Üniversite Öğrencisi İşsizlik Maaşı Alabilir Mi

22
2146

Üniversite Öğrencisi İşsizlik Maaşı alabilir mi alamaz mı? Bu konuda tarafımıza oldukça soru gelmektedir. Üniversitede eğitim ve öğretimin başlamasıyla birlikte yaz tatilini çalışarak geçiren öğrencilerin merak ettiği konuların başında, işi bırakıp okula başladıklarında işsizlik maaşına hak kazanıp kazanamayacaklarıdır.

Bununla ilgili Kanunda somut bir açıklama olmasa da, işsizlik maaşına kimlerin hak kazanamayacağı 4447 sayılı İşsizlik Kanununda belirtilmiştir.

İşsizlik maaşına hak kazanma şartları ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İşsizlik Maaşın Hak Kazanamayacak Olanlar

 • 5510 sayılı Kanunda göre 4/b ve 4/c’li olanlar yani bağkurlular ve devlet memurları işsizlik maaşına hak kazanamazlar.
 • İşçi sendikaları ve konfederasyonları ile sendika şubelerinin başkanlıkları ve yönetim kurullarına seçilenler.
 • Bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılan; film, tiyatro, sahne, gösteri, ses ve saz sanatçıları ile müzisyenler, resim, heykel, dekoratif ve benzeri diğer uğraşları içine alan bütün güzel sanat kollarında çalışanlar ile düşünürler ve yazarlar.
 • Sosyal güvenlik sözleşmesi yapılmış ülke uyruğunda olanlar hariç , yabancı uyruklu kişilerden hizmet akdi ile çalışanlar.
 • 2/7/1941 tarihli ve 4081 sayılı Çiftçi Mallarının Korunması Hakkında Kanuna göre çalıştırılanlar.
 • 24/4/1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanununda belirtilen umumî kadınlar.
 • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen kurslarda usta öğretici olarak çalıştırılanlar. Kamu idarelerinde ders ücreti karşılığı görev verilenler ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (C) bendi kapsamında çalıştırılanlar.
 • 5510 sayılı Kanunun; 5’inci maddesi kapsamında olanlar. Ceza infaz kurumlarında çalıştırılan hükümlü ve tutuklular, Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen kurslara katılan kursiyerler, çıraklar, stajyerler ve yurt dışında çalışmaya götürülen türk işçileri.
 • 5510 sayılı Kanunun; 6’ıncı maddesi kapsamında olanlar. İşverenin işyerinde ücretsiz çalışan eşi, Askerlik hizmetlerini er ve erbaş olarak yapmakta olanlar ile yedek subay okulu öğrencileri, Sağlık hizmet sunucuları tarafından işe alıştırılmakta olan veya rehabilite edilen, hasta veya malûller.
 • İş kaybı tazminatı alanlar.
 • 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20’nci maddesi kapsamında olmakla birlikte memur veya 22/1/1990 tarihli ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi sözleşmeli statüde bulunanlar.
 • 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu kapsamında olanlar,
 • 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu kapsamında olanlar.
 • 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu kapsamında olanlar.
 • 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu kapsamında olanlar.
 • 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu kapsamında olanlar.
 • 2914 sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanunu kapsamında olanlar.
 • 233 ve 399 sayılı kanun hükmünde kararnameler ile 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi kamu kurum ve kuruluşlarının teşkilat kanunlarındaki hükümlerine göre sözleşmeli personel statüsünde çalışanlar,
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre geçici personel statüsünde çalıştırılanlar.

Üniversite Öğrencisi İşsizlik Maaşı Alabilir Mi

Yukarıda detaylarıyla anlattığımız işsizlik sigortası kapsamında olmayan sigortalılar işsiz kalmaları durumunda işsizlik maaşı alamayacaklardır.

4447 sayılı İşsizlik Kanunun 47. maddesinde işsizlik ödeneği alamayacak olanlar sıralanmıştır ve bu sigortalılar arasında üniversite öğrencilerinin işsizlik maaşına hak kazanamayacakları ilgili bir düzenleme bulunmadığından, üniversite öğrencileri de diğer sigortalılar gibi hak kazandığı takdirde işsizlik maaşı alabileceklerdir.

NOT: Üniversite Öğrencisi İşsizlik Maaşı Alabilir Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

22 YORUMLAR

 1. Üniversite öğrencisi okula başlamadan önce 2 yıl çalışmış olup sonrasında işten çıkartılmıştır.ve üniversite kazandığı için üniversiteye başlamıştır.işsizlik maaşı alabilirmi?

 2. Merhaba, normal şartlarda 2015 yılı 8. aydan, 2018 yılı 1. ayına kadar sigortalıyım ve bu dönem içerisinde okuyordum. Daha sonra 2018 1. ayda çıkışım yapıldı ve aynı gün tekrar girişim yapılarak halen daha devam etmekte olan sigortam var fakat işten çıkartıldım. Halen üniversite öğrencisiyim ve bu şartlarda işsizlik maaşı alabilirmiyim? Ve eğer konunuz dışında değilse tahmini olarak ne kadar bir ücret alacağımı sorabilirmiyim. Özel bir okulda okuyorum ve taksitlerimi ödemeye devam etmem gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

 3. Merhabalar yaklaşık 2 yıldır aile şirketinde çalışıyorum yüksek lisansa başlayacağım için işten çıkacağım işsizlik maaşı alabilir miyim?

 4. Merhabalar işten çıkarıldım 743 gün primim yattı ve şuan stajdayım. Okul stajımı yapıyor. İşsizlik maaşına başvurmam için 1 ay sürem var ancak stajımın bitmesine 1 buçuk ay var. Stajyerken işsizlik maaşı alabilir miyim?

 5. Merhaba iyi günler. Son 4 yıldır aynı şirkette çalışıyorum. son 17 ayım 15 prim günü yani part timedan yatıyor. Son 3 Yıl 600 prim günüm var. Herhangi bir giriş çıkış işlemi olmadı. Yalnız benim maddeleri okuyup takıldığım bir nokta var. Son 120 gün kuralı ( kesintisiz 30 prim yatma şartı mıdır ? ) benim 15 yattı çünkü bir sorun olur mu ? İşsizlik maaşı alabilir miyim ?

 6. merhaba 6 aydır işsizlik maaşı almaktayım.bu aydan itibarende açık öğretimden ikinci üniversiteye başvuracam.bu işsizlik maaşına engelmidir teşekkürler

 7. Merhabalar öğrenciyim uzatmalı yani üniversitede 7.yılım son 3 yılda 890gün primim var işten çıkartıldım işsizlik maaşına başvursam alabilir miyim bir engeli var mı ?

 8. Merhabalar 2 yıldır aynı şirkette çalışıyorum üniversiteyi kazandığım için işten istifa etme durumunda işsizlik maaşı alabilir miyim yoksa kendim istifa ettiğim için bu haktan yararlanamıyor muyum?

 9. Merhaba. İşsizlik maaşı şartlarını taşıyorum ve bir soru sormak istiyorum. Ben bu sene üniversiteye kayıt yapacağım ve o zamana kadar çalışacağım. Üniversite tercihim açıklandığı zaman işten çıkma durumumda işsizlik maaşı alabilir miyim ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz