Yabancı İşçilere Ne Kadar Ücret Verilmelidir

3
2691
Yabancı İşçilere Ne Kadar Ücret Verilmelidir
Yabancı İşçilere Ne Kadar Ücret Verilmelidir

4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzni Hakkında Kanunda; ülkemize çalışmaya gelen yabancıların çalışma izin alımlarıyla ilgili ve bu Yabancı İşçilere Ne Kadar Ücret Verilmelidir hususu ile ilgili esaslar düzenlenmiştir.

Çalışma izinlerinin nasıl alınması gerektiğini önceki şu yazımızda belirtmiştik. Çalışma izinleri için yapılan online müracaat esnasında, ‘işe alınacak yabancıya verilecek ücret’ adı altında bir satır bulunmaktadır. Sorulan bu soru önemsiz gibi gözükse de, işe alınacak yabancının yapacağı göreve bağlantılı olarak oldukça önemlidir. Zira, bazı meslek kollarında çalışan yabancılara diğerlerinde çalışanlara nazaran daha fazla ücret verilmelidir. Ayrıca bu ücret brüt olarak düşünülmelidir.

Yabancılara verilecek ücretlerin 2018 tutarları için tıklayınız.

Çalışma izni alındığında Bakanlığa bildirilen yabancı işçi ücreti ve SGK’ya bildiren ücret aşağıda maddeler halinde sıraladığımız şekilde olmalıdır. 

Yabancı İşçilere Ne Kadar Ücret Verilmelidir

Yabancı işçiye ücret ödeneceği zamanın asgari ücretinin en az;

1- Şirkette Üst düzey yönetici olarak çaşılanlar, pilotlar ve ön izin talebinde bulunan mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 6,5 katı.
2- Şube müdürü veya birim müdürü olarak çalışanlar ile mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 4 katı.
3-Uzmanlık gerektiren ve ustalık gerektiren işlerde çalışanlar, öğretmenler ile psikolog, fizyoterapist, müzisyen ve sahne sanatçısı unvanlarında çalışacak yabancılar için asgari ücretin 3 katı. 
4-Ev hizmetlerinde çalıştırılacak yabancılar için en az asgari ücret, yukarıda sayılanlar dışındaki diğer mesleklerde (Satış elemanı, pazarlama-ihracat görevlisi gibi görevler) çalışacak yabancılar için asgari ücretin 1.5 katı. 
5-Organizasyon firmalarında akrobat ve benzeri unvanlarda çalışacak yabancılar ile masör, masöz ve SPA terapisti gibi işlerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 2 katı, olmalıdır.

Başvuru yapılırken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildirilen ücret ile Her ayın 23’ünde bildirilen aylık prim ve hizmet belgesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen ücret arasında fark olması durumunda, hangi ücretin gerçek olduğu konusunda denetim yapılacaktır. İşyerine denetmen/müfettiş gelmesi durumunda, diğer tüm alanlarda denetim yapacağından, işverenler yabancılara verilen ücretlerin usul ve esaslara uygun olmasına dikkat etmelidir.

NOT: Yabancı İşçilere Ne Kadar Ücret Verilmelidir konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

Reklamlar

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazabilirsiniz
ADINIZI BURAYA YAZIN