Ölüm Tazminatı Kime Verilir

0
872

SORU

Ölen işçinin eşine hizmet süresine göre 5 yıldan Fazla ise 2 aylık tutar ödenir denemekte ayrıca ölen işçinin ergin olmayan bakmakla yükümlü olduğu çocuğuna da 2 aylık ücret ödenir mi? 1 çocuğu var ise 2000*2=4000 tl  çocuğa, 2000*2= 4000 tl anneye toplamda 8000 tl ödeme yapılır mı? Ölüm Tazminatı Kime Verilir?


CEVAP

Bu tazminat türü 4857 sayılı İş Kanununda değil Borçlar Kanununda düzenlenmiştir.

Borçlar Kanunu 440. Maddesinde; eğer işçi çalışıyorken her ne sebeple olursa olsun vefat ederse işçinin kalanlarına tazminat ödenmesi gerektiği düzenlenmiştir. Bu tazminat vefat eden kişinin eşine verilir. Eğer eşi de yok ise, çocuklarına verilir. Ölüm tazminatı işçinin 1 aylık ücretidir. Ancak işçinin 5 yıldan fazla kıdemi var ise, 2 aylık ücretidir. 

Ölüm Tazminatı Kime Verilir

İşveren,

  • işçinin sağ kalan eşine
  • ergin olmayan çocuklarına,
  • yoksa bakmakla yükümlü olduğu kişilere,

ölüm tazminatı vermelidir.

Sorunuzun özeline gelecek olursak, çocuğa ayrı anneye ayrı ölüm tazminatı ödenmemektedir. İlk olarak eşe ödenir. Eğer eş yoksa çocuklara, o da yoksa anne-babaya ödenir.

İşçinin Vefatı Halinde Kıdem Tazminatı

İşçinin vefat etmesiyle yakınlarına verilmesi gereken kıdem tazminatının hesaplanması ve koşulları açısından normal şartlarda verilecek olan kıdem tazminatından bir farkı bulunmamaktadır.

İşçinin ölümü halinde kıdem tazminatı tutarı, kanuni mirasçılarına veraset ilamındaki hisseleri oranında ödenir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz