AGİ Tutarını Alamayan İşçiler Ne Yapmalı

0
2688

AGİ Tutarını Alamayan İşçiler Ne Yapmalı ya da işçilere asgari geçim indirimini ödemeyen işverenler ceza öderler mi vb. soruların cevaplarını bu yazımızda vermeye çalışacağız.

İşveren AGİ’yi İşçiye Ödemezse

İşçinin çalışmasının karşılığında aldıkları ücretlerinden gelir vergisi kesilir. Bu kesilen gelir vergisinden indirilmek üzere asgari geçim indiriminin, o ay için normal ücretiyle birlikte işçiye ödenmesi gerekmektedir. İşveren asgari geçim indirimini ödemezse muhtasar beyannamede bunu eksik bildirmiş olacaktır.

Bu sebeple, asgari geçim indirimini ödemeyen işverenlere vergi cezası uygulanacaktır.

AGİ Tutarını Alamayan İşçiler Ne Yapmalı

İşverenler işçiye ödediği maaşın gelir vergisi kısmını onun maaşından keser. 3 ayda bir ya da talebine göre ayda bir vergi dairesine öder. Ancak işçinin maaşına asgari geçim indirimi uygulandığından bu kesilen gelir vergisi asgari geçim indirimi tutarı kadar daha az kesilir ve kalan kısmı vergi dairesine öder. 

Asgari geçim indirimi ile ilgili detaylar gelir idaresi başkanlığının sitesinde bulunmaktadır.

İşçiler bu asgari geçim indirimini alamazlarsa, bunu işverenden istemek yerine direkt vergi dairesine bir dilekçe vererek asgari geçim indirimi tutarını vergi dairesinden geri istemelidir. 

Düzeltme talebini içeren dilekçeler, 5 yıl içinde verilmelidir. 2012 ve öncesi ise zaman aşımına uğramıştır.

Asgari geçim indirimini alabilmek için işçinin hala aynı iş yerinde çalışıyor olması gerekmemektedir. İşçiler, asgari geçim indirimini alamadığı iş yerinden ayrılmış olsalar da vergi dairesine alamadığı asgari geçim indirimleri için başvuruda bulunabilirler.

Eğer vergi dairesi asgari geçim indirimini talep edilmesine rağmen vermezse Maliye Bakanlığına şikayet edilmelidir. Maliye Bakanlığı da talebi reddederse vergi mahkemesine dava açılabilmektedir.

2018 yılı asgari geçim indirimi rakamlarını öğrenmek için tıklayınız.

NOT: AGİ Tutarını Alamayan İşçiler Ne Yapmalı konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz