talep dilekçesini indirmek için tıklayınız.

borçlanma talep dilekçesi
borçlanma talep dilekçesi

*Borçlanma talep dilekçesi doldurulurken, ‘borçlanılmak istenilen süre’ başlığı altında bir kısım bulunmaktadır. Burada dilerseniz bir tarih aralığı girerek, askerliğin tamamını değil size yarayacak kadarını borçlanabiliriz.

Askerlik Borçlanması  Hangi Sürede Ödenir?

  • Borçlanma yaparak size tebliğ edilen tutar, tebligatın size ulaşmasından başlayarak 1 ay içinde ödenmelidir. Borcun tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içinde ödenmemesi halinde, borçlanma işlemi geçersiz sayılacaktır. 1 aylık süre içerisinde borcun bir kısmının ödenmesi halinde ise ödenen miktar ile orantılı süre geçerli sayılır, kalan sürenin geçerli sayılması yeni bir borçlanma talebine bağlıdır.

Askerlik Borçlanması Taksitle Ödenir Mi

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde, tahakkuk ettirilen borçlanma tutarının 1 ay içinde ödenmesi gerektiği belirtilmiştir. Buna göre; askerlik borçlanması miktarı tebligat ile bildirilir. Bu tebligatın kişiye ulaşmasından sonra 1 ay içinde askerlik borçlanması ödenmelidir. Borçlanmanın tamamının ödenmemesi halinde kalan borçlar için tekrar başvuru yapılmalıdır.

2013-11 sayılı SGK genelgesinde ise, Kanunun 41 inci maddesi gereğince, sigortalılar ya da hak sahipleri borçlanılan sürelerin tamamını ödeyebilecekleri gibi bir kısmını da ödeyebilecekleri belirtilmiştir. 

NOT: Askerlik Borçlanması İçin Gerekli Belgeler konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Askerlik borçlanmamı 2003 yılında yaptım. sgk ödeme evrakını bulamadığından benden tekrar istiyor. paranın yatırıldığına dair banka dekontunu gönderilecek.yoksa ilgili kurumun resmi ödeme evrak yeterlimi?

  2. Merhaba ben Faruk gölcükten yazıyorum benim sorum askerlik borçlanması en yüksekten tavandan ödersek 450 gün emekli maaşımı nekadar yükseltir sağlıcakla kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz