Asgari Ücretten Az Maaş Verme Cezası

7
1738

Asgari Ücretten Az Maaş Verme Cezası 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenmiştir.

MADDE 39 – Asgari Ücret

4857 sayılı Kanun, 39. Maddesinde asgari ücretin nasıl belirlendiğini, kim tarafından belirlendiğini, kaç yıl da bir düzenlendiğini belirtilmiştir. 

Bu maddeye göre, asgari ücret Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenir. En geç 2 yıl da bir belirlenen asgari ücret, genellikle yıl da belirlenir. Bakanlık tarafından oluşturulan komisyon ile düzenlenir. Komisyonun kararları resmi gazetede yürürlüğe girer.

Asgari Ücretten Az Maaş Verme Cezası

MADDE 102- Ücret İle İlgili Hükümlere Aykırılık

“Bu Kanunun 32. Maddesinde belirtilen ücret ile işçinin bu Kanundan veya toplu iş sözleşmesinden veya iş sözleşmesinden doğan ücret ödemelerini süresi içinde kasden ödemeyen veya eksik ödeyen, 39. Maddesinde belirtilen komisyonun belirlediği asgari ücreti işçiye ödemeyen veya noksan ödeyen, ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakını zorunlu tutulduğu halde özel olarak açılan banka hesabına ödemeyen işveren, işveren vekili ve üçüncü kişiye bu durumda olan her işçi ve her ay için 167 Türk Lirası idari para cezası verilir”

Kanun metninden de anlaşılacağı gibi, her işveren işçisine belirlenmiş asgari ücretten daha az maaş verememektedir. İşçiye Asgari ücretten daha az maaş vermenin cezası 2017 yılı itibariyle her ay için 167 TL‘dir

Bir yıl boyunca ücreti asgari ücretten daha az maaş ödemenin toplam cezası 2.004 TL olacaktır. Maaşı asgari ücretten daha az olan işçiler durumu ücretsiz olarak ALO 170’e bildirmelidirler.

İşçinin Maaşını Asgari ücretten göstermenin cezası ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Asgari Ücretten Az Maaş Verme Cezası konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

7 YORUMLAR

  1. 2 yıldor bir doktor muayenesinde çalışıyorum sigortam var fakat 1200 t maaşımı haftalık olarak elden alıyorum asgari ücret vermiyor doktor.Çalışmak zorundayım ve hala çalişiyorum eşimden ayrıldım 2 çocuğum var iş imkanı yok bu fiyata çalışıyprum mecbıren üniv mezunu sağlıkçıyım.Acaba kimliğim belli olmadan ilgili makama nasıl bidirebilirim maaşımın artması için?Kimliğimi bilirse işten çıkarır

    • Merhaba, siz alo 170’e şikayette bulunursanız, isminizi gizli tutmak istediğinizi belirtin. Her ne kadar sizin tc kimlik numaranızı isteyecek olsalar da isminiz gizli kalır. Ancak işveren dava açarsa, mahkemede isminizi öğrenebilir.

  2. Merhabalar. Çalıştığın işyerinde. 1 yıl ve üzeri süre ile çalışanlara eski asgari ücret yani 1400 tl yatıyor. ben daha yeni 1 yıllık eleman oldum. ama bunu her senenin ilk maaşında ya da 2 aylık sürecinde yapıyorlarmış. son 2 yıldır. ben eğer bu olay benim de başıma gelirse. yani ben 2019 ocak çalıştığım günlerim karşılığında maaşımı örneğin şimdiki asgari ücret olan 1600 tl den alırsam şikayet edebilir miyim ya da etmiş olsan ne gibi sonuç elde edebilirim??

  3. İyi günler özel bir kreste çalışıyorum ve asgari ücretin altında maaş alıyorum fakat sözleşmemde asgari ücret yazıyor maasimida elden alıyorum sözleşmemi fes edebilirmiyim

    • Merhaba, 30 gün çalışmanıza rağmen asgari ücretten az alıyorsanız ve bu ücret bankadan yatıyorsa, sözleşmeyi feshedip kıdem tazminatı talep edebilirsiniz.

  4. Merhaba Doğum izninden sonra 6 ay ücretsiz izin kullanıyorum asgari ücrete çalışıyorum ücretsiz iznim yılbaşına denk geldiği için döndüğümde 2018 yılındaki ücretten çalışacağımı söylediler yıl başında asgari ücretteki artıştan yararlanamayacakmışım sizce bu şekilde olabilir mi?

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazabilirsiniz
ADINIZI BURAYA YAZIN