Staj Başlangıçları Emekliliğe Sayılır Mı

3
2408

Staj Başlangıçları Emekliliğe Sayılır Mı sorusu bir çok sigortalının merak ettiği konulardan biridir.

Bir çok sigortalı meslek lisesinde ya da zorunlu staja tabi okullarda okurken staja tabi tutulmuştur. Biz de bu yazımızda stajyerlerin sigortalılık niteliğini ve emeklilik durumlarını anlatmaya çalışacağız.

Stajyer Kimdir

3308 Sayılı Kanun kapsamında öğrenci yani stajyer, hedeflenen meslek konusunda hizmet veren işletmede eğitim gören meslek ve teknik lise öğrencileridir. Bir başka deyişle stajyer öğrenci eğitim aldığı iş kolunda üretim yapmakta olan iş yerinde yapılan işleri uygulamayı izleyerek öğrenmeyi amaçlayan ve pratiğini geliştirmek için işveren yanında çalışan kişidir.

Stajyerlerin Sigortalılık Statüsü

5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası; meslekî ve teknik ortaöğretim ile yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görevli bursiyerler ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46 ncı maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı, 82 nci maddeye göre belirlenen günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katından fazla olmayanlar hakkında ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanır.

Bu bentte sayılanlar, 4/a sigortalısı sayılırlar ve bunlardan bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar hakkında ayrıca genel sağlık sigortası hükümleri uygulanır.

Staja tabi çalışmalarda okullar sadece kısa vadeli sigorta kollarından prim ödediğinden, sigortalı olan öğrenci, staj yaptığı sürede iş kazası geçirmesi, hastalanması halinde sağlık hizmetinden yararlanır.

Staj Başlangıçları Emekliliğe Sayılır Mı

Emeklilik açısından en çok merak edilen konulardan biri de stajyerlik dönemi çalışmalarının emeklilikleri açısından hizmete sayılıp sayılamayacağı konusudur.

Çalışılan sürelerin emekliliğe sayılması için uzun vadeli sigorta kolları olan malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta kollarından prim ödenmesi şartı bulunmaktadır. Ancak, belirttiğimiz üzere zorunlu mesleki staj sigortalılığı malullük, yaşlılık ve ölüm sigortasını kapsamamaktadır. Bundan dolayı da söz konusu süreler emekliliğe esas sigortalılık süresinden sayılmamaktadır.

NOT: Staj Başlangıçları Emekliliğe Sayılır Mı konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Ökkeş Bey, 687 sayılı teşvikten yaralanan işçilerin normal çalışan ve primi ödenmiş işçilerle arasında hiç bir fark yoktur. Yani onlar da çalışmasının karşılığında emeklilik haklarına sahiptirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz