Yıllık İzin Bakımından Çalışılmış Sayılan Haller

0
1969

Yıllık İzin Bakımından Çalışılmış Sayılan Haller olarak Kanunda tarif edilen bu husus bir çok çalışan için haklarını bilip ona göre haklarını savunabilmesi açısından oldukça önemlidir. Kanundaki ifade bu şekilde olmasına karşın, günlük dilde şöyle tarif edebiliriz.

Malum işçiler her bir yıllık çalışmasına karşılık olarak en az 14 gün olmak üzere yıllık izin kullanırlar. Eğer kullanamadan işten ayrıldılarsa yıllık izin ücretini alırlar. Ancak yıllık izinler hesaplanırken sigortalıların yıl içinde çeşitli nedenlerle işe gelmediği günler olursa bu günler hesaba dahil edilmeyebilir.

Örneğin; 19.11.2017 tarihinde işe giren biri normalde 19.11.2018 tarihinde yılık izne hak kazanır. Ancak bu bir sene içinde işe gelmediği toplamda 2 ay varsa, yine de 19.11.2018 tarihinde mi yıllık izne hak kazanır yoksa 2 ay sonra yani 19.01.2019 tarihinde mi yıllık izne hak kazanır?

Bu yazımızda yıllık izin hesaplanırken işe gelinmeyen günlerin işe gelinmiş gibi hesap edileceği durumları yani yıllık izin bakımından çalışılmış sayılacak durumları anlatacağız.

Yıllık İzin Bakımından Çalışılmış Sayılan Haller

Bu durum 4587 sayılı İş Kanununun 55 ve 66. maddelerinde düzenlenmiştir. Buna göre;

• İşçinin uğradığı kaza ya da tutulduğu hastalıktan ötürü işine gidemediği yani işçinin raporlu olduğu günlerde çalışmış sayılır. Bir işveren işçisine “Sen 1 yılda parça parça 2 ay rapor almışsın, seni 2 ay sonra izne çıkaracağım” diyemez

• Kadın işçilerin doğum izninde geçirdiği süreler çalışılmış gibi değerlendirilir.

• İşçinin 90 gün boyunca askere alınması halinde. Muvazzaf askerlik bunun dışındadır. 

Zorlayıcı sebepler yüzünden işe gelinemeyen 15 gün.

• Kadın işçilerin 4857 sayılı İş Kanununun 66. maddesinde sözü geçen günlük çalışma süresinden sayılan zamanlar.

• Hafta tatili, ulusal bayram, genel tatil günleri.

• İşçilerin çeşitli resmi toplantılara katılıp işe gelemediği günler.

Evlilik izinleri, babalık izinleri ve ölüm izinleri

• İşveren tarafından verilen diğer izinler ile 4857 sayılı İş Kanununun 65 inci maddesindeki kısa çalışma süreleri.

NOT: Yıllık İzin Bakımından Çalışılmış Sayılan Haller konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz