Özel İnşaatlarda Kadın Sigortalı Bildirilmesi

0
2440
Özel İnşaatlarda Kadın Sigortalı Bildirilmesi durumu Sosyal Güvenlik Kurumunun çeşitli genelgeleri ile düzenlenmiştir ve bu durum karşısında oluşabilecek sıkıntılar söz konusu genelgelerde belirtilmiştir.

Özel İnşaatlarda Kadın Sigortalı Bildirilmesi

Kurum tarafından yayınlanan 2011-13 sayılı genelgede, işin başlangıç tarihinden önce ve bitim tarihinden sonra yapılan bildirimler ile teknik personel niteliğinde olmayan kadın sigortalılar adına inşaat iş yerlerinden Kuruma bildirilmiş olan sigorta primine esas kazanç tutarları ile gün sayılarının araştırma işleminde dikkate alınmayacağı, Kuruma bildirilen toplam PEK’e dahil edilmeyeceği ancak, aksine bir tespit yoksa iptalinin de yapılmayacağı düzenlenmiştir.
Durum böyleyken kadın işçilerin çalıştırılamayacağı işlerin belirtildiği Ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.
 
Bu itibarla Kurum tarafından yayınlanan. 2013-41 sayılı genelgede yürürlükten kaldırılan yönetmelik hükümlerine uygun olarak yapılan değişiklikler uyarınca,
Kadın sigortalıların çalıştırılmadıklarına ilişkin herhangi bir tespit bulunmadığı sürece, fark işçilik borcunun 10 Aralık 2013 tarihinden önce idari aşamada kesinleşmemiş olması koşuluyla  kadın sigortalılar hakkında 30 Aralık 2012 tarihi ve sonrasında işin başlangıç ve bitim tarihleri arasında yapılan bildirimler asgari işçilik araştırmasında dikkate alınmayacaktır.
 
Öte yandan, inşaat iş yerlerinden teknik personel niteliğinde olmayan kadın sigortalılar adına. 30 Aralık 2012 tarihinden önce Kuruma yapılmış olan bildirimler asgari işçilik araştırma işleminde dikkate alınmayacaktır.
 
NOT: Özel İnşaatlarda Kadın Sigortalı konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz