Ölen Kişinin Primleri Geri Alınır Mı

73
2633

5510 sayılı Kanunun 36. maddesinde ölüme bağlı toptan ödeme ve İhyanın nasıl hesap edileceği ve toptan ödeme ödeme alınarak tasfiye edilen hizmetlerin hangi şartlarda tekrar ihya edileceği hususu yani ‘Ölen Kişinin Primleri Geri Alınır Mı’ sorusunun cevabı düzenlenmiştir.

Ölüm toptan ödemesi, sigortalının sağlığında iken emekli olmadığı durum söz konusu ise yapılır. 

Ölüm toptan ödemesini alacak olan hak sahipleri ile ilgili şartlara bakılmaz. 

Şöyle ki, SSK’lı olarak ölen kişinin sağlığında 5 yıl + 900 gün primi var ise ya da bağkurlu veya Devlet memuru olarak ölen kişinin sağlığında 1800 günü var ise geriye kalan hak sahiplerine (eşine, çocuklarına veya ana-babasına) ölüm aylığı denilen emekli maaşı bağlanır.

Ölüm aylığı bağlanma şartları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak ölen kişinin sağlığında 900 gün veya 1800 günü yok ise, hak sahipleri bu primleri ölüme bağlı toptan ödeme kapsamında geri alabilir.

Ölen Kişinin Primleri Geri Alınır Mı

Toptan Ödemeyi Kimler Alabilir?

Buna göre, sigortalıya ait primleri toptan ödeme olarak geri alacak olan;

 • Eşin; evli olmaması, evlenmiş olmakla birlikte sondan boşanmış olması veya sonraki evliliklerinden sonra yeniden dul kalması,
 • Çocukların; yurt içinde ve yurt dışında sigortalı olarak çalışmaması, kendi çalışmalarından dolayı SGK’dan gelir aylık almaması,

Ayrıca, 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmaması, veya en az % 60 oranında malul olması, kız çocuklarının ise yaşları ne olursa olsun evli olmaması, evli olmakla beraber sonradan boşanmış veya dul kalmış olması,

 • Anne ve babanın ise, hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunması şartıyla gelirinin asgari ücretin net tutarından az olması. Ayrıca maaşının bağlanmamış olması, şarttır.

Primlerin Ne Kadarlık Kısmı Geri Alınabilir?

SSK ve Bağ-Kur sigortalılığı ile 01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa devlet memuru kapsamında çalışmaya başlayanlardan, ölen sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaması durumunda ölüm tarihi esas alınmak suretiyle;

 • SSK’lılara ve Devlet memurlarının kendi adlarına bildirilen işçi ve işveren payı dahil malullük,yaşlılık ve ölüm pirimi tutarları, (%20)
 • Bağ-Kurlular ise kendi ödedikleri malullük yaşlılık ve ölüm primi tutarları,

primin ait olduğu yıldan itibaren yazılı istek tarihine kadar geçen yılları için her yılın güncelleme katsayısı ile güncellenen tutarı toptan ödeme şeklinde ödenir.

Ancak, işsizlik sigortası primi kısa vadeli sigorta kolları primi ile genel sağlık Sigortası primi toptan ödeme olarak verilmez.

ÖRNEK: Mehmet ALKIŞ isimli sigortalının babası 27.03.2014 tarihinde vefat etmiştir. Ölüm tarihinde ölüm aylığı bağlanma şartlarını yerine getirmediği için geride kalan hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamadığından ölüm toptan ödemesi yapılmıştır. Ancak hak sahiplerinin araştırması üzerine sigortalının başka çalışmaları olduğu Hizmet Tespit Davası açılarak tespit edildiğinden 500 gün daha hizmet kazanmıştır. Bunun üzerine tasfiye edilen hizmetlerin tekrar ihya edilmesiyle birlikte toplanan hizmet süreleri ile birlikte hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilecektir.

Emekli olamayan kişilerin primlerini SGK’dan geri alması ile ilgili detayı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Ölen Kişinin Primleri Geri Alınır Mı konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

73 YORUMLAR

 1. Merhaba benim annemin babası 1984 yılında vefat etmiştir dedemin 3000 günü var bagkur dan biz dedemin bu parasını toplu olarak almak istiyoruz annem evli bu parayı alabilir

  • Buna göre, sigortalıya ait primleri toptan ödeme olarak geri alacak olan;

   Eşin; evli olmaması, evlenmiş olmakla birlikte sondan boşanmış olması veya sonraki evliliklerinden sonra yeniden dul kalması gerekmektedir

 2. Merhaba ben eşimi birkaç ay önce önce kaybettim. Eşimin 440 gün primi var fakat vefat etmeden önce aktif sigortalı değildi eşimin primlerini alabilir mıyım?
  Eğer alacaksam ne kadar acaba?

 3. Hocam öncelikle kolay gelsin babam 3 yıl once vefat etti fakat 440 gün sigorta çıktı annem emekli olamadi annem bu sigorta prim gününü geri alabilirimi bagli bulundugumuz ilçedeki sgk kurumu alamaz dedi ne yapmamiz gerekiyor

 4. Merhaba, olen kisilerin esleri sgk primlerini yeniden evlenmemek ya da sigortali calismamak sartiyla alabilir. Nicin alamaz dediklerini sorun. Hak sahibi oldugundan olume bagli toptan odeme hakkinizi kullanmak istediginizi soyleyin.

 5. Merhabalar benim ablam 2016 yılında vefat etmişti babamda vefat ettiği için annem babamın emekli maaşını alıyordu Ablam vefat etmeden önce malulen emekliliği hak kazanmıştı maaşı için başvurmuştuk fakat annem babamdan maaş aldığı için bağlamadılar anneme ablamın maaşını bu durumda ablamın sigorta primlerini alabilirmiyiz.

  • Merhaba, ablanızın kalan primlerini varsa eşi be çocukları alabilir.

   Anne ise, diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere) gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması, şarttır.
   Dolayısıyla anneniz bu primleri geri alamaz

 6. merhaba abimi 2012de kaybettik. sgk da 2500 gün sigortası vardı. babam 84 yaşında ve abimle beraber yaşıyordu. babam emekli veya 65 lik maaşı almıyor. sigorta primlerine ait toplu parayı alabilirmi.

  • Merhaba, babanız emekli olmadığı için, babaya aylık bağlanabilmesi her türlü kazanç ve irattan elde etmiş oldukları gelirinin asgari ücretin net tutarından az olmak zorundadır. Yani abinizin eşi veya çocukları yok ise, ödenen primleri geri almak yerine, abiniz üzerinden babanız ölüm aylığı alabilir. Bununla ilgili sgkya müracaat etmelisiniz.

 7. Merhaba, babamı 2010 yılında kaybettim. Annemide 1 yıl sonra kaybettim. Babam bağkur primlerini uzun yıllar yatırdı fakat emekli olamadı pirim eksikliği nedeniyle. Bizede ölüm yada malulen emekliliği bağlanmadı. Ben babamın primlerini geri alabilir miyim. Evliyim (tek çocuğum.) ve çalışmıyorum Teşekkür ederim.

 8. Merhabalar, Babam 2015 yılında vefat etti. Emeklilik primi az olduğu için annemi maaşa bağlatamadık. Babamın yatırılmış olan primlerini tekrar alabilirmiyiz…? Teşekkürler.

 9. Abim malulen emekli oldu yani babamin emekli masina baglandi 60 oraninda raporu babamda vefat etmisti simdi abimde vefat etti ben kardesi olarak ssk dan ne hakkim var ssk primlerini geei alabilirmiyim

 10. Babamın bağkura 1421 gün ödedikten sonra bagkurdan öncekilerle birlikte 1272 gün ssk odemesi var.Ama bagkurdan sonraki ssksı 3 yıl oldugunda vefat etti.Ssk il müdürlüğünden bağkurdan emekli olur ve anneniz yüzde 50 alır dendi.Muhasebecimiz ssk primleri geri alınabilir dedi.Ama sskda bunu bize söylemediler.Bu olabilirmi? Ayrica annem memur emeklisi ve annesi sskdan 2008 sonrası babası bağkurdan 2008 öncesi emekliyken vefat ettiler.Bunlardanda yetim aylığı alabilir diyenler var.Doğrusu nedir? Aydınlatırmısınız

 11. Merhaba benim sorum babamı 4 ay once kaybettim ve babam uzun yıllar primini ödedi ve ben herhangi bir yerde çalışmıyorum bu durumda ödenmiş primleri geri alabilirmiyim ve bu resmi gazetede yer aldığı ve hangi sayılı kanunun kacinci maddesinde olduğunu yazarsanız memnun olurum teşekkür ederim saygılar.

 12. Merhaba, babamı 2011 senesinde kaybettik prim günü yaklaşık 750 gün falan dı günü dolmadığı için emekli olamadı. Annem hayatta biz bu ödediğimiz primleri geri alabilir miyiz. Alabilirsek de nereye basvuru yapmamız gerekiyor. Tesekkürler

  • Merhaba, babanız ssklıysa ve askerlik borçlanması yapmadıysa siz 150 gün askerlik borçlanmasıyla 900 güne tamamlayıp, annenize emekli maaşı bağlatabilirsiniz. Eğer bu mümkün değilse, 750 günlük primler için en son çalışılan yerdeki sgkya gidip ölüme bağlı toptan ödeme başvurusu yapabilirsiniz.

 13. Değerli editör..Sorumu yayınlamış ancak cevaplamamışsınız.
  Affınıza sığınarak ikinci kez soruyorum.Biraz uzun kusura bakmayınız.
  Babamın bağkura 1421 gün ödedikten sonra bagkurdan öncekilerle ve bağkurdan sonrakilerle birlikte 1272 gün ssk odemesi var.Ama bagkurdan sonraki ssksı 3 yıl oldugunda vefat etti.Ssk il müdürlüğünden ssk 3.5 yıl olmadığından bağkurdan emekli olur ve anneniz yüzde 50 alır dendi.Muhasebecimiz ssk primleri geri alınabilir dedi.Ama sskda bunu bize söylemediler.Bu olabilirmi? Ayrica annem memur emeklisi ve annesi sskdan 2008 sonrası babası bağkurdan 2008 öncesi emekliyken vefat ettiler.Bunlardanda yetim aylığı alabilir diyenler var.Doğrusu nedir? Aydınlatırmısınız

 14. Merhabalar annem emekli olmadi emeklilik şartlarını yerine getiremedi rahmetli oldu fakat babam emekli idi oda rahmetli oldu şimdi kız kardeşim maaşını alıyor . Annemden kalan sigorta primlerine karşı kardeşim bi hak talep edebilirmi.

  • Merhaba, annenizin sigorta primlerini almak için kardeşinizin hak sahibi olması gerekir. Kardeşinizin hak sahibi olup olmadığını bilmek için bir çok parametre gerekmektedir. Bunun en kısa yolu, sgkya başvuruda bulunmanızdır.

 15. Merhaba kolay gelsin annem vefat edeli 2 ay oldu sigorta günleri doluydu ama yaşını bekliyordu ben sigortalı çalışıyorum ablamda evli bizim annemin prim haklarını almaya hakkımız var mı acaba

 16. merhaba….babam 1 yıl önce öldü.1960 ile 1965 arası 1260 gün primi var.bu primlerin hesaplanması nasıl yapılıyor.ne kadar alabiliriz….

 17. Merhaba babam 27 aralık 2017 vefat etti emekli olamadı biz 4 kardesiz 3 erkek bir kiz.annem ile 2005 te bosanmisti.kiz kardesim evli.sorum şu gerekli basvurulari yapsam onceki odenen primleri alabilirmiyum.veya varsa byle bi hak kardeşlere mi paylasilir.detayli açıklarsanız ona gore basvuru yapayım tsk ederim

  • Merhaba, anneniz boşandığı için, kız kardeşiniz evli olduğu için siz de 25 yaşını aştıysanız aştığınız için bu primleri alamazsınız.

 18. Merhabalar hocam öncelikle kolay gelsin size bi sorum olacaktı , benim babam 3,5 ay önce vefat etti ve Bağ-Kur’dan 560 günü vardı dolayısıyla anneme ölüm aylığı bağlanmadı . Annem bu parayı alabilir mi ( çalışıyor ) annem alamazsa bile biz çocukları olarak bundan hak talep edebilir miyiz ?

  • Merhaba, anneniz normalde hak sahibidir. Ancak şu an çalıştığı için primleri geri ödeme konusunda sıkıntı çıkabilir. Başvuru yapıldığında sigortalı olmama şartı talep edilebilme ihtimali olabileceğinden dolayı, önceden bunu sgkya iletmeniz, cevabı onlardan almanız faydanıza olacaktır.

 19. Merhaba eşimi 19 nisan 2017 de kaybettim kendisinin 480 gün odenmis ssk pirimi ve 7 aylık 2017 yılına ait bagkur borçlanması var ben 480 gün odenmis primini alabilirmiyim alırsam bogulur borcunu ödemek zorundamiyim tsk

 20. Merhaba benim esim 2013 yilinda vefat etti yalniz prim sayisi 900 gunu bulmadigi icin emekli olamadim sigortaya odenen 700 gunluk prim parasini geri esi olarak alabilir miyim tesekkur ederim

 21. MerMerha ben iki ay önce babamı kakaybett im babamın binbbeş yüz günü var emeklieolamadıbeneoglu olarak bu parayı alabilirmiyim

 22. merhaba.abim 1996 ssk girişlidir.Aralıksız 2014 e kadar ssk 2014-2016 arası bagkur primi ödemiştir.2016 kasımında vefat etti.evli değil çocuğu yok.bakmakla yükümlü olduğu annemiz halen vefat eden babamızdan ssk ve kore gaziliği dul aylığı almaktadır.annemiz müracaatı halinde vefat eden abimden dolayı toplu prim iadesi alabilirmi?tesekkurler.

  • Meraba, Annenin, gelirinin asgari ücretin net tutarından az olması. Ve Ayrıca gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması, şarttır.
   Dolayısıyla anneniz bu primleri geri alamaz.

   • anladım sağolun.ben bekarım ve çalışmıyorum.kız kardeşi olarak ben alabilirmiyim.ben abimin yasal mirasçısıyım?ilginiz için teşekkür ederim.abim yıllarca çalıştı.zor zamanlar geçirmesine rağmen primlerini hep ödedi.alma imkanımız yokmu?

 23. Merhaba, Babam 1988 de emekli sandigindan emekli oldu 2001 yilinda vefaat etti, Dul ve yetim ayligi annem ve ablama baglandi. 2017 yilinda ablami, 2018 yilinda annem vefaat etti. Ben yurtdisindayim abim issiz ve Türkiye’de yasiyor. Babamin primlerini alma hakkimiz varmi?

  • Merhaba, abiniz 25 yaşınız geçtiyse babanızın maaşından yararlanamaz ve primlerini iade alamaz. Siz de evli iseniz babanızın maaşından yararlanamazsınız.

 24. erkek kardeşimiz .emekli olmasına 1 ay kala rahmetli oldu.evli ve çocuklu değil.ve bizden başka mirasçısı yok..biz 3 kardeş kaldık .ölen kardeşimizin toplu ödemeyle yatan primlerini alabilirmiyiz.bizden başka ailesi yok ve hak sahibi yok..1479.sk.md.44:ÖLÜM SİGORTASINDAN TOPTAN ÖDEME:.saygılar

 25. mrh benim kuzenim 12-02-1996 sigorta girişi var yanlız kanser hastalığı sonucu 04-12-2011 de vefat etti evli değildi geçmişe dönük pirim haklarını annesi alabilir mi Annesinin sadece ölmüş eşinden maaşı var bununla ilgili bağlı bulunduğumuz SGK dilekçe verebilirmiyiz saygılarımla

  • Anne ve babanın çocuklarından kalan primleri alabilmesi için, gelirinin asgari ücretin net tutarından az olması ve Ayrıca gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması, şarttır.

   Ancak yine de sgk’ya başvuru yapabilirsiniz. Gelirler ile ilgili gelir testi yapılabilir

 26. Selamlar benim babam mart 2016 da vefat etti . Ne kadar pirimi olduğunu SGK ya gitmeden öğrenebilir miyim ve emekli maaşı alma hakkım olabilir mi evli degilim

  • Merhaba, babanızın e devlet şifresi varsa öğrenebilirsiniz onun dışında sgkya gitmelisiniz. Ssklıysa ve 900 gündem fazla primi varsa emekli maaşından yarrakanabilirsiniz

 27. MERHABA..BEN ÇOK UZUN VE KARMAŞIK BİR SORU.SORACAĞIM. EŞİMLE BENİM İKİNCİ EVLİLİĞİMİZ..EŞİMİN İLK EVLİLİĞİNDE İKİ COCUĞU VARDI.BİRİ İKİ AYLIKKEN VEFAT EMİŞ.1990 YILINDA EŞİM BOŞANMIŞ İKİNCİ COCUĞUN VELAYETİ BABAYA VERİLMİŞ.BİZ 1992 YILINDA EVLENDİK. O TARİHTEN BERİ EŞİM COCUĞUYLA HİÇ BİR ZAMAN GÖRÜŞTÜRÜLMEDİ..
  2016 YILINDA ÇOCUK 26 YAŞINDA VEFAT ETTİ. YASAL MİRASCISI OLMADIĞIMIZ İÇİN YANİ BABASI YAŞADIĞI İÇİN REDDİ MİRAS YAPMAYI DÜŞÜNMEDİK. BİR YIL SONRADA BABASI YANİ EŞİMİN İLK EVLENDİĞİ KİŞİ BİR KAZA SONUCU LÖDÜ..İKİ YIL ARADAN SONRA EŞİME SGK DAN BİR TEBLİGAT GELDİ.ÖLEN COCUĞUN SGK BORCUNDAN DOLAYI HACİZ TAKİBİNE DÜŞTÜĞÜ BELİRTİLİYORDU.BU BORCA BİZ İTİRAZ ETTİK. ÇÜNKÜ ÖLEN KİŞİLERİN MAL VARLIKLARI EŞİMİN İLK EVLENDİĞİ ADAMIN NİKAHLI EŞİNE KALDI. BU DURUMDA .ÖLEN COCUĞUN BORCU BOŞANMIŞ ANNESİNE KALIYORSA .MİRASTAN ANNEYE PAY DÜŞERMİ. EŞİM BU BORCU ÖDEMEK ZORUNDAMI..ÖDEMEZSE NE OLUR…ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER…….YANITLARSANIZ MİNNETDAR KALIRIM…

 28. Babamı 25 gün önce kaybettik annemde 2 yıl önce vefat etti biz dört kardeşiz 2 abim evli ben ve kardeşim bekar ve işsizin benim yaş 37 kardeşim 33 babamın prim eksikliği nedeniyle emekli olamadı primlerini geri alabiliyomuyuz ne yapmamız gerekir tesekkurler

  • Merhaba, kız kardeşiniz var ise, evli değilse ve çalışmıyorsa babanızdan kalan primleri geri alabilir. Ancak siz 25 yaşını geçtiğiniz için alamazsınız

  • Merhaba, sadece prim günleri ile tıptan ödemeyi hesaplayamayız. Prime esas kazancın yüzde 20si ve güncelleme katsayısı ile hesaplanmaktadır. En doğru hesaplama için sgkya başvuru yapabilirsiniz

 29. Merhaba, Dedemi 2017 de kaybettik, Dedemin yaklaşık 2 bin günü sgk dan yatan günü var,dedemin ödemiş olduğu bu primlerden faydalanabilirmiyiz saygılar.

  • Merhaba, siz dedenizden faydalanamazsınız. Ancak anneniz evli değilse ve çalışmıyorsa babasından dolayı emekli aylığı alabilir

 30. Kolay gelsin babam 3 sene once vefat etti sigortadan emekli olmamıştı annemle de bosanmislardi bi 3 kardesiz ben öğretmenim fakat kardeşlerimin şu an sigortaları yok yaşları 30 üzeri babamın primlerini geri alma şansımız nedir

 31. Merhaba benim babam 2016 da vefat etti 1969 da sigorta girişi var 190 gün 2 yılda askerlik yapmış SSK ya başvurduk 900 gün yok red cevabı verdi biz hiç bir haktan yararlanamıyormuyuz

  • Merhaba, 2 yıl askerlik borçlanması yaparak 900 güne tamamlanmadıysa, talebiniz reddedilir. Eğer tamamlanıyorsa, tekrar başvuru yapın.
   Bunun dışında 900 gün olmuyorsa, içeride kalan 190 günlük primleri ölüme bağlı toptan ödeme adı altında alabilirsiniz

 32. Benim babam gazilikten maaş çıkmıştı 1 sene aldık sonra babam vefat etti benim de kocam vefat etti ben bu maaşı alabilir miyim acaba

 33. Merhaba benim babam 2009 da vefat etti ve ben dulum babamın 760 gün pirimi var ben yazı gönderdim pirim toplu almak için lakin verdikleri cevap babamın ölümünün ardından beş yıl geçtiği için ödeme yapılamaz dediler bu konuda benim başka ne yapmam gerekiyor ki benim babamla annem ayrıydılar ve bu nedenle babamın ölümünü geç öğrenmiştim bunun başka bir yolu varmı ben babamın ödediği pirimi alamayacakmiyim gerçekten

SORU SOR