Vefat Edenin Yakınlarına SGK Cenaze Yardımı

0
3393

5510 sayılı Kanunun 37. maddesi ‘Vefat Edenin Yakınlarına SGK Cenaze Yardımı’ hususunu Cenaze ödeneği başlığı altında düzenlemiştir. Buna göre SGK’dan Cenaze Ödeneği alabilmenin bazı şartları vardır.

Vefat Edenin Yakınlarına SGK Cenaze Yardımı

Ülkemizde bir çok kişiyi ilgilendirmesine karşın az bilinen bir ödenek olan Cenaze ödeneği almanın oldukça basit sayılabilecek 3 şartı vardır. 

  • İş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri almakta iken ölen
  • Yaşlılık aylığı, malullük aylığı, vazife malullüğü aylığı almakta iken ölen veya,
  • Kendisi için en az 360 gün prim bildirilmiş olupta ölen sigortalının,

Hak Sahiplerine SGK yönetim kurulunca belirlenip Bakan Tarafından onaylanan tarife üzerinden Cenaze Ödeneği ödenir.

UYARI; Kendisi için en az 360 gün prim ödenmiş olupta ölen sigortalının geride kalan hak sahiplerine cenaze ödeneği ödenebilmesi için, ölenin ölüm tarihinde sigortalı olması şart değildir. Sigortalılık son bulduktan sonra da ölüm gerçekleşse 360 gün prim bildirilmiş ise cenaze ödeneği ödenir.

Cenaze Yardımı Kimlere Ödenir?

  • Cenaze ödeneği ilk olarak vefat eden kişinin eşine verilir.Eşi yoksa çocuklarına o da yoksa ana-babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir.
  • Cenazenin bu kişiler dışında başkaları tarafından kaldırıldığının belgelenmesi durumunda masraflar belgesi karşılığında bu kişilere ödenir
  • Vefat eden devlet memurlarının masrafları kendi Kurumlarınca karşılandığında SGK tarafından herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

Cenaze Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Öncelikle ölen kişinin ait olduğu muhtarlığa gidip, ölenin sağlığında orada ikamet ettiğini gösterir belgeyi alıp SGK’ya vermeniz gerekebilir.

Vefat Edenin Yakınlarına SGK'dan Cenaze Yardımı
Vefat Edenin Yakınlarına SGK’dan Cenaze Yardımı

Cenaze Yardımı Tutarı Ne Kadardır?

2017 531 TL
2016 489 TL
2015 449 TL
2014 415 TL
2013 386 TL

Cenaze Ödeneği 2017 yılı itibariyle Kurum yönetim kurulunca 531 TL olarak belirlenmiştir

Cenaze Yardımında Zaman Aşımı

Cenaze ödeneği hak kazanıldığı tarihten itibaren 5 yıl içerisinde talep edilmediği takdirde zaman aşımına uğrayacaktır. Yani kişinin ölüm tarihi 5 yılı geçtiyse, artık hak sahiplerine Cenaze Ödeneği ödenmez.

NOT: Vefat Edenin Yakınlarına SGK Cenaze Yardımı konusı ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz