Cenaze Yardımı 2019

0
1053

Cenaze Yardımı 2019 yılında değişiklik göstermiştir. 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vefat eden sigortalıların yakınlarına belirli şartları yerine getirmesi koşuluyla verilen cenaze ödeneğinin bir çok sigortalı tarafından bilinmediğini gözlemlemekteyiz.

Bu yazımızda hangi şartlarda cenaze ödeneğini alınabileceğini, kimlerin bu ödenekten faydalanabileceğini ve 2019 yılı itibariyle SGK cenaze ödeneğinin ne kadar olduğunu anlatacağız.

SGK Cenaze Parası Şartları

Sosyal Güvenlik Kurumundan cenaze ödeneği almak için aslında çok fazla bir şart bulunmamaktadır. Hatta tek bir şart vardır. O da vefat eden sigortalının sağlığında 360 gün prim ödemiş olmasıdır.

Bununla birlikte emekli olarak vefat eden kişilerin yakınları da aynı şekilde cenaze ödeneği alabilirler.

Ayrıca, vefat eden kişinin öldüğü tarihte sigortalı olmasına gerek bulunmamaktadır.

SGK Cenaze Parasını Kimler Alır

SGK’dan cenaze ödeneği ilk olarak vefat eden kişinin eşine verilir. Eğer eşi de vefat etmiş ise, çocuklarına verilir. Çocukları da yok ise, ana ve babasına verilir. Son olarak hiç kimse yok ise, ölen kişinin kardeşlerine verilir.

Sayılan bu kişiler dışında başka kimseye cenaze ödeneği verilmemektedir.

SGK Cenaze Parası Başvurusu Nasıl Yapılır

SGK Cenaze ödeneği almak için en yakın SGM’ye başvuru yapmalısınız. Başvuru dilekçesini indirmek için tıklayınız.

Ayrıca, vefat eden kişinin ölümü nufüs kütüğüne işlenmemişse, muhtarlığa gidip ölüm tarihi nufüs kütüğüne işlenmelidir.

Cenaze Yardımı 2019

Cenaze ödeneği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından onaylanarak belirlenir. Bakanlık tarafından belirlenen tarife üzerinden ölen sigortalının ailesine bir defa yapılan yardımdır.

SGK Cenaze Parası 2019 yılı itibariyle 715 TL olmuştur.

SGK Cenaze Parası Zamanaşımı

Vefat eden sigortalıların yukarıda bahsettiğimiz Sosyal Güvenlik Kurumunun ödediği cenaze ödeneği yakınları tarafından talep edilmelidir. Talep edilmeyen SGK cenaze ödenekleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak vefat eden kişinin yakınlarına gönderilmemektedir.

SGK cenaze ödenekleri 5 yıl içinde talep edilmelidir. Vefat eden kişinin yakınları tarafından ölüm tarihinden itibaren 5 yıl içinde talep edilmeyen cenaze ödenekleri bir daha talep edilemez.

NOT: Cenaze Yardımı 2019 konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.