Asgari Ücretten Az Maaş Verme Cezası

26
3790

Asgari Ücretten Az Maaş Verme Cezası 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenmiştir.

Asgari ücret 2019 yılında asgari geçim indirimi dahil net 2.020,91 TL olmuştur. 2019 yılı brüt asgari ücret ise 2.558,40 TL’dir. İşverenler 30 gün çalıştırdıkları bekar ve çocuksuz işçilerine en az 2.020,91 TL ödemelidir. Bu rakamın altında ücret ödemesi halinde ise idari para cezalarına maruz kalacaktır.

MADDE 39 – Asgari Ücret

4857 sayılı Kanun; 39. Maddesinde asgari ücretin nasıl belirlendiğini, kim tarafından belirlendiğini, kaç yılda bir düzenlendiğini belirtilmiştir. 

Bu maddeye göre, asgari ücret Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenir. En geç 2 yıl da bir belirlenen asgari ücret, genellikle yıl da belirlenir. Bakanlık tarafından oluşturulan komisyon ile düzenlenir. Komisyonun kararları resmi gazetede yürürlüğe girer.

Asgari Ücretten Az Maaş Verme Cezası

MADDE 102- İlgili Hükümlere Aykırılık

“Bu Kanunun 32. Maddesinde belirtilen ücret ile işçinin bu Kanundan veya toplu iş sözleşmesinden veya iş sözleşmesinden doğan ücret ödemelerini süresi içinde kasden ödemeyen veya eksik ödeyen, 39. Maddesinde belirtilen komisyonun belirlediği asgari ücreti işçiye ödemeyen veya noksan ödeyen, ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakını zorunlu tutulduğu halde özel olarak açılan banka hesabına ödemeyen işveren, işveren vekili ve üçüncü kişiye bu durumda olan her işçi ve her ay için 191 Türk Lirası idari para cezası verilir”

Kanun metninden de anlaşılacağı gibi, her işveren işçisine belirlenmiş asgari ücretten daha az maaş verememektedir.

İşçiye Asgari ücretten daha az maaş vermenin cezası 2017 yılı itibariyle her ay için 167 TL,

2018 yılında ise her ay için 191 TL’dir.

Bir yıl boyunca ücreti asgari ücretten daha az maaş ödemenin toplam cezası 2.292 TL olacaktır. Maaşı asgari ücretten daha az olan işçiler durumu ücretsiz olarak ALO 170’e bildirmelidirler.

İşçinin Maaşını Asgari ücretten göstermenin cezası ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Asgari Ücretten Az Maaş Verme Cezası konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

26 YORUMLAR

 1. 2 yıldor bir doktor muayenesinde çalışıyorum sigortam var fakat 1200 t maaşımı haftalık olarak elden alıyorum asgari ücret vermiyor doktor.Çalışmak zorundayım ve hala çalişiyorum eşimden ayrıldım 2 çocuğum var iş imkanı yok bu fiyata çalışıyprum mecbıren üniv mezunu sağlıkçıyım.Acaba kimliğim belli olmadan ilgili makama nasıl bidirebilirim maaşımın artması için?Kimliğimi bilirse işten çıkarır

  • Merhaba, siz alo 170’e şikayette bulunursanız, isminizi gizli tutmak istediğinizi belirtin. Her ne kadar sizin tc kimlik numaranızı isteyecek olsalar da isminiz gizli kalır. Ancak işveren dava açarsa, mahkemede isminizi öğrenebilir.

 2. Merhabalar. Çalıştığın işyerinde. 1 yıl ve üzeri süre ile çalışanlara eski asgari ücret yani 1400 tl yatıyor. ben daha yeni 1 yıllık eleman oldum. ama bunu her senenin ilk maaşında ya da 2 aylık sürecinde yapıyorlarmış. son 2 yıldır. ben eğer bu olay benim de başıma gelirse. yani ben 2019 ocak çalıştığım günlerim karşılığında maaşımı örneğin şimdiki asgari ücret olan 1600 tl den alırsam şikayet edebilir miyim ya da etmiş olsan ne gibi sonuç elde edebilirim??

 3. İyi günler özel bir kreste çalışıyorum ve asgari ücretin altında maaş alıyorum fakat sözleşmemde asgari ücret yazıyor maasimida elden alıyorum sözleşmemi fes edebilirmiyim

  • Merhaba, 30 gün çalışmanıza rağmen asgari ücretten az alıyorsanız ve bu ücret bankadan yatıyorsa, sözleşmeyi feshedip kıdem tazminatı talep edebilirsiniz.

 4. Merhaba Doğum izninden sonra 6 ay ücretsiz izin kullanıyorum asgari ücrete çalışıyorum ücretsiz iznim yılbaşına denk geldiği için döndüğümde 2018 yılındaki ücretten çalışacağımı söylediler yıl başında asgari ücretteki artıştan yararlanamayacakmışım sizce bu şekilde olabilir mi?

 5. Merhaba özel bir okulda asgari ücretli gösterilerek çalışıyorum. Fakat asgari ücret almıyorum, elden 1300 tl maaş alıyorum. Bize zorla aylık asgari ücret aldığımıza dair bir kağıt imzalatıyorlar. Bu durumda şikayet etsem tazminat alabilir miyim? Benimle birlikte çalışan diğer öğretmenler de aynı şekilde maaş alıyor. Şahitlik yapabilirler mi?

 6. Bir tekstil mağazasında yaklaşık 1 yıldır sigortasiz çalıştim.ücret olarak ta 1000 tl alıyorum haftanın 7 günü gunde 12 saat çalışıyorum.Yaklasik 2 ay once Sigortam yapıldı. Ancak yine maas kartim kendilerinde ve ben 1000 tl almama karsin maasimi tam aldim diye imza atiyorum. Bu durumda maasimi tam almadigimi nasıl ispat edebilirim?

 7. merhaba ben avukat bürosunda büro işçisi olarak çalışıyorum sigortam yatıyor ama maaşımı haftalık olarak elden 200 tl alıyorum çalışmak zorundayım ve hala çalışıyorum şikayet ettiğimde elden almama rağmen nası bi yol izlenir ?

  • Merhaba, ayda 30 gün çalışmanıza rağmen haftada 200 tl almanız usüle aykırıdır. Bu durumu ispat etmelisiniz. Gelen denetim ekiplerine bunu belirtmelisiniz.

 8. Merhaba 4 aydir yeni is yerinde calisiyorum ve 1700 tl maas aliyorum asgari ucrete zam geldi ve asgari ucret talep ettim onlarda veremeceklerini soylediler ve maasim asgari ucretmis gibi bankaya yatiyor ve bende fazla yatan miktari geriye veriyorum bunu nasil sikayet edebilir veya nasil bir yol izleyebilirim isden de cikamiyorum malum gecim issizlik problemi

 9. Mrb ben özel bir sektörde 8 aydır çalışıyorum ama 4 aydır benim sigortam yatıyor masjmi ise haftalık elden alıyorum aylık maşim 1200 tl ye geliyor bu çalıştığım yer beni işten çıkarırlarsa ben bunlara tanzimant davası açsam sigortam olduğu halde bana asgeri ücretin altında maaş veriyor diye söndüğünda me olur..

 10. Merhaba ben 4 yıldır ev hizmetlerinde,(Ek9-10 günden fazla sigortalı)olarak çalışıyorum. Sigortam tam 30 gün olarak yatırılıyor. Maaşım asgari ücretten gösterilmesine rağmen elden 1400 lira alıyorum. Şikayet etmek istiyorum ne yapmalıyım?

 11. Ben 2 aydır asgari ücretten düşük alıyorum
  Ve izin alarak tatile çıktığım halde (10 gün) Pazarlarda kesilmiş acaba nasıl bir yol izlemeliyim

 12. Merhaba; Ben Özel güvenlik olarak çalışmaktayım 2019 öncesinde asgari ücretin üstünde 2000 tlye çalışıyordum 2019 asgari ücret zammı ile birlikte ne kadar almalıyım. Ve 2 aydır sözleşmemiz bu şekilde diyerek bizi oyalayarak ocak ve şubat ayı hala 2000 tl ödenmektedir bu durumda ne yapmam gerekir 2018de 2000 tl alıyorsam 2019da ne kadar almam gerekli. Teşekkürler kolay gelsin.

  • Merhaba, 2018 yılında 2000 tl alıyor olmanız, 2019 yılında alacağınız ücreti belirlemeyecektir. İşveren asgari ücret ve üzerinde olmak kaydıyla dilediği ücreti verebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz