İşveren Agi Vermiyor Ne Yapmalıyım

2
2733

Danışanlarımızdan Ayşe Hanım’ın “İşveren Agi Vermiyor Ne Yapmalıyım” sorusunu cevaplamaya çalışalım.

SORU: Merhaba, 6 aydır bir iş yerinde çalışıyorum. Bazen temizlik yapıyorum, bazen çay yapıyorum. Maaşlar da elden veriliyor. Agimi de vermiyorlar. Agiyi neden vermiyorsunuz diye sordum. Kanun değişti falan dediler. Bu doğru mu? Agimi almak için ne yapmalıyım?

İşveren AGİ’yi İşçiye Ödemezse

Asgarî geçim indirimi; işçiler için uygulanan asgarî ücretin yıllık brüt tutarının; mükellefin kendisi için % 50’si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10’u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5 diğer çocuklar için % 5’idir.

Asgari geçim indirimi şöyle izah edebiliriz. Sigortalı işçilerin işverenlerinden aldığı bir maaş vardır. Bu maaş 2018 yılında en az brüt olarak 2.029,5 TL olmalıdır.

Ancak işçilerin kazandıkları bu maaş üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu ve Maliye belirli kesintiler yapar. Bu kesintilerin en başında gelir vergisi gelir. Gelir vergisi işçilerin brüt maaşı üzerinden değerlendirilerek, daha işçiye ödenmeden yani kaynağında işvereni tarafından kesilir ve Maliye Bakanlığına işçinin gelir vergisi ödenir.

Bu gelir vergisi çok fazla bir rakam olduğundan yapılan düzenlemeyle asgari geçim indirimi uygulanır. Asgari geçim indirimi işçinin kendi maaşından ödeyeceği gelir vergisinden mahsup edilir. Örneğin işçi; 300 TL gelir vergisi ödeyecek iken asgari geçi indirimi 152,21 TL ise, 300-152,21 = 147,79 TL ödeyecektir. Bu rakam işveren tarafından işçinin brüt ücretinden kesilecektir. İşverenler tarafından işçinin ücret gelirlerinden kesilen gelir vergisinden mahsup edilen agi tutarının, o ayki ücretiyle birlikte ücretliye nakden ödenmesi gerekir.

Bu nedenle, ödenmeyen vergi için işverenler hakkında cezalı tarhiyat uygulanır.

Bazı İşverenler AGİ’yi Neden Vermezler

Bunun sebebi bilinçli vergi kaçırma değilse, işçilerin asgari geçim indirimi tutarının kendi cebinden çıkan para olarak görmeleridir.

Halbuki yukarıda anlattığımız şekilde asgari geçim indirimlerinin işvereni ilgilendirmediğini, tabiri caizse devlet ile işçi arasındaki bir mesele olduğunu ifade etmek gerekir.

İşveren Agi Vermiyor Ne Yapmalıyım

İşverenler işçiye ödediği maaşın gelir vergisi kısmını onun maaşından keser. 3 ayda bir ya da talebine göre ayda bir vergi dairesine öder. Ancak işçinin maaşına asgari geçim indirimi uygulandığından bu kesilen gelir vergisi agi tutarı kadar daha az kesilir ve kalan kısmı vergi dairesine öder. 

İşçiler bu asgari geçim indirimini alamazlarsa, bunu işverenden istemek yerine direkt vergi dairesine bir dilekçe vererek agi tutarını vergi dairesinden geri istemelidir. 

Düzeltme talebini içeren dilekçeler, 5 yıl içinde verilmelidir. Yani 2014 yılından önceki asgari geçim indirimleri talep edilemez.

Eğer vergi dairesine verilen düzeltme talebi reddedilirse çalışan Maliye Bakanlığına şikayet yoluyla başvurulabilir. Maliye Bakanlığı da talebi reddederse vergi mahkemesine dava açılabilmektedir.

2018 yılı asgari geçim indirimi (agi) tutarları için tıklayınız.

NOT: İşveren Agi Vermiyor Ne Yapmalıyım konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. İşveren bize her ayın sonunda maaş öderken agi verdiğine dair tutar olan belgeyi imzalatıyor ama ücretini vermiyor itiraz etsen işten çıkartılacaksın o yüzden kimse ses etmiyor edemiyor ve 15 08 de beni işten çıkardılar agi için ne yapmalıyım burada 1 buçuk yıl çalıştım?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz