Ölen Kişinin Primleri Geri Alınır Mı

244
8605

5510 sayılı Kanunun 36. maddesinde ölüme bağlı toptan ödeme ve İhyanın nasıl hesap edileceği ve toptan ödeme ödeme alınarak tasfiye edilen hizmetlerin hangi şartlarda tekrar ihya edileceği hususu yani ‘Ölen Kişinin Primleri Geri Alınır Mı’ sorusunun cevabı düzenlenmiştir.

Ölüm toptan ödemesi , sigortalının sağlığında iken emekli olmadığı durum söz konusu ise yapılır. 

Ölüm toptan ödemesi alacak olan hak sahipleri ile ilgili şartlara bakılmaz. 

Şöyle ki, SSK’lı olarak ölen kişinin sağlığında 5 yıl + 900 gün primi var ise ya da bağkurlu veya Devlet memuru olarak ölen kişinin sağlığında 1800 günü var ise geriye kalan hak sahiplerine (eşine, çocuklarına veya ana-babasına) ölüm aylığı denilen emekli maaşı bağlanır.

Ölüm aylığı bağlanma şartları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak ölen kişinin sağlığında 900 gün veya 1800 günü yok ise, hak sahipleri bu primleri ölüme bağlı toptan ödeme kapsamında geri alabilir.

Ölüme bağlı toptan ödeme başvurusu dilekçesini indirmek için tıklayınız.

Ölen Kişinin Primleri Geri Alınır Mı

Toptan Ödemeyi Kimler Alabilir?

Buna göre, sigortalıya ait primleri toptan ödeme olarak geri alacak olan;

 • Eşin; evli olmaması, evlenmiş olmakla birlikte sondan boşanmış olması veya sonraki evliliklerinden sonra yeniden dul kalması,
 • Çocukların; yurt içinde ve yurt dışında sigortalı olarak çalışmaması, kendi çalışmalarından dolayı SGK’dan gelir aylık almaması,

Ayrıca, 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmaması, veya en az % 60 oranında malul olması, kız çocuklarının ise yaşları ne olursa olsun evli olmaması, evli olmakla beraber sonradan boşanmış veya dul kalmış olması,

 • Anne ve babanın ise, hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunması şartıyla gelirinin asgari ücretin net tutarından az olması. Ayrıca maaşının bağlanmamış olması, şarttır.

Ölen Kişinin Primleri Geri Alınır Mı sorusunu örnekle açıklayalım.

Primlerin Ne Kadarlık Kısmı Geri Alınabilir?

SSK ve Bağ-Kur sigortalılığı ile 01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa devlet memuru kapsamında çalışmaya başlayanlardan, ölen sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaması durumunda ölüm tarihi esas alınmak suretiyle;

 • SSK’lılara ve Devlet memurlarının kendi adlarına bildirilen işçi ve işveren payı dahil malullük,yaşlılık ve ölüm pirimi tutarları, (%20)
 • Bağ-Kurlular ise kendi ödedikleri malullük yaşlılık ve ölüm primi tutarları,

primin ait olduğu yıldan itibaren yazılı istek tarihine kadar geçen yılları için her yılın güncelleme katsayısı ile güncellenen tutarı toptan ödeme şeklinde ödenir.

Ancak, işsizlik sigortası primi kısa vadeli sigorta kolları primi ile genel sağlık Sigortası primi toptan ödeme olarak verilmez.

ÖRNEK: Mehmet ALKIŞ isimli sigortalının babası 27.03.2014 tarihinde vefat etmiştir. Ölüm tarihinde ölüm aylığı bağlanma şartlarını yerine getirmediği için geride kalan hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamadığından ölüm toptan ödemesi yapılmıştır. Ancak hak sahiplerinin araştırması üzerine sigortalının başka çalışmaları olduğu Hizmet Tespit Davası açılarak tespit edildiğinden 500 gün daha hizmet kazanmıştır. Bunun üzerine tasfiye edilen hizmetlerin tekrar ihya edilmesiyle birlikte toplanan hizmet süreleri ile birlikte hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilecektir.

NOT: Ölen Kişinin Primleri Geri Alınır Mı konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

244 YORUMLAR

 1. Merhaba benim annemin babası 1984 yılında vefat etmiştir dedemin 3000 günü var bagkur dan biz dedemin bu parasını toplu olarak almak istiyoruz annem evli bu parayı alabilir

  • Buna göre, sigortalıya ait primleri toptan ödeme olarak geri alacak olan;

   Eşin; evli olmaması, evlenmiş olmakla birlikte sondan boşanmış olması veya sonraki evliliklerinden sonra yeniden dul kalması gerekmektedir

 2. Merhaba ben eşimi birkaç ay önce önce kaybettim. Eşimin 440 gün primi var fakat vefat etmeden önce aktif sigortalı değildi eşimin primlerini alabilir mıyım?
  Eğer alacaksam ne kadar acaba?

 3. Hocam öncelikle kolay gelsin babam 3 yıl once vefat etti fakat 440 gün sigorta çıktı annem emekli olamadi annem bu sigorta prim gününü geri alabilirimi bagli bulundugumuz ilçedeki sgk kurumu alamaz dedi ne yapmamiz gerekiyor

 4. Merhaba, olen kisilerin esleri sgk primlerini yeniden evlenmemek ya da sigortali calismamak sartiyla alabilir. Nicin alamaz dediklerini sorun. Hak sahibi oldugundan olume bagli toptan odeme hakkinizi kullanmak istediginizi soyleyin.

 5. Merhabalar benim ablam 2016 yılında vefat etmişti babamda vefat ettiği için annem babamın emekli maaşını alıyordu Ablam vefat etmeden önce malulen emekliliği hak kazanmıştı maaşı için başvurmuştuk fakat annem babamdan maaş aldığı için bağlamadılar anneme ablamın maaşını bu durumda ablamın sigorta primlerini alabilirmiyiz.

  • Merhaba, ablanızın kalan primlerini varsa eşi be çocukları alabilir.

   Anne ise, diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere) gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması, şarttır.
   Dolayısıyla anneniz bu primleri geri alamaz

 6. merhaba abimi 2012de kaybettik. sgk da 2500 gün sigortası vardı. babam 84 yaşında ve abimle beraber yaşıyordu. babam emekli veya 65 lik maaşı almıyor. sigorta primlerine ait toplu parayı alabilirmi.

  • Merhaba, babanız emekli olmadığı için, babaya aylık bağlanabilmesi her türlü kazanç ve irattan elde etmiş oldukları gelirinin asgari ücretin net tutarından az olmak zorundadır. Yani abinizin eşi veya çocukları yok ise, ödenen primleri geri almak yerine, abiniz üzerinden babanız ölüm aylığı alabilir. Bununla ilgili sgkya müracaat etmelisiniz.

 7. Merhaba, babamı 2010 yılında kaybettim. Annemide 1 yıl sonra kaybettim. Babam bağkur primlerini uzun yıllar yatırdı fakat emekli olamadı pirim eksikliği nedeniyle. Bizede ölüm yada malulen emekliliği bağlanmadı. Ben babamın primlerini geri alabilir miyim. Evliyim (tek çocuğum.) ve çalışmıyorum Teşekkür ederim.

   • Merhaba, benim babam tarım sigortası vardı 2915 günü vardı babam 2016 yılında vefat etti biz annemin babam üstünden emekli olması için bi miktar para yatırdık fakat olmadı ekstradan bi miktar daha para istediler bunu yatıracak bütçemiz olmadığı için annem emekli olamadı yatırdığımız parayla beraber babamın 2915 gün için yatırdığı sigorta pirimini geri alabilirmiyiz

 8. Merhabalar, Babam 2015 yılında vefat etti. Emeklilik primi az olduğu için annemi maaşa bağlatamadık. Babamın yatırılmış olan primlerini tekrar alabilirmiyiz…? Teşekkürler.

 9. Abim malulen emekli oldu yani babamin emekli masina baglandi 60 oraninda raporu babamda vefat etmisti simdi abimde vefat etti ben kardesi olarak ssk dan ne hakkim var ssk primlerini geei alabilirmiyim

 10. Babamın bağkura 1421 gün ödedikten sonra bagkurdan öncekilerle birlikte 1272 gün ssk odemesi var.Ama bagkurdan sonraki ssksı 3 yıl oldugunda vefat etti.Ssk il müdürlüğünden bağkurdan emekli olur ve anneniz yüzde 50 alır dendi.Muhasebecimiz ssk primleri geri alınabilir dedi.Ama sskda bunu bize söylemediler.Bu olabilirmi? Ayrica annem memur emeklisi ve annesi sskdan 2008 sonrası babası bağkurdan 2008 öncesi emekliyken vefat ettiler.Bunlardanda yetim aylığı alabilir diyenler var.Doğrusu nedir? Aydınlatırmısınız

 11. Merhaba benim sorum babamı 4 ay once kaybettim ve babam uzun yıllar primini ödedi ve ben herhangi bir yerde çalışmıyorum bu durumda ödenmiş primleri geri alabilirmiyim ve bu resmi gazetede yer aldığı ve hangi sayılı kanunun kacinci maddesinde olduğunu yazarsanız memnun olurum teşekkür ederim saygılar.

 12. Merhaba, babamı 2011 senesinde kaybettik prim günü yaklaşık 750 gün falan dı günü dolmadığı için emekli olamadı. Annem hayatta biz bu ödediğimiz primleri geri alabilir miyiz. Alabilirsek de nereye basvuru yapmamız gerekiyor. Tesekkürler

  • Merhaba, babanız ssklıysa ve askerlik borçlanması yapmadıysa siz 150 gün askerlik borçlanmasıyla 900 güne tamamlayıp, annenize emekli maaşı bağlatabilirsiniz. Eğer bu mümkün değilse, 750 günlük primler için en son çalışılan yerdeki sgkya gidip ölüme bağlı toptan ödeme başvurusu yapabilirsiniz.

 13. Değerli editör..Sorumu yayınlamış ancak cevaplamamışsınız.
  Affınıza sığınarak ikinci kez soruyorum.Biraz uzun kusura bakmayınız.
  Babamın bağkura 1421 gün ödedikten sonra bagkurdan öncekilerle ve bağkurdan sonrakilerle birlikte 1272 gün ssk odemesi var.Ama bagkurdan sonraki ssksı 3 yıl oldugunda vefat etti.Ssk il müdürlüğünden ssk 3.5 yıl olmadığından bağkurdan emekli olur ve anneniz yüzde 50 alır dendi.Muhasebecimiz ssk primleri geri alınabilir dedi.Ama sskda bunu bize söylemediler.Bu olabilirmi? Ayrica annem memur emeklisi ve annesi sskdan 2008 sonrası babası bağkurdan 2008 öncesi emekliyken vefat ettiler.Bunlardanda yetim aylığı alabilir diyenler var.Doğrusu nedir? Aydınlatırmısınız

 14. Merhabalar annem emekli olmadi emeklilik şartlarını yerine getiremedi rahmetli oldu fakat babam emekli idi oda rahmetli oldu şimdi kız kardeşim maaşını alıyor . Annemden kalan sigorta primlerine karşı kardeşim bi hak talep edebilirmi.

  • Merhaba, annenizin sigorta primlerini almak için kardeşinizin hak sahibi olması gerekir. Kardeşinizin hak sahibi olup olmadığını bilmek için bir çok parametre gerekmektedir. Bunun en kısa yolu, sgkya başvuruda bulunmanızdır.

 15. Merhaba kolay gelsin annem vefat edeli 2 ay oldu sigorta günleri doluydu ama yaşını bekliyordu ben sigortalı çalışıyorum ablamda evli bizim annemin prim haklarını almaya hakkımız var mı acaba

 16. merhaba….babam 1 yıl önce öldü.1960 ile 1965 arası 1260 gün primi var.bu primlerin hesaplanması nasıl yapılıyor.ne kadar alabiliriz….

 17. Merhaba babam 27 aralık 2017 vefat etti emekli olamadı biz 4 kardesiz 3 erkek bir kiz.annem ile 2005 te bosanmisti.kiz kardesim evli.sorum şu gerekli basvurulari yapsam onceki odenen primleri alabilirmiyum.veya varsa byle bi hak kardeşlere mi paylasilir.detayli açıklarsanız ona gore basvuru yapayım tsk ederim

  • Merhaba, anneniz boşandığı için, kız kardeşiniz evli olduğu için siz de 25 yaşını aştıysanız aştığınız için bu primleri alamazsınız.

 18. Merhabalar hocam öncelikle kolay gelsin size bi sorum olacaktı , benim babam 3,5 ay önce vefat etti ve Bağ-Kur’dan 560 günü vardı dolayısıyla anneme ölüm aylığı bağlanmadı . Annem bu parayı alabilir mi ( çalışıyor ) annem alamazsa bile biz çocukları olarak bundan hak talep edebilir miyiz ?

  • Merhaba, anneniz normalde hak sahibidir. Ancak şu an çalıştığı için primleri geri ödeme konusunda sıkıntı çıkabilir. Başvuru yapıldığında sigortalı olmama şartı talep edilebilme ihtimali olabileceğinden dolayı, önceden bunu sgkya iletmeniz, cevabı onlardan almanız faydanıza olacaktır.

 19. Merhaba eşimi 19 nisan 2017 de kaybettim kendisinin 480 gün odenmis ssk pirimi ve 7 aylık 2017 yılına ait bagkur borçlanması var ben 480 gün odenmis primini alabilirmiyim alırsam bogulur borcunu ödemek zorundamiyim tsk

 20. Merhaba benim esim 2013 yilinda vefat etti yalniz prim sayisi 900 gunu bulmadigi icin emekli olamadim sigortaya odenen 700 gunluk prim parasini geri esi olarak alabilir miyim tesekkur ederim

 21. MerMerha ben iki ay önce babamı kakaybett im babamın binbbeş yüz günü var emeklieolamadıbeneoglu olarak bu parayı alabilirmiyim

 22. merhaba.abim 1996 ssk girişlidir.Aralıksız 2014 e kadar ssk 2014-2016 arası bagkur primi ödemiştir.2016 kasımında vefat etti.evli değil çocuğu yok.bakmakla yükümlü olduğu annemiz halen vefat eden babamızdan ssk ve kore gaziliği dul aylığı almaktadır.annemiz müracaatı halinde vefat eden abimden dolayı toplu prim iadesi alabilirmi?tesekkurler.

 23. Merhaba, Babam 1988 de emekli sandigindan emekli oldu 2001 yilinda vefaat etti, Dul ve yetim ayligi annem ve ablama baglandi. 2017 yilinda ablami, 2018 yilinda annem vefaat etti. Ben yurtdisindayim abim issiz ve Türkiye’de yasiyor. Babamin primlerini alma hakkimiz varmi?

  • Merhaba, abiniz 25 yaşınız geçtiyse babanızın maaşından yararlanamaz ve primlerini iade alamaz. Siz de evli iseniz babanızın maaşından yararlanamazsınız.

 24. erkek kardeşimiz .emekli olmasına 1 ay kala rahmetli oldu.evli ve çocuklu değil.ve bizden başka mirasçısı yok..biz 3 kardeş kaldık .ölen kardeşimizin toplu ödemeyle yatan primlerini alabilirmiyiz.bizden başka ailesi yok ve hak sahibi yok..1479.sk.md.44:ÖLÜM SİGORTASINDAN TOPTAN ÖDEME:.saygılar

 25. mrh benim kuzenim 12-02-1996 sigorta girişi var yanlız kanser hastalığı sonucu 04-12-2011 de vefat etti evli değildi geçmişe dönük pirim haklarını annesi alabilir mi Annesinin sadece ölmüş eşinden maaşı var bununla ilgili bağlı bulunduğumuz SGK dilekçe verebilirmiyiz saygılarımla

  • Anne ve babanın çocuklarından kalan primleri alabilmesi için, gelirinin asgari ücretin net tutarından az olması ve Ayrıca gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması, şarttır.

   Ancak yine de sgk’ya başvuru yapabilirsiniz. Gelirler ile ilgili gelir testi yapılabilir

 26. Selamlar benim babam mart 2016 da vefat etti . Ne kadar pirimi olduğunu SGK ya gitmeden öğrenebilir miyim ve emekli maaşı alma hakkım olabilir mi evli degilim

  • Merhaba, babanızın e devlet şifresi varsa öğrenebilirsiniz onun dışında sgkya gitmelisiniz. Ssklıysa ve 900 gündem fazla primi varsa emekli maaşından yarrakanabilirsiniz

 27. MERHABA..BEN ÇOK UZUN VE KARMAŞIK BİR SORU.SORACAĞIM. EŞİMLE BENİM İKİNCİ EVLİLİĞİMİZ..EŞİMİN İLK EVLİLİĞİNDE İKİ COCUĞU VARDI.BİRİ İKİ AYLIKKEN VEFAT EMİŞ.1990 YILINDA EŞİM BOŞANMIŞ İKİNCİ COCUĞUN VELAYETİ BABAYA VERİLMİŞ.BİZ 1992 YILINDA EVLENDİK. O TARİHTEN BERİ EŞİM COCUĞUYLA HİÇ BİR ZAMAN GÖRÜŞTÜRÜLMEDİ..
  2016 YILINDA ÇOCUK 26 YAŞINDA VEFAT ETTİ. YASAL MİRASCISI OLMADIĞIMIZ İÇİN YANİ BABASI YAŞADIĞI İÇİN REDDİ MİRAS YAPMAYI DÜŞÜNMEDİK. BİR YIL SONRADA BABASI YANİ EŞİMİN İLK EVLENDİĞİ KİŞİ BİR KAZA SONUCU LÖDÜ..İKİ YIL ARADAN SONRA EŞİME SGK DAN BİR TEBLİGAT GELDİ.ÖLEN COCUĞUN SGK BORCUNDAN DOLAYI HACİZ TAKİBİNE DÜŞTÜĞÜ BELİRTİLİYORDU.BU BORCA BİZ İTİRAZ ETTİK. ÇÜNKÜ ÖLEN KİŞİLERİN MAL VARLIKLARI EŞİMİN İLK EVLENDİĞİ ADAMIN NİKAHLI EŞİNE KALDI. BU DURUMDA .ÖLEN COCUĞUN BORCU BOŞANMIŞ ANNESİNE KALIYORSA .MİRASTAN ANNEYE PAY DÜŞERMİ. EŞİM BU BORCU ÖDEMEK ZORUNDAMI..ÖDEMEZSE NE OLUR…ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER…….YANITLARSANIZ MİNNETDAR KALIRIM…

 28. Babamı 25 gün önce kaybettik annemde 2 yıl önce vefat etti biz dört kardeşiz 2 abim evli ben ve kardeşim bekar ve işsizin benim yaş 37 kardeşim 33 babamın prim eksikliği nedeniyle emekli olamadı primlerini geri alabiliyomuyuz ne yapmamız gerekir tesekkurler

  • Merhaba, kız kardeşiniz var ise, evli değilse ve çalışmıyorsa babanızdan kalan primleri geri alabilir. Ancak siz 25 yaşını geçtiğiniz için alamazsınız

  • Merhaba, sadece prim günleri ile tıptan ödemeyi hesaplayamayız. Prime esas kazancın yüzde 20si ve güncelleme katsayısı ile hesaplanmaktadır. En doğru hesaplama için sgkya başvuru yapabilirsiniz

 29. Merhaba, Dedemi 2017 de kaybettik, Dedemin yaklaşık 2 bin günü sgk dan yatan günü var,dedemin ödemiş olduğu bu primlerden faydalanabilirmiyiz saygılar.

 30. Kolay gelsin babam 3 sene once vefat etti sigortadan emekli olmamıştı annemle de bosanmislardi bi 3 kardesiz ben öğretmenim fakat kardeşlerimin şu an sigortaları yok yaşları 30 üzeri babamın primlerini geri alma şansımız nedir

 31. Merhaba benim babam 2016 da vefat etti 1969 da sigorta girişi var 190 gün 2 yılda askerlik yapmış SSK ya başvurduk 900 gün yok red cevabı verdi biz hiç bir haktan yararlanamıyormuyuz

  • Merhaba, 2 yıl askerlik borçlanması yaparak 900 güne tamamlanmadıysa, talebiniz reddedilir. Eğer tamamlanıyorsa, tekrar başvuru yapın.
   Bunun dışında 900 gün olmuyorsa, içeride kalan 190 günlük primleri ölüme bağlı toptan ödeme adı altında alabilirsiniz

 32. Benim babam gazilikten maaş çıkmıştı 1 sene aldık sonra babam vefat etti benim de kocam vefat etti ben bu maaşı alabilir miyim acaba

 33. Merhaba benim babam 2009 da vefat etti ve ben dulum babamın 760 gün pirimi var ben yazı gönderdim pirim toplu almak için lakin verdikleri cevap babamın ölümünün ardından beş yıl geçtiği için ödeme yapılamaz dediler bu konuda benim başka ne yapmam gerekiyor ki benim babamla annem ayrıydılar ve bu nedenle babamın ölümünü geç öğrenmiştim bunun başka bir yolu varmı ben babamın ödediği pirimi alamayacakmiyim gerçekten

 34. Merhaba benim babam 2009 yılında vefat etti. Yurt içi ve yurt dışı toplam sigortalı gün sayısı 840 dır. Annemin dulluk ve benim yetim maaşında faydalanmamız için ne yapabiliriz. Kaç defa sgk gittik hem olumsuz sonuç veridi.Şuan için toplu primleri alabilirmiyiz yardımcı olursanız çok sevinirim.

 35. Merhaba 2015 de babamı kaybettim
  Vefaat ettiğinde emekli değildi, yaşlılık maaşıda bağlı değildi 980 gün pirimi var geri ödeme alabilirmiyim.
  Nereye başvurmamız gerekli

 36. merhaba annem 22 yıl önce vefat etti babamda 3 yıl önce babam emekli oldu yetim aylıgı alıyorum annemde bir dönem sigortalı çalışmıştı geriye dönük primlerini alabilirmiyim.

 37. Öncelikle kolay gelsin (Bekar) Dayım emekli olmasına 2 yıl kala vefat etti aylik alabilsin diye annaanem adına başvuru yaptık fakat başvuru sonuçları belli olmadan annaanem de vefat etti. Arkada da mirasçı olarak annem ve bekar bı dayım kaldı toplu pirim alabilmek için annem başvuru yapma hakkı varmıdır şimdiden yesteşekkür

 38. iyi akşamlar beyefendi babam 2015 yılında vefat etti 750 gün sigorta primi var erkek kardeşim 42 yaşında ben 40 yaşında evli bayanım babamın primlerini geri alma imkanım var mı?

 39. merhabahocam oglumu is kazasinda kaybettik 900 gunu var .bana is kazasi ayligi baglanmadi icin talep ettik ayrica prim gunlerinin odemesini alabilrimiyim

 40. Öncelikle böyle bir yardım sitesi kurduğunuz için teşekkür ederim. Babamın 1600 gün sigortası eşi ile boşanmıştı hak sahibi ablam var yalnız kendisi eşinin aylığını alıyor. Yani aylık bağlanmasını istemiyoruz ödenen gün parasını alma imkanımız varmi?

 41. Merhabalar rahmetli babamın 1600 gün sigortası var maaş alma hakkı ablamın var ama oda rahmetli eşinden maas aldığı için babam üzerinden maaş almak istemiyor yatırılmış olan prim parasını alma imkanımız varmı.

 42. Merhabalar; babam yeni (84 yaşında) rahmetli oldu. 2100 günü primi var. Malülen emeklilik için çok müracaat ettik hep red edildi.
  Ne gibi haklarımız var?
  Primlerinin tamamını toplu olarak geri alabilir miyiz?
  Yatırılan primin ne kadarını alabiliyoruz?
  Dul olan ablam var yararlanabilir mi (Dul olan Ablamın durumu sgk’dan emeklilik için primini doldurdu yaşını bekliyor)
  Şimdiden çok teşekkür ederim. Selamlar..

  • Merhaba, ablanız babanız üzerinden ölüm aylığı alabilir. Ölüm aylığı haricinde dilerseniz primleri geri de alabilirsiniz. Yatırılan primlerin yüzde 20’si kadarını geri alabilirsiniz

 43. Selamünaleyküm Hayırlı günler hayırlı işler hayırlı Ramazanlar size bir sorum olacak abiciğim Benim Babam 08 01 2016 vefat etti ve ailesinde annem yok ve maaşını alabilecek kimse yok babamın 4000 günü var Bizler Diyoruz ki iki kardeşiz abim ve ben iki oğlan çocuğuyuz babam çalışanda ve babamın yatırılmış oldu primleri SSK bu primleri biz geri toplu ödeme alabilir miyiz şimdi böyle bir yasa çıkmış diyorlar abiciğim sizden bir fikir almak istedim Eğer alabiliyorsan ne yapmamız gerekiyor Babam da herhangi bir kimse maaşını emekli maaşını alacak kimse yok Ha bu arada babam emekli olmadan öldü Sizlere hayırlı işler kolay gelsin diyorum

 44. Emekli olmadan babam vefat etti
  Annem de hayatta değil
  Rahmetli 3 aylık filanda almıyordu
  Sadece iki erkek kardeşiz vasih olan ikimizde evliyiz
  1070 gün pirimi var sgk da
  Geri alabilirmiyiz

 45. Merhaba benim işim 2014 senesinde vefat etti 850 gün primi var 2 tane kızım var ben kendim tekrar evlendim 13 yaşindaki kızımın velayeti bende ben ikinci kez evlendim kızımın varisi olarak ben başvura bilirmiyim toplu ödeme için

 46. Merhaba babamı 2015 haziranda kaybettik babam ölmeden önce istege bağlı pirim ödemesi yapıyorduk babamın askerlik borclanmasiyla birlikte 1760 günü oluyor 1800 günü tamamlamadigi icin annem emekli olamıyor babamın daha önce nerelerde ne kadar çalıştığına dair arşiv dökümünden primlerini istedik fakat toplamda 1800 günün altında emekli olamıyor nereye hangi davayı açmamız gerekiyor

  • Merhaba, 1800 gün olmadığından emekli olmazsınız dava da açsanız birşey değişmeyecektir. Ancak kalan günlerin primlerini ölüme bağlı toptan ödeme olarak alabilirsiniz

 47. Merhaba benim abim 2004 yilinda vefat etti prim gununu kardes uzerine eklenirmi veya babasi toplu odeme alabilirmi bekar olarak vrfat etti babam kendi emekliligi var tesekkurler simdiden

  • Merhaba 20 gün önce abim vefat etti kanserden 3200 gün primi var babam emekli annem emekli değil ev hanımı evde 3 kardeş bide anne baba var annem hak sahibi olurmu ölüm aylığı bağlanırmi şimdiden tesekkrler

 48. Merhaba rahmetli babam 2007yılında vefat etti biz iki kardeşiz Annem ile yıllar önce boşanmışlar babam evli değildi öldüğünde abim ceza evinde 100/ 60 özürlü babam devlet memuru olarak görev yapmış 7 yıl ve istifa etmiş 1982 de sonra esnaflık yapmış 4 yıl kadar çıkıyor babam emekli olamadı abim babamın pirimlerini alabilirmi abimin SSK sı hiç Yok giriş başlangıç Yok teşekkür ediyorum

 49. Merhabalar 2012 yılında annemi kaybettik vefat etmeden önce annem babamdan ayrılmıştı. Emeklilik süresi dolmadı buna dair abim ve ben bu primi geri alabilirmiyiz 2012 yılında hesaplatilmisti o yıla dair 36bin tl gibi bir rakamdan bahsetmişlerdi abim ve ben ortaokul mezunuyuz sigortalı olarak 5yildr çalışıyoruz bu konuda bilgi verebilirmisiniz
  Şimdiden teşekkürler

 50. Merhaba benim babam 2005 parasıda devlet memuru iken vefat etti sigorta gunu 1400 iken hanuz annem evlenmedi aplam 21 yasinda ve ben 19 yasinsayim olum ayligina sigarta gunu yetmediginden baglanamadi simdi ise babamın sigorta primi olan 1400gunluk prim ucretini alabilirmiyiz ben aileden kimse sigartoli bi yerde çalışmıyor

 51. İyi akşamlar babam sigorta günleri 3400 civarındaydı ve 1800 günden malulen emekli oldu ne gibi imkanlardan faydalanabiliriz ben evliyim abim ise bekar

 52. İyi akşamlar babam sigorta günleri 3400 civarındaydı ve 1800 günden malulen emekli oldu ne gibi imkanlardan faydalanabiliriz ben evliyim abim ise bekar babam 2 ay önce öldü

 53. merhabalar ben 1987 sigorta girişliyim yuzde 40 engelliyim 50 yasındayım calişmıyorum 417 gunum var acaba 417 gunu yatan primleri ögeri alabilirmiyim

 54. mrh bir sorum daha olacak babam 2006 yılında vefat etti emekliydi annem bababın olum maasını alıyordu oda vefat etti ablam dul o basladı babamın olum maasını almaya ablam emekli oldu olum maası kesildi su anda babaın olum maası nbosta acaba primlerini geri alabilirmiyiz

 55. merhabalar efendim yaslılk toptan odemesini basvuru yaptıktan sonra nekadar sure içinde paramızı alırız birde internetten basvuru oluyormu acaba tesekkurler

  • Merhaba, başvurunuzun ne zaman sonuçlanacağı ile ilgili net bir şey söyleyemeyiz. Başvuru yaptığınız yerin yoğunluk durumu ile ilgilidir.

 56. babam vefat etti emeklıydi annemde vefat etti babamın olum maası bosta ben dulum ama kendi emekli maasım var erkek kardesim var oda dul çalışmıyor engelli yuzde kırk acaba ben veya kardesim babamım sigorta primlerini geri alabilirmiyiz tesekkurler

 57. merhabalar efendim 1987 sigorta girişim var 417 gunum var 50 yasını doldurduktan sonra alabiliyoruz peki efendim yaşa takılanlar kanunu cıkarsa eger yinemi 50 yasını doldurmamız gerekiyor alabilmemiz içn yoksa yaş sınırı değişiyormu teşekkurler

 58. merhaba annem 1995 yilinda vefat etti 350 gun sigortasi cikiyor bunu bekar olan kiz kardesim odenen gunlerin ucretini alabilir mi tesekkurler

 59. Merhaba benim babam 2005 yilinda vefat etti 235 gün primi var askerligide birçlansam 900 güne tamamlanmiyor bu halde bende 235 günlük primi alabilirmiyim

 60. Merhaba abim 2015 senesinde vefat etti ardından 5 ay sonra babam vefat etti annem babamdan dul maaşı almakta abim bekardı bağkura ödediği primleri annem toplu olarak alabilirmi.

 61. Merhaba abim 32 yasinda vefat etti evli degil daha öncede evlenmedi. Babam emekli bekar kiz kardeşim var. Abimim pirim paralarini toptan annem veya babam alabilir mi ? Abim 12 yıldır özel sektörde sigortali calismakta idi

 62. Babam 16 yıl sigortasini ödemiş emekliligine 1 ay kala vefat etti. Biz 5 kardesiz 3 erkek 2 kiz hepimiz evliyiz annem babamdan bosanmisti. Biz sigorta parasini toptan alabilir miyiz ? Nereye başvurmamiz gerek.

 63. Babam 16 yıl sigortasini ödemiş emekliligine 1 ay kala vefat etti. Biz 5 kardesiz 3 erkek 2 kiz hepimiz evliyiz annem babamdan bosanmisti. Biz sigorta parasini toptan alabilir miyiz ? Nereye başvurmamiz gerek. Kiz kardeşimle bizim sigortamiz yok bize çıkma ihtimali var mi

 64. merhabalar ben babami 2005 yilinda kaybettim babamin tam bilmiyorum ama muhtemelen emeklisi gelmisti bizim yasimiz buyuk oldundan dolayi bize maas baglanmadi veya herhangi bi toplu odeme alamadik babaannemede yaslilik maasi aldigi icin maas yada toplu odeme yapmadilar simdi bu toplu odemeyi biz yada babaannem alabilrmi not 2 kardesiz ikimizde sigortali calisiyoruz babaannem yaslilik maasi aliyo

 65. Babası vefat eden ve annesi vefat eden geriye 6 çocukları hepsi evlendi ama 1 tanesi dul kaldı oda ölen kocası maaşini alıyor babasından kalan sgk pirim ler 481 gun nasıl alinir teşekurler

 66. iyi günler babam 15 ekim 2018 tarihinde vefat etti. annemin ölüm aylığı alması için sgk ya başvurduk. babamın 58000 tl sgk prim borcu çıktı. ölüm aylığı alabilmek için bu borcu ödemek gerekir mi. sadece 1800 günlük prim borcunu ödeme gibibir şansımız var mı.

 67. babam 29.10 2018 de vefat etti anne ve babam ayrılar sigortaya 43 500 000 tl yatırdı 650+650 2 ay primi var yatacak 2019 da emeklı olacaktı bu parayı geri alabilirmiyiz

 68. 27.01.1966 doğumlu kardeşim(Hiç evlenmemiş ve çocuğu yok ); 02.Kasım.2018 Tarihinde vefat etti. Kardeşime emekli olması adına (Hiç sigortalı çalışmadığı için) peyder per bir miktar sigorta primi altında para ödentisi yaptık. Ölen kardeşim annesi ve boşanmış erkek kardeşiyle birlikte yaşamaktaydı. Annem hem kendi hem de babamdan kalan emekli aylığıyla geçiniyor. Bu durumda kardeşime yatırılan sigorta primlerini geri alabilir miyiz?

 69. Merhabalar efendim 2 hafta önce 40 yaşında eşinden boşanmış vefat eden 1200 gün ssk primli abimin primlerini geri alabilirmiyiz varisleri olan annemiz emekli babamız işveren bağkurlu ne yapabiliriz

 70. Merhaba hocam babam 2010 da vefat etti 570 gunu var annem kendi babasından emekli oldu küçük kardeşim var 11 yaşında onun adına alabilirmiyiz bide sogorta memuruna sordum 570 güne 150 lira alırsın dedi acaba dogrumu

 71. Merhaba admin benim babam 2003 yılında vefat etti o yıldan bu yana emeklilikler ilgili bekleyim eşine belki ilerde maaş baglanır dediler ama ole bişey olmadı ben çocugu olarak müracat ettim ancak geri dönüş yapmadılar 418 gün sigortası vardı prim ödenegini almak istedim toptan olarak nunun için ne yapmalıyım teşekkürler

  • Merhaba, babanızın askerliği var ise, eşi 900 güne tamamlayarak kendisine maaş bağlatabilir. Eğer askerlik yok ise, ölüme bağlı toptan ödeme olarak eşi primlerini geri alabilir.

 72. Merabalar babam 97 yıllarında belediye de çalışmış ve 3 yıl sonra başkan değişikliği nedeniyle atılmış ti ve 2010 da vefat etti annem emekli olamadı primleri tekrar alabilir miyiz . Ayrıca ben sigortalı çalışıyorum engel olur mu

 73. Merhaba babamin 570 gun primi var ve kanser hastaligindan dolayi vefat etti annemi emekli yapabilirmiyiz babamin prim gunlerini annemin ustune alip askerlik borclandirmasi ve sonra annem icin gerekli gunleride yatirip emekli yapabilirmiyiz yapamazsak 570 gun prim parasini geri alabilirmiyiz teşekkürler

  • Merhaba, babaniz 2008’den once vefat ettiyse ve askerlik borclanmasi ile 900 gune tamamlayabilirseniz, annenize aylik baglanacaktir. Eger bunlar mumkun degil ise, olume bagli toptan odeme olarak 570 gunu geri alabilirsiniz.

 74. Merhabalar benim annem 2009 yılında vefat etti ve içerde toplam 5000 güne yakın sigorta primi var suan bu içerdeki birikimi toptan geri alabilmemiz mümkünmüdür ben ogluyum ve suan calısmıyorum bilgi alabilirmiyim ?

 75. Merhaba ablam 2009 yilinda vefat etti annem ve babam hayatta babamin emekli ayligi var fakat annemin hicbir geliri yok annem bu primler uzerinde hak sahibi olabilir mi babamin emekli olmai annemide etkiler mi tesekkur ederim

 76. Babaannemiz 2002 yılında emekli olduğu gün öldü sorum şu kanuni mirasçıları sskdan biriken prim paralarını alabilirler mi yani toplu olarak biriken primleri

 77. Iyi gunler annem.8 ay once vefat etti annem.babasindan bakiliyordu 500 tlye yakinda maas aliyordu annemin 1000 gune yakin belki daha az gunu var ben tek ogluyum ve baska kimsesi yok sgk gunlerini geri talep edebilirmiyim

 78. Merhaba yiğenim 2016 yılında vefat etti babası emekli değil 1000 gün veya üzeri pirimi var içerideki günlerinin parasını toptan alabilir mi şimdiden teşekürler

 79. Merhaba ben 27 yaşındayım bekarım sigortalı bir işte çalışıyorum babam öleli 10 yıl oldu 850 günü var bunu toplu ödeme şeklinde alabilir miyim

 80. Merhaba babam 02 03 1959 doğumlu babam 30 12 2018 tarihinde vefat etti babamın 847 gün sigortası var annemin emekli olması için babamın 900 gün sigortası olması gerekiyormuş nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  • Merhaba, maalesef babanızın 900 güne kalan günlerini askerlik borçlanması yaparak tamamlayamazsınız. Ancak ödenen 847 gün primlerini toplu olarak geri alabilirsiniz.

 81. Merhabalar Erkek kardeşim 1970 doğumlu olup; 19.01.2018 de vefat etti.Bekardı. Sgk Girişi 1986. Prim gün sayısı 4175 kendisi kamu çalışanı Sgklıydı.Babam Sgk emeklisi olarak 2015 yılında vefat etti. Annem şuan babamdan dul aylığı almaktadır. Annemin aldığı maaş asgari ücretin altındadır. Kardeşimin 4175 gün üzerinden toptan prim ödemesini alabilirmi? yada babamdan aldığı Sgk maaşından feragat edip, kardeşimin ölüm aylığına müracaat etse bağlanırmı? Kardeşimin primleri yüksek ödeniyordu. Bu konuda Bilgi verirseniz memnun olurum.

  • Anne- babaya ölen çocuğundan dolayı ölüm aylığı bağlanması için aranan diğer kriter anne-babanın diğer çocuklardan kazanılmış gelir ve aylıklar hariç gelir veya aylık almamasıdır. Yani anne-babanın kendi çalışması nedeniyle veya eşinden ya da anne-babasından ölüm aylığı almaması gerekiyor.

 82. Slm.syin editör benim babam 1912 doğumlu ve 1974 öldü ve biz 5 erkek 1 kız kardeşiz annemde 2003 de öldü ve biz kardeşler hepsi de emekliyiz ve kız kardeşi.de evli şu an babamın ssk primleri var 300 gun birimlerinin parasını oğlu olaraka alabilirmiyim

  • Merhaba, maalesef hak sahibi olarak geçmediğinizden hiç bir kardeş bu ücreti alamaz. Ancak kız kardeşiniz evli olmasaydı bu ücreti alabilirdi.

 83. Benim babam 1997 vefat etti 60 gün sigortası var 20 ay askerlik yapmış biz askerlik günlerini alabilir miyiz Annem maaş alabilir mi yardımcı olun şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, maalesef askerlik günlerini de hesaba katsak 900 gün etmeyeceğinden anneniz maaş alamayacaktır. Ancak, babanızın 60 gününün ücretini alabilir. Bu da çok cüzi bir miktar olacaktır.

 84. slm . abim yedi yıl muhtarlık yaptı daha sonra ise görevi sonlandı ve bunun üzerine bağkur primlerini ödedi (30000) daha sonra ise bağkurunu ssk ya çevirdi GKK iken ssk ya çevirdikten kısa bir süre sonra GKK lar
  (gecici köy kurucusu) ssk lı oldu abim vefat etti eşi şuanda dul ve yetim maaşına bağlandı ancak biz primleri geri alamadık bunda eşinin primleri geri alma hakı varmı

 85. Merhaba eşim geçen sene vefat etti, emekliliğine 15 seneden fazla vardı. Bağ-Kur dan sigortalıydı, ben yatmış olan primlerini alabilir miyim? 4 yaşında 1 çocuğumuz var. Kendim özel bir şirkette çalışıyorum

 86. Mrb eşimi 2006 yılında kaybettim yaklaşık 400 gün kadar primi vardı. Ama emekli olamadı primi geri ödeme istediğimde alamiycagim soylenildi nasıl alabilirim

  • Merhaba, kalan primlerin geri alınamayacağı hangi gerekçe ile söylendiğini bilmiyoruz ancak 400 günlük primleri ölüme bağlı toptan ödeme kapsamında geri alabilirsiniz.

 87. Merhaba, dedem 1984 yılında vefat etti. 121 gün ödenmiş primi bulunmakta. Annem emekli sandığından, babamdan dolayı dul maaşı alıyor. Dedemin ödenen primlerini annem geri alabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar..

 88. merhaba ben 1990 dogumluyum ssk girişim 2008 yili suanda 1800 gun prim gunum var ben bugun ölsem dunya hali evliyim 2 cocugum var esime yada cocuklarima maas baglanirmi yada ne sartlari ararlar.

 89. merhaba babamı 19yıl önce kaybettik. ödenmiş primleri vardı bunu toplu olarak nakit şekilde alabilirmiyim. sigortalı olarak çalışıyorum. sigortam olmazsa alabilirmiyim peki teşekkürler şimdiden.

 90. Babamı 2015 yılında kaybettim ama ne kadar primi olduğunu bilmiyorum tahminime göre 1800 den az ben erkek çocuğu olarak bu primi geri ala bilir miyim

 91. meraba benim babam bağkur emeklisi idi. yani25yıl önce emekli oldu.28,02,1917 de sobadan zehirlenerek annemle ikisi rahmetli oldu.ben deyeşil karlıyım.acaba babamın emekli pirimini alabilirmiyim. teşekürler.

 92. Merhaba benim babam bağkur emeklisi idi.yani 25 yıl önce emekli oldu. 28.02.2017 de sobadan zehirlenerek annemle ikisi rahmetli oldu.ben de yeşikartlıyım acaba babamın emekli pirimini alabilirmiyim. teşekürler.

 93. merhaba annemi 2015 yılında kaybettim sgklı çalışanım evliyim primlerini geri alma hakkım olabilirmi, babamla boşanmışlardı sanırım babam alamaz bu durumdan dolayı yada boşanma tarihinden çok önce yatan primlerdi oda hak sahibi olabilirmi acaba şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

 94. Merhaba 27.02.2019 Tarihinde Ablam 39 yasinda Vefat etti. 4a 6828 gün prim odendi. Anne babam her ikiside emekli. Ablam bekâr olarak öldü. Bu yatan primleri anne babam mirasçı olarak alabilir mi? Teşekkürler. Dava acarsak alına bilir mi?

 95. Merhaba babam 1985 yılında vefat etti sadec 300gün prim ödemesi oldugu için bir hak edişimiz olmadı annem hiç evlenmedi.. Annem bu primleri alabilirmi

 96. İyi günler benim kardeşim 06.07.2019 yılında vefat etti 300 _400 gün kadar sigortası var.Bunun geri iadesi anneme odenirmi.Annemin bir buçuk yıldır sigortası yok.Saglik sigortasını babamdan yararlanıyor.odenirse ne kadar ödenir.

  • Eşinizin vefat etmeden önce 900 günü varsa, eşinizin maaşını alabilirsiniz. Bu muhtemelen babanızdan aldığınız maaşın üstünde bir maaş olacaktır.

 97. Merhaba hocam ayrılmış olduğum eşim yaklaşık 2 hafta önce vefat etti ayrılmış olduğum eşimden 3 tane çocuğum var eşimin yaklaşık 300 günü varmış geri ödemesi çocuklara ödenir mi teşekkür ederim

 98. Almanya’da 2001 yılında vefat eden babamın prim iadesini alabilir miyim? Babamı kaybettiğimde 16 yaşındaydım şuan 34 .Defalarca gittim hiç bir hakkın yok diyorlar.Tek hak sahibi Benim ve hiçbir gelirim Yok.Yaş şartı var mı ?varsa 16-26 yaş aralığındaki hakkımı alabilir miyim?Bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler ?

 99. Almanya’da 2001 yılında vefat eden babamın prim iadesini alabilir miyim? Babamı kaybettiğimde 16 yaşındaydım şuan 34 .Defalarca gittim hiç bir hakkın yok diyorlar.Tek hak sahibi Benim ve hiçbir gelirim Yok.Bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler

 100. 1 yıl önce oğlum vefat etti fakat evliydi çocuk yok siğorta Bağkur pirimi var ama emeklilik için maaş bağlanmadı gün sayısı yetersiz geldi maaş almadık ve eşi evlendi şuan sigortadan geri ödenek için anne baba hak sahibimidir başvuru yapabilirmiyiz .

  • Merhaba, eşi evlendiği için alamaz. Anne ya da babanın da alabilmesi için gelirlerinin asgari ücretin net tutarından az olması gerekir. Eğer geliriniz bu tutarda ise, başvuru yapabilirsiniz.

 101. Merhaba babamı 03.12.2019 tarihinde kaybettim 4800 primi vardı emekli olamadı annem ayrı babamdan dede babaanne yok tek oflu benim sigortalı calısıorum toplu primını alabilirmıyım

 102. merhaba 2018 yılında oğlum vefat etti. olum bekardı ve 34 yaşındaydı. yaklaşık 3000 gün sgk pirimi vardı. benim kocam isteğe bağlı ssk dan emekli 2000 tl maaş alıyor ben ev hanımıyım maaşım ve gelirim yok eşimin adına ise tarla ve ev falan var ölüm aylığına başvuru yaptık ama gelir durumu asgari ücretin üzerinde denilerek red verdiler tekrar başvuru yapacağım ama size sorum
  1- eşimin üzerine tarla ev olması gelirinin artmasına sebeb mi
  2- eşimin maaşının asgari ücretten yüksek olması hepimizi kapsıyor mu biz evde bekar kızım eşim ve ben yaşıyoruz. gelirin kişi başı asgari ücretmi olması lazım yoksa hane gelirinin toplamınınmı asgari ücret olması lazım
  3- maaş bağlanmasa bile olum adına ödenen primleri devlet bize iade etmek zorunda değilmi
  beni bu konuda aydınlatmanızı rica ederim teşekkür ederim.

 103. Merhaba , 17.07.2016 tarihinde abimi kaybettim bekardı.
  Avukat sigorta primlerini toplu olarak alabileceğimizi söyledi ve babam başvuru yaptı toplu olarak istemiştik fakat ordaki memur aylık olarak form doldurtmuş. çok gecikmeli de olsa 10 ay sonra dönüş sağlandı aylık için 5 yıl geçmesi gerektiğini daha sonra toplu ödeneceği söylenmiş hesap yapılacakmış 3095 gün prim var toplu aldığımız gün bu prim üzerinden nasıl hesaplama yapılır primleri ne kadar tutar . teşekkürler şimdiden..

 104. Merhba hocam oğlum 2017 vefat etti 550 gün pirimi vardı yirmi yaşındaydı bekar di pirim parası nasıl alırız ben babasıyim asgari ücretle çalışıyorum eşim ev hanımı hangimız başvurabilir acabaa

 105. Merhaba benim babam 2019 da vefat etti ve ve annem şuanda dedemin emeklisini alıyor fakat babamın 8.600 kadar bi pirimi var onu nasıl alabiliriz geri evin tek bekar erkek çocuğuyum yardımcı olabilirmisiniz lütfen

  • Merhaba, eğer 25 yaş altı ve yüksekokul okuyorsanız siz alabilirsiniz. Onun dışında sadece anneniz alabilir. Ancak bu şartlardabilir. babasından aldığı maaş kesile

 106. Merhabalar
  Babam 2017 yılında vefat etti
  Annem 2016 yılında emekli olmuştu babamın malulen emekliliğinden anneme %70 i bağlandı ve annem şu anda maaş olarak ortalama 3400 tl alıyor
  Yakın zaman da kardeşimi kaybettim ve kardeşimin prim gün sayıları dolmuştu vefat eden kardeşimin şindiye kadar yatırmış olduğu sgk primleri geri alınabilir mi veya anneme vefattan dolayı 3. Bir maaş veya belli bir kısmı bağlanabilir mi
  Vefat eden kişi bekardı bir bilginiz varsa cevaplarsanız sevinirim

 107. Merhaba kızım bekar olarak vefat etti.10 yıllık skk lıydı.Ben ve babası emekli.kızımın toplam SSK primlerini geri alabilirmiyiz . Bilgilendirirseniz mutlu olurum. Teşekkür ederim

 108. Merhabalar. Benim babam emekli olamadan vefat etti. 3 bin küsür günü var. Annem evlenmedi. Biz kız cocuklar sigortalı çalışıyoruz ve bekariz. Babamın ödenen prim günlerini alabilirmiyiz? Bilgilendirebilirmisiniz bizi lütfen

 109. Merhaba
  kız kardeşim 1994 yılında vefat etti 810 gün primi vardı 2 sorum olucak bu primler anneme devrola bilirmi annem şuan sigortalı çalışıyor 66 yaşında 2.sorum annem emekli degil içerdeki primleri alabilirmi

  • Merhaba, maalesef kardeşinizin primleri annenize devir olmaz. ayrıca anneniz, emeklilik yaşını doldurduğu halde primleri yetmiyorsa primlerinin bir kısmını geri alabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz