Özel Sektörde Uzaktan Çalışma Nedir

0
1167

Evden çalışma olarak da adlandırılabilen özel sektörde uzaktan çalışma kavramı İş Kanunu literatürüne 20.05.2016 tarihinde girmiştir. Bu tarihten sonra evden çalışma artık yasal zemine oturmuş ve o zamandan günümüze binlerce işyeri tarafından uygulanmıştır. Bu yazımızda uzaktan çalışma nedir ve hangi şartlarda mümkün olur sorularına cevap vereceğiz. Ayrıca, uzaktan çalışma sözleşmesinin bir örneğini sunacağız.

Özel Sektörde Uzaktan Çalışma Nedir

4857 sayılı İş Kanunu 17. maddesinde uzaktan çalışma ile ilgili tanımlama yapılmıştır.

Buna göre uzaktan çalışma; işçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ille işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisidir.

Uzaktan Çalışma Şartları

Uzaktan çalışmanın uygulaması sözleşme yapılması şartına bağlıdır. Uzaktan çalışma sözleşmesinde İş Kanununa göre bulunması gereken unsurlar şunlardır;

  • İşini Tanımı
  • Yapılma Şekli
  • İşin süresi ve Yeri
  • Ücret ve Ücretin Ödenmesine İlişkin Hususlar
  • İşveren tarafından Sağlanan Ekipman ve Bunların Korunmasına Yönelik Tedbirler
  • İşverenin İşçi ile İletişim Kurması ile Genel ve Özel Çalışma Şartlarına İlişkin Hükümler.

Madde madde olarak belirtilen bu unsurlardan birinin eksik olması halinde uzaktan çalışma sözleşmesi geçersiz olacaktır.

İşveren, işçinin yaptığı iş karşılığında işçiye ücretini zamanında ödemeyi ve İş Kanunundan doğan ödemelerini yapmayı taahhüt etmelidir

Sözleşmelerde hüküm bulunmayan hallerde 4857 sayılı İş Kanunu ile ilgili mevzuat hükümleri esas alınmalıdır.

Sözleşmenin uygulanmasından kaynaklanacak sorunlarda işyerinin bulunduğu yer İş Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

Uzaktan Çalışma Sözleşmesi İle Çalışanların Farkları

Uzaktan çalışmada işçiler, esaslı neden olmadıkça salt iş sözleşmesinin niteliğinden ötürü emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulamaz. İşveren, uzaktan çalışma ilişkisiyle iş verdiği çalışanın yaptığı işin niteliğini dikkate alarak iş sağlığı ve güvenliği önlemleri hususunda çalışanı bilgilendirmek, gerekli eğitimi vermek, sağlık gözetimini sağlamak ve sağladığı ekipmanla ilgili gerekli iş güvenliği tedbirlerini almakla yükümlüdür.

Uzaktan Çalışma İş Sözleşmesi Örneği

Uzaktan çalışmaya dayalı iş sözleşmesinin bir örneğini indirmek için tıklayınız.

NOT: Uzaktan çalışma nedir konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz