Doğum Borçlanması Yaşı Geriye Çeker Mi

0
1713

Doğum Borçlanması Yaşı Geriye Çeker Mi sorusu hizmet borçlanması yaparak emekli olmak isteyen bir çok kadın sigortalıların merak ettiği hususlardan biridir. Biz de bu yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

5510 sayılı Kanuna göre, sigortalı kadın en fazla 3 kere doğum borçlanması yapabilir. Bu her 3 doğumda da iki yıllık süre borçlanılabilir. Sigortalı kadınlar toplam da 6 yıl borçlanma yapabilir.

Borçlanma Süreleri Nelerdir?

Sigortalı kadının doğumdan sonraki 8 haftalık, çoğul gebelik halinde ise 10 haftalık süreleri,  dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam 2 yıllık süre borçlanılabilir.

– Kadınların doğum nedeniyle raporlu olduğu dönemler borçlanılabilir. Ancak doğum raporunun bitmesinin ardından çalışmaya devam etmiş ise, çalıştığı dönemler borçlanılamaz. 
– Doğum borçlanması yapılabilmesi için çocuğun sağ olarak doğması gerekmektedir. Eğer sağ olarak doğup daha sonra vefat ettiyse vefat edene kadarki kısımlar borçlanılabilir. 
– Kadın ilk doğumunu yaptıktan sonra 2 sene geçmeden ikinci çocuğunu doğurduysa, ilk doğumdan ikinci çocuğun doğmasından sonraki 2 senenin toplamı kadar borçlanma yapabilir. 

Doğum Borçlanması Yaşı Geriye Çeker Mi

Kanunun 4. Maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) veya (c) bendi kapsamında doğum
borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalının borçlanma işleminin yapılabilmesi için doğumdan önce;
– (a) bendi kapsamında tescil edilmiş ve adına kısa veya uzun vadeli sigorta kollarına tabi prim bildirilmiş/tahakkuk etmiş olması,
– (b) bendi kapsamında prim ödemesine bakılmaksızın tescil edilmiş/tahakkuk etmiş olması,
– (c) bendi kapsamında tescil edilmiş olması,
gerekmektedir.

2011-13 sayılı SGK genelgesinde de belirtildiği gibi; sigortalı kadınların ilk defa işe giriş yapmadan önceki doğumları için borçlanma yapamamaktadır.

Sonuç olarak; kadının ilk işe giriş tarihi doğumdan önce ise, doğum borçlanması yapabilir. Ancak bu durum sigortalı kadına prim günü kazandırır. Yaşını geriye çekmez. Emeklilik için yaşını doldurmuş ancak prim günü yeterli olmayanlar için avantajlı bir durum olacaktır.

Konu ile ilgili detaylar için Doğum borçlanması nedir nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

NOT:  Doğum Borçlanması Yaşı Geriye Çeker Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz