Yurtdışı Borçlanması İle Emekli Olanlar Tekrar Çalışabilir Mi

2
2715

Yurt Dışı borçlanması yaparak emekli olanların alacakları aylıklarla ilgili hesapları önceki yazımızda belirtmiştik.

Bu yazımızda ise; Yurt Dışı Borçlanması İle Emeklilik hususunu, emekli olabilmek için gerekli olanları ve emekli olduktan sonra tekrar çalışıp çalışamayacaklarını anlatmaya çalışacağız.

Yurtdışı Borçlanması İle Emekli Olanlar Tekrar Çalışabilir Mi

Ülkemize kesi dönüş yapmış ve yurt dışında çalıştığı günleri borçlanarak emekli olmuş vatandaşlarımızın, emekli olduktan sonra tekrar çalışıp çalışamayacağı, çalışırsa maaşlarının kesilip kesilmeyeceği ile ilgili oldukça soru sorulmaktadır.

Bu durumda olan vatandaşların emekli aylıkları bazı durumlarda kesilmekte bazı durumlarda ise kesilmemektedir.

  • Bazı ülkeler sadece orada bulunduğu için vatandaşlarına veya vatandaşı olmayanlara sosyal yardım ödeneği vermektedir. İşte bu ikamet etmeye dayalı olarak verilen sosyal yardımı alanlar yurt dışında çalışmaya başlarsa, Türkiye’deki emekli aylıkları çalışmaya başladıkları gün kesilir.
  • Ancak, Yurt dışı borçlanması yaparak emekli olanların Türkiye’de sigortalı olarak çalışmaya başlamaları halinde ise emekli aylıkları kesilmez. SSK’lı olarak çalışmaya başlarsa, işverenler bu kişiler için asgari ücretin %32’si kadar SGDP öderler. Eğer bu kişiler işveren olarak bağ-kur kapsamında çalışırlarsa ne emekli aylıkları kesilir ne de SGDP öderler.

Yurt Dışı Borçlanma Yapanlar Ne Kadar Emekli Maaşı Alırlar?

Genel olarak bir kişinin alacağı emekli aylığının hesabı;

Ortalama Aylık Kazanç x Aylık Bağlama oranı Formülü ile bulunmaktadır.

Emekli aylığının hesaplanmasında da üç dönem vardır. Birincisi 31.12.1999 öncesi dönem, ikincisi 1.1.2000 ile 30.09.2008 arası dönem, üçüncüsü de 1.10.2008 gününden sonraki dönem.

Bahsedilen bu dönemlerden 31.12.1999 öncesi dönemin Aylık Bağlama Oranı diğer dönemlere nazaran daha yüksektir. Bu dönemde Aylık Bağlama Oranı 55 yaşından sonraki her yaşta %1 oranında artarak emekli aylığı belirlenir. Bu nedenle borçlanılacak sürelerin kapsadığı dönem emekli aylıklarının miktarını belirleyecektir.

Daha yüksek emekli aylığı için borçlanılacak dönemleri 31.12.1999 tarihinden önceki dönemler olarak belirlemeniz gerekmektedir.

Adınıza Yurt Dışı Borçlanması Yapması İçin Vekalet Verdiğiniz Kişilere Dikkat Edin!

Uygulamada görüldüğü üzere Türkiye’de kısa bir süre kalan vatandaşlarımız yurt dışı borçlanma işlemlerini yapması için bir takım kişilere noter kanalıyla vekalet vermektedir. Bazı kötü niyetli kişiler normal şartlarda bağ-kur’dan emekli olacak olan vatandaşların parasını peşinen alıp, onları bir iş yerinde SSK’lı olarak gösterdikten sonra SSK kapsamında emekli yapıp, bağ-kurdan emekli olması için gerekli olan günün karşılığı tutar ile SSK kapsamında emekli olması için gerekli olan tutar arasındaki parayı cebe indirmektedir.

NOT: Yurtdışı Borçlanması İle Emekli Olanlar Tekrar Çalışabilir Mi konusu sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. 1992-1993 yillarinda ciraklik egitimde okudumvede calisiyordum sigorda giris numaram vardi ama 2006 tariginde mavi kart sahibi oldum birturlu turkiyedeki sigorda numarama ulasamiyorum nasil ulasabililirim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz