2 Günlük Rapor Maaştan Kesilir Mi

9
4539

2 Günlük Rapor Maaştan Kesilir Mi sorusu işverenlerin, sigortalıların hatta mali müşavirlerin sıklıkla dile getirdiği konulardan biridir.

Bu yazımızda 2 gün rapor alan sigortalıların SGK’ya bildirilme usulü ve bu raporlar süresince istirahat edip iş yerine gelemeyen sigortalıların maaşında herhangi bir kesinti yapılıp yapılamayacağını anlatmaya çalışacağız.

2 Günlük Rapor Maaştan Kesilir Mi

Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalılarımızda, 1 ve 2 günlük istirahat raporları neticesinde Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir geçici iş göremezlik ödeneği ödenmediğinden dolayı işverenlerin bu günlerde işe gelemeyen işçilerin maaşından bir kesinti yapamayacağı düşüncesi mevcuttur.

Ancak bu düşünce genel hükümlere aykırıdır. İşveren, 2 günde olsa işe gelmeyen işçinin ücretini ödemek mecburiyetinde değildir. Sigortalılarda olan bu genel kanı, sadece maktu ücrete tabi olan çalışanlar için geçerlidir.

Maktu ücret, bir işverene bağlı olarak çalışan kişinin ücretini sözleşmede belirtildiği şekilde aylık olarak alması demektir. Yani çalışanın eline her ay aynı miktarda ücret geçmektedir.  Maktu ücretle çalışanın sigortalının herhangi bir sebepten (izinli, istirahatli, mazeretli) işe gelemediği zamanlar için ücretinden kesinti yapılamaz. 30 günlük ücreti tam ödenir.

İstisna olarak bahsettiğimiz maktu ücretliler haricinde kalan günlük ücretli işçilerin 1 ya da 2 günlük olup olmamasına bakılmaksızın, işe gelemediği günler maaşından kesinti yapılabilir. Bu durum tamamıyla işverenin inisiyatifinde olup, işçinin maaşından kesinti yapmayabilir.

2 Günlük Rapor Alanların SGK’ya Bildirimi

Söz konusu istirahat raporları,

1- Her ayın 23’ünde verilen APHB ile birlikte 01- İstirahat kodu ile bildirilmez ise ya da “istirahatli olduğu sürelerde, işyerinde çalışmamıştır” kutucuğu işaretlenmez ise

2- E-rapor ekranından işçinin çalışıp çalışmadığını “Çalışmadı” veya “Çalıştı” olarak, bildirmeyen işverenlere asgari ücretin yarısı, geç bildirenlere ise asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

Hastalık nedeniyle alınan ilk 2 günlük istirahat raporlarına geçici iş göremezlik ödeneği verilmemektedir. Bu sebeple Sosyal Güvenlik Kurumunun çıkardığı 2016/21 sayılı genelgede belirtildiği gibi; “Hastalık vaka türünde sıra numarası “1” olup, 2 veya daha az gün süreli raporlar için ödenek ödenmeyecek ve çalışılmadığına dair bildirim aranmayacaktır.”

Dolayısıyla 1 ya da 2 günlük raporların bildirilmemesi durumunda, idari para cezası uygulanmayacaktır.

Raporu bildirmeme cezaları ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: 2 Günlük Rapor Maaştan Kesilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

9 YORUMLAR

  1. 2 günlük raporum var. Maaşım aylık üzerinden yatmakta.iş yerim maaşımdan 2 gün kesmiş. 8 yıldır aynı işteyim. 8 yıl boyunca aldığım raporllarıda kesmiş. Ne yapmalıyım ve kesme hakkı varmıdır?

  2. 2 günlük raporluyum falan 1 günü hafta tatiline gelmiş benden 2 günlük rapor parasi kesmişler ayrıca sendikaliyim ENERJİ SA da çalışıyorum eskiler rapor alınca sadece yok yemek kesiyolar bizde ise tam yövmiye bu nasıl olacak hakkını alabilirmiyim.

  3. Merhaba 2 gün rapor aldım 1 günü hafta tatiline gelmiş benden 2 günlük rapor parasi kesmişler tam yövmiye bu nasıl olacak ayrıca sendikaliyim ENERJİ SA da çalışıyorum eskiler rapor alınca sadece yol yemek kesiliyor bizde tam yövmiye hakkımı nasıl savunurum.

    • Merhaba, her aylık ücret alan maktu ücret alıyor demek değildir
      Maktu ücretle çalışanın sigortalının herhangi bir sebepten (izinli, istirahatli, mazeretli) işe gelemediği zamanlar için ücretinden kesinti yapılamaz. 30 günlük ücreti tam ödenir.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazabilirsiniz
ADINIZI BURAYA YAZIN