2 Günlük Rapor Maaştan Kesilir Mi

52
10136

2 Günlük Rapor Maaştan Kesilir Mi sorusu işverenlerin, sigortalıların hatta mali müşavirlerin sıklıkla dile getirdiği konulardan biridir. 

Bu yazımızda 2 gün rapor alan sigortalıların SGK’ya bildirilme usulü ve bu raporlar süresince istirahat edip iş yerine gelemeyen sigortalıların maaşında herhangi bir kesinti yapılıp yapılamayacağını anlatmaya çalışacağız.

2 Günlük Rapor Maaştan Kesilir Mi

Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalılarımızda, 1 ve 2 günlük istirahat raporları neticesinde Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir geçici iş göremezlik ödeneği ödenmediğinden dolayı işverenlerin bu günlerde işe gelemeyen işçilerin maaşından bir kesinti yapamayacağı düşüncesi mevcuttur.

Ancak bu düşünce genel hükümlere aykırıdır. İşveren, 2 gün de olsa işe gelmeyen işçinin ücretini ödemek mecburiyetinde değildir. Sigortalılarda olan bu genel kanı, sadece maktu ücrete tabi olan çalışanlar için geçerlidir.

Maktu ücret, bir işverene bağlı olarak çalışan kişinin ücretini sözleşmede belirtildiği şekilde aylık olarak alması demektir. Yani çalışanın eline her ay aynı miktarda ücret geçmektedir. Maktu ücretle çalışanın sigortalının herhangi bir sebepten (izinli, istirahatli, mazeretli) işe gelemediği zamanlar için ücretinden kesinti yapılamaz. 30 günlük ücreti tam ödenir. İstirahat raporları buna engel değildir.

İstisna olarak bahsettiğimiz maktu ücretliler haricinde kalan günlük ücretli işçilerin 1 ya da 2 günlük olup olmamasına bakılmaksızın, işe gelemediği günler maaşından kesinti yapılabilir. Bu durum tamamıyla işverenin inisiyatifinde olup, işçinin maaşından kesinti yapmayabilir.

2 Günlük Rapor Alanların SGK’ya Bildirimi

Söz konusu istirahat raporları ,

1- Her ayın 23’ünde verilen APHB ile birlikte 01- İstirahat kodu ile bildirilmez ise ya da “istirahatli olduğu sürelerde, işyerinde çalışmamıştır” kutucuğu işaretlenmez ise

2- E-rapor ekranından işçinin çalışıp çalışmadığını “Çalışmadı” veya “Çalıştı” olarak, bildirmeyen işverenlere asgari ücretin yarısı, geç bildirenlere ise asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

Hastalık nedeniyle alınan ilk 2 günlük istirahat raporları na geçici iş göremezlik ödeneği verilmemektedir. Bu sebeple Sosyal Güvenlik Kurumunun çıkardığı 2016/21 sayılı genelgede belirtildiği gibi; “Hastalık vaka türünde sıra numarası “1” olup, 2 veya daha az gün süreli raporlar için ödenek ödenmeyecek ve çalışılmadığına dair bildirim aranmayacaktır.”

Dolayısıyla 1 ya da 2 günlük istirahat raporları nın bildirilmemesi durumunda, idari para cezası uygulanmayacaktır.

Raporu bildirmeme cezaları ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: 2 Günlük Rapor Maaştan Kesilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

52 YORUMLAR

 1. 2 günlük raporum var. Maaşım aylık üzerinden yatmakta.iş yerim maaşımdan 2 gün kesmiş. 8 yıldır aynı işteyim. 8 yıl boyunca aldığım raporllarıda kesmiş. Ne yapmalıyım ve kesme hakkı varmıdır?

 2. 2 günlük raporluyum falan 1 günü hafta tatiline gelmiş benden 2 günlük rapor parasi kesmişler ayrıca sendikaliyim ENERJİ SA da çalışıyorum eskiler rapor alınca sadece yok yemek kesiyolar bizde ise tam yövmiye bu nasıl olacak hakkını alabilirmiyim.

 3. Merhaba 2 gün rapor aldım 1 günü hafta tatiline gelmiş benden 2 günlük rapor parasi kesmişler tam yövmiye bu nasıl olacak ayrıca sendikaliyim ENERJİ SA da çalışıyorum eskiler rapor alınca sadece yol yemek kesiliyor bizde tam yövmiye hakkımı nasıl savunurum.

  • Merhaba, her aylık ücret alan maktu ücret alıyor demek değildir
   Maktu ücretle çalışanın sigortalının herhangi bir sebepten (izinli, istirahatli, mazeretli) işe gelemediği zamanlar için ücretinden kesinti yapılamaz. 30 günlük ücreti tam ödenir.

 4. Merhaba SAYIN Editör,
  Ben 4bli çalışan hemşireyim. Kendi çalıştığım kurumdan hastanemden 1 günlük rapor aldım. O esnada farklı bir hastaneye bir eğitime gönderilmiştim. Bu raporu eğitime gönderildiğim hastaneye verdim fakat kendi hastaneme vermedim sistemlerinde görünür diye düşündüm . Rapor sadece 1 günlük olayın ardından 1 ay gecti raporu kendi hastaneme yeni verdim acaba skntı olur mu idari para cezası vs ?

 5. Merhaba hastalığımdan dolayı 1 gün rapor aldım ertesi gün iyileşemediğim için 1 gün daha aldım ve benim maaşımdan kesinti olmuş. Bu kesinti sgk tarafından ödenir mı?

 6. Merhabalar Sayın editör. çalısmakta oldugum firmada rahatsızlıgımdan dolayı 3 gun raapor alıp işime devam edemedim. fakat çalısıtıgım firma 3 gunluk maasımdan kesıntı yapıp yanı 3 gun eksık maas verdıler gerıye eksık aldıgım tutarı sgk tarafından hesabıma yatacagı söylendi. yanı 3 gune kadar olan raporları maasta kesıntı yapmadıgını bılıyordum rıca etsem aydınlatabılırmısiniz?

 7. Merhaba;

  Kurumsal bir otomotiv firmasında (Türkiye’nin en büyüğü) sınırsız süreli sözleşme ile 04.02.2018’den beri 4A kapsamında çalışıyorum, maaşımı aylık olarak alıyorum, mühendisim. 26.11 2018 ve 27.11.2018 günlerini kapsayacak şekilde 2 gün istirahatliydim. (Devlet Hastanesi Doktor Raporu).

  Bu süreyi SGK ödemiyor orası tamam.

  Aylık maktu ne demek bilmiyorum. Ancak hiç günlük ücret almadım. Maaşımın tamamı aylık ücrete tabi ve her ay sabit bir bordro ile, çalışma (iş) gün sayısından bağımsız bir şekilde maaşımı alıyorum.

  Ancak bu 2 günlük istirahat maaşımdan kesildi. Bu durum normal midir? Bu ücreti talep edebilir miyim?

  Selamlar

   • Merhaba;

    Cevabınız için teşekkür ederim.
    Sözleşmemi kontrol ettim. Sözleşmem maktu ücret karşılığı aylık bürüt ….. olarak geçiyor.
    Ancak 2 gün istirahat için ücretten kesinti yapıyoruz, çünkü raporlu olduğunuz günler için prim yatırılmıyor. Prim yatırılmadığı için maaşınız da yatırılmıyor dediler.

    Kural herkes için aynı işler
    2 gün alınanan istirahatlerde ne iş veren ne de SGK öder

    cevabı verildi tarafıma.

    Mesai arkadaşlarım yasayı mı yanlış değerlendiriyorlar?
    Türkiye’nin hukuksal anlamda en güçlü beslenen firmalarından birinde bu şekilde bir hata yapılıyor olabilir mi?
    Eğer bir hata yapılıyorsa hak arayabilir miyim?

    Saygılarımla

    • Merhaba, bu husus iş kanununun en netameli konusudur. Size söylenilen maktu ücret almayan sözleşmesinde maktu ücret belirtilmeyen sigortalılar için geçerlidir ve doğrudur.
     Ancak, Maktu ücret olduğu halde hastalık nedeniyle ücret tam ödenmezse, “ücret ödeme” cezası tatbik edilebilir. Çünkü, maktu ücret olarak yapılan bir sözleşme bağlayıcıdır. Hatta eksik ücret ödemek işçiye 4857/25/e “İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse” hükmüne göre işçiye haklı nedenle fesih hakkını verir.

     Ayrıca, şuna da dikkat etmelisiniz. Maktu ücretler içinde fazla mesai de bulunmaktadır. Eğer fazla mesai yaptığınızda, maktu ücretiniz dolayısıyla bu mesai ücretleri size ödenmiyorsa, ancak raporlu olduğunuzda kesinti yapılıyorsa, bir tezat oluşturduğundan hakkınızı arayabilirsiniz. Fakat, mesai ücretleriniz de ayrıca veriliyorsa, iş yeri uygulaması bu şekildedir diye düşünebilirsiniz.

 8. Merhaba editor
  Ben 2 gün rapor aldım ancak peşine 3 gün daha rapor almak zorunda kaldım ve farklı doktorlardan, şirket bu durumda benden 5 gunluk maasimı kesti, sgk dan kaç günlük ücret alirim

 9. Merhaba , ben kadrolu çalışan isciyim , maktü çalışan oluyorum sanırım , 5 günlük rapor aldım 3 gününü sigortadan alacağım anladığım kadarıyla fakat diğer 2 günlük ücret kesilecek mi ?

 10. Merhaba ben 2 gün rapor aldım hastayım ve 3’ncü gün iyileşmediğim için 1 gün daha rapor aldım. 3 gün oldu bunun için ucret alabilirmiyim?

 11. Merhabalar, ben bir soru sormak istiyorum. 2 günün altında rapor alan bir işçiye, sadece işyeri hekimleri tarafından verilen raporlar karşılığında ödeme yapılmaktadır. Bu durum işyeri uygulaması haline gelmiş midir?

  • Yıllık izindeyken alınan raporun yıllık izinden sayılıp sayılmayacağı le ilgili 4857 sayılı İş Kanununda net bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak iş hayatındaki fiili uygulamalara göre, yıllık izindeyken alınan raporlar yıllık izinden sayılmamaktadır.

   ÖRNEK: sigortalı 15.07.2018 tarihinde 10 günlük yıllık izne ayrılsa ve izninin 5. gününde 20.07.2018 tarihinde 5 günlük izin almış olsa yine 25.07.2018 tarihinde iş başı yapacaktır ancak yıllık izninden 10 gün değil 5 gün düşecektir. Geri kalan 5 günlük iznin başka bir zaman kullandırılması gerekmektedir.

 12. Merhaba iyi günler

  2 şer günlük parçalar halinde 8 gün rapor kullandım . Pazartesi Salı / Perşembe Cuma şeklinde . Bütün raporlar 2 şer günlük . Söz.Ogretmenim . Kurumum ayın 15 inden önce olan 5 günlük raporun 3 gününü geri iade alacağını ve 15 inden sonraki 3 günlük raporun da 1 gününde kesinti yapacağını söyledi ve SGK dan herhangi bir ödenek alamayacağımı söyledi . Bu konuda bilgilendirme yapabilir misiniz ?

 13. bir işyerinde her ay 30 günlük maaş ödenmektedir vergi diliminin artişından dolayı net maaş tutarı düşmesine rağmen brüt tutar arttırılarak işçinin madur olmaması için işçiye yine aynı maaş ödenmektedir bu maktu maaş mı sayılır

 14. Merhaba. Belediyede sözlesmeli memur olarak calisirken isten cikarildim yani sozlesmem yenilenmedi. Biz calismadan once maas aliyorduk ve benim aldigim rapor parasinin iadesini istiyorlar benden suan. 3 hafta 2 ser gun rapor almistim. Benden 2 gunluk ucret olarak 250 tl odememi istiyorlar. Bu yasal mi ?

  • Merhaba, rapor aldığınız günlerde işe gelmediğiniz günlerin ücreti maaşınızdan kesilmesiyse, iş yeri size ödenen geçici iş göremezlik ödeneğinizi sizden talep edebilir.

 15. Merhaba çalıştığım iş yerinde maktu maaş uygulanmakta her ay aynı maaş mesai yok 2350 asgari ücret 100 tl çocuk parası almaktayım

  Ayın başında 2 günlük rapor almıştım aynı ay içerisinde 3 gün daha rapor almıştım iş yeri benden 4 günlük ücret kesintisi yaptı 1 günlük 72 tl devlet tarafından verilmiştir sorduğunda ise devlet 3 günlük raporun 1 gününü öder 2 günü bizde keseriz dediler aynı ay içerisinde ki 2 günlük raporla birleştirip 4 günlük kesintisi yapıldı. Umarım derdimi anlatabilmişimdir

  • Merhaba, 5 günlük rapor tek bir rapor halinde alınmadığı için maalesef ilk 2 günlük raporda hiç ücret alamayıp diğer üç günlük rapordan ise sadece 1 günlük rapor ücreti almanız doğru bir işlemdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz