Ölen Kişinin Primleri Geri Alınır Mı

38
1546

5510 sayılı Kanunun 36. maddesinde ölüme bağlı toptan ödeme ve İhyanın nasıl hesap edileceği ve toptan ödeme ödeme alınarak tasfiye edilen hizmetlerin hangi şartlarda tekrar ihya edileceği hususu yani ‘Ölen Kişinin Primleri Geri Alınır Mı’ sorusunun cevabı düzenlenmiştir.

Ölüm toptan ödemesi, sigortalının sağlığında iken emekli olmadığı durum söz konusu ise yapılır. 

Ölüm toptan ödemesini alacak olan hak sahipleri ile ilgili şartlara bakılmaz. 

Şöyle ki, SSK’lı olarak ölen kişinin sağlığında 5 yıl + 900 gün primi var ise ya da bağkurlu veya Devlet memuru olarak ölen kişinin sağlığında 1800 günü var ise geriye kalan hak sahiplerine (eşine, çocuklarına veya ana-babasına) ölüm aylığı denilen emekli maaşı bağlanır.

Ölüm aylığı bağlanma şartları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ancak ölen kişinin sağlığında 900 gün veya 1800 günü yok ise, hak sahipleri bu primleri ölüme bağlı toptan ödeme kapsamında geri alabilir.

Ölen Kişinin Primleri Geri Alınır Mı

Toptan Ödemeyi Kimler Alabilir?

Buna göre, sigortalıya ait primleri toptan ödeme olarak geri alacak olan;

 • Eşin; evli olmaması, evlenmiş olmakla birlikte sondan boşanmış olması veya sonraki evliliklerinden sonra yeniden dul kalması,
 • Çocukların; yurt içinde ve yurt dışında sigortalı olarak çalışmaması, kendi çalışmalarından dolayı SGK’dan gelir aylık almaması,

Ayrıca, 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmaması, veya en az % 60 oranında malul olması, kız çocuklarının ise yaşları ne olursa olsun evli olmaması, evli olmakla beraber sonradan boşanmış veya dul kalmış olması,

 • Anne ve babanın ise, hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunması şartıyla gelirinin asgari ücretin net tutarından az olması. Ayrıca (diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere) gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması, şarttır.

Primlerin Ne Kadarlık Kısmı Geri Alınabilir?

SSK ve Bağ-Kur sigortalılığı ile 01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa devlet memuru kapsamında çalışmaya başlayanlardan, ölen sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaması durumunda ölüm tarihi esas alınmak suretiyle;

 • SSK’lılara ve Devlet memurlarının kendi adlarına bildirilen işçi ve işveren payı dahil malullük,yaşlılık ve ölüm pirimi tutarları, (%20)
 • Bağ-Kurlular ise kendi ödedikleri malullük yaşlılık ve ölüm primi tutarları,

primin ait olduğu yıldan itibaren yazılı istek tarihine kadar geçen yılları için her yılın güncelleme katsayısı ile güncellenen tutarı toptan ödeme şeklinde ödenir.

Ancak, işsizlik sigortası primi kısa vadeli sigorta kolları primi ile genel sağlık Sigortası primi toptan ödeme olarak verilmez.

ÖRNEK: Mehmet ALKIŞ isimli sigortalının babası 27.03.2014 tarihinde vefat etmiştir. Ölüm tarihinde ölüm aylığı bağlanma şartlarını yerine getirmediği için geride kalan hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamadığından ölüm toptan ödemesi yapılmıştır. Ancak hak sahiplerinin araştırması üzerine sigortalının başka çalışmaları olduğu Hizmet Tespit Davası açılarak tespit edildiğinden 500 gün daha hizmet kazanmıştır. Bunun üzerine tasfiye edilen hizmetlerin tekrar ihya edilmesiyle birlikte toplanan hizmet süreleri ile birlikte hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilecektir.

Emekli olamayan kişilerin primlerini SGK’dan geri alması ile ilgili detayı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: Ölen Kişinin Primleri Geri Alınır Mı konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

38 YORUMLAR

 1. Merhaba benim annemin babası 1984 yılında vefat etmiştir dedemin 3000 günü var bagkur dan biz dedemin bu parasını toplu olarak almak istiyoruz annem evli bu parayı alabilir

  • Buna göre, sigortalıya ait primleri toptan ödeme olarak geri alacak olan;

   Eşin; evli olmaması, evlenmiş olmakla birlikte sondan boşanmış olması veya sonraki evliliklerinden sonra yeniden dul kalması gerekmektedir

 2. Merhaba ben eşimi birkaç ay önce önce kaybettim. Eşimin 440 gün primi var fakat vefat etmeden önce aktif sigortalı değildi eşimin primlerini alabilir mıyım?
  Eğer alacaksam ne kadar acaba?

 3. Hocam öncelikle kolay gelsin babam 3 yıl once vefat etti fakat 440 gün sigorta çıktı annem emekli olamadi annem bu sigorta prim gününü geri alabilirimi bagli bulundugumuz ilçedeki sgk kurumu alamaz dedi ne yapmamiz gerekiyor

 4. Merhaba, olen kisilerin esleri sgk primlerini yeniden evlenmemek ya da sigortali calismamak sartiyla alabilir. Nicin alamaz dediklerini sorun. Hak sahibi oldugundan olume bagli toptan odeme hakkinizi kullanmak istediginizi soyleyin.

 5. Merhabalar benim ablam 2016 yılında vefat etmişti babamda vefat ettiği için annem babamın emekli maaşını alıyordu Ablam vefat etmeden önce malulen emekliliği hak kazanmıştı maaşı için başvurmuştuk fakat annem babamdan maaş aldığı için bağlamadılar anneme ablamın maaşını bu durumda ablamın sigorta primlerini alabilirmiyiz.

  • Merhaba, ablanızın kalan primlerini varsa eşi be çocukları alabilir.

   Anne ise, diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere) gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması, şarttır.
   Dolayısıyla anneniz bu primleri geri alamaz

 6. merhaba abimi 2012de kaybettik. sgk da 2500 gün sigortası vardı. babam 84 yaşında ve abimle beraber yaşıyordu. babam emekli veya 65 lik maaşı almıyor. sigorta primlerine ait toplu parayı alabilirmi.

  • Merhaba, babanız emekli olmadığı için, babaya aylık bağlanabilmesi her türlü kazanç ve irattan elde etmiş oldukları gelirinin asgari ücretin net tutarından az olmak zorundadır. Yani abinizin eşi veya çocukları yok ise, ödenen primleri geri almak yerine, abiniz üzerinden babanız ölüm aylığı alabilir. Bununla ilgili sgkya müracaat etmelisiniz.

 7. Merhaba, babamı 2010 yılında kaybettim. Annemide 1 yıl sonra kaybettim. Babam bağkur primlerini uzun yıllar yatırdı fakat emekli olamadı pirim eksikliği nedeniyle. Bizede ölüm yada malulen emekliliği bağlanmadı. Ben babamın primlerini geri alabilir miyim. Evliyim (tek çocuğum.) ve çalışmıyorum Teşekkür ederim.

 8. Merhabalar, Babam 2015 yılında vefat etti. Emeklilik primi az olduğu için annemi maaşa bağlatamadık. Babamın yatırılmış olan primlerini tekrar alabilirmiyiz…? Teşekkürler.

 9. Abim malulen emekli oldu yani babamin emekli masina baglandi 60 oraninda raporu babamda vefat etmisti simdi abimde vefat etti ben kardesi olarak ssk dan ne hakkim var ssk primlerini geei alabilirmiyim

 10. Babamın bağkura 1421 gün ödedikten sonra bagkurdan öncekilerle birlikte 1272 gün ssk odemesi var.Ama bagkurdan sonraki ssksı 3 yıl oldugunda vefat etti.Ssk il müdürlüğünden bağkurdan emekli olur ve anneniz yüzde 50 alır dendi.Muhasebecimiz ssk primleri geri alınabilir dedi.Ama sskda bunu bize söylemediler.Bu olabilirmi? Ayrica annem memur emeklisi ve annesi sskdan 2008 sonrası babası bağkurdan 2008 öncesi emekliyken vefat ettiler.Bunlardanda yetim aylığı alabilir diyenler var.Doğrusu nedir? Aydınlatırmısınız

 11. Merhaba benim sorum babamı 4 ay once kaybettim ve babam uzun yıllar primini ödedi ve ben herhangi bir yerde çalışmıyorum bu durumda ödenmiş primleri geri alabilirmiyim ve bu resmi gazetede yer aldığı ve hangi sayılı kanunun kacinci maddesinde olduğunu yazarsanız memnun olurum teşekkür ederim saygılar.

 12. Merhaba, babamı 2011 senesinde kaybettik prim günü yaklaşık 750 gün falan dı günü dolmadığı için emekli olamadı. Annem hayatta biz bu ödediğimiz primleri geri alabilir miyiz. Alabilirsek de nereye basvuru yapmamız gerekiyor. Tesekkürler

  • Merhaba, babanız ssklıysa ve askerlik borçlanması yapmadıysa siz 150 gün askerlik borçlanmasıyla 900 güne tamamlayıp, annenize emekli maaşı bağlatabilirsiniz. Eğer bu mümkün değilse, 750 günlük primler için en son çalışılan yerdeki sgkya gidip ölüme bağlı toptan ödeme başvurusu yapabilirsiniz.

 13. Değerli editör..Sorumu yayınlamış ancak cevaplamamışsınız.
  Affınıza sığınarak ikinci kez soruyorum.Biraz uzun kusura bakmayınız.
  Babamın bağkura 1421 gün ödedikten sonra bagkurdan öncekilerle ve bağkurdan sonrakilerle birlikte 1272 gün ssk odemesi var.Ama bagkurdan sonraki ssksı 3 yıl oldugunda vefat etti.Ssk il müdürlüğünden ssk 3.5 yıl olmadığından bağkurdan emekli olur ve anneniz yüzde 50 alır dendi.Muhasebecimiz ssk primleri geri alınabilir dedi.Ama sskda bunu bize söylemediler.Bu olabilirmi? Ayrica annem memur emeklisi ve annesi sskdan 2008 sonrası babası bağkurdan 2008 öncesi emekliyken vefat ettiler.Bunlardanda yetim aylığı alabilir diyenler var.Doğrusu nedir? Aydınlatırmısınız

 14. Merhabalar annem emekli olmadi emeklilik şartlarını yerine getiremedi rahmetli oldu fakat babam emekli idi oda rahmetli oldu şimdi kız kardeşim maaşını alıyor . Annemden kalan sigorta primlerine karşı kardeşim bi hak talep edebilirmi.

  • Merhaba, annenizin sigorta primlerini almak için kardeşinizin hak sahibi olması gerekir. Kardeşinizin hak sahibi olup olmadığını bilmek için bir çok parametre gerekmektedir. Bunun en kısa yolu, sgkya başvuruda bulunmanızdır.

 15. Merhaba kolay gelsin annem vefat edeli 2 ay oldu sigorta günleri doluydu ama yaşını bekliyordu ben sigortalı çalışıyorum ablamda evli bizim annemin prim haklarını almaya hakkımız var mı acaba

 16. merhaba….babam 1 yıl önce öldü.1960 ile 1965 arası 1260 gün primi var.bu primlerin hesaplanması nasıl yapılıyor.ne kadar alabiliriz….

 17. Merhaba babam 27 aralık 2017 vefat etti emekli olamadı biz 4 kardesiz 3 erkek bir kiz.annem ile 2005 te bosanmisti.kiz kardesim evli.sorum şu gerekli basvurulari yapsam onceki odenen primleri alabilirmiyum.veya varsa byle bi hak kardeşlere mi paylasilir.detayli açıklarsanız ona gore basvuru yapayım tsk ederim

  • Merhaba, anneniz boşandığı için, kız kardeşiniz evli olduğu için siz de 25 yaşını aştıysanız aştığınız için bu primleri alamazsınız.

 18. Merhabalar hocam öncelikle kolay gelsin size bi sorum olacaktı , benim babam 3,5 ay önce vefat etti ve Bağ-Kur’dan 560 günü vardı dolayısıyla anneme ölüm aylığı bağlanmadı . Annem bu parayı alabilir mi ( çalışıyor ) annem alamazsa bile biz çocukları olarak bundan hak talep edebilir miyiz ?

  • Merhaba, anneniz normalde hak sahibidir. Ancak şu an çalıştığı için primleri geri ödeme konusunda sıkıntı çıkabilir. Başvuru yapıldığında sigortalı olmama şartı talep edilebilme ihtimali olabileceğinden dolayı, önceden bunu sgkya iletmeniz, cevabı onlardan almanız faydanıza olacaktır.

SORU SOR