Ücretleri Bankadan Ödememe Cezası

0
3797

5 İşçi Çalıştıran İşverenlerin Ücretleri Bankadan Ödememe Cezası İş Kanununda düzenlenmiştir. Ayrıca Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelik ile bu konu ayrıntılandırılmıştır.

Bu yazımızda bu idari para cezalarından bahsedeceğiz.

Ücretleri Bankadan Ödememe Cezası

4857 sayılı İş Kanunu 32. Maddesi işçilere ödenecek ücretlerin ne şekilde ve hangi şartlar altında bankadan yatırılması gerektiğini düzenlemiştir. Bu madde ayrıca, konu ile ilgili detayların bir yönetmelikle düzenleneceğini de belirtmiştir.

Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelik

İş Kanununa tabi olarak çalışan işçiye yapılan ödemeler

İş yerleri ve işletmelerinde İş Kanunu hükümlerinin uygulandığı işverenler ile üçüncü kişiler, Türkiye genelinde çalıştırdıkları işçi sayısının en az 5 olması hâlinde, çalıştırdıkları işçiye o ay içinde yapacakları her türlü ödemenin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar aracılığıyla ödemekle yükümlüdürler.

İşçiye yapılan ödemelerin bankalar aracılığıyla yapılmaması hâlinde uygulanacak idarî para cezası

Kısaca en az 5 çalışanı olan iş yerleri, işçilere olan ödemelerinin tamamını bir banka aracılığıyla ödemelidir. İşveren tüm çalışanlarına bir banka kartı çıkararak ödemeleri buradan yapmalıdır. Eğer uygulama bu şekilde olmaz ise idari para cezası uygulanacaktı. Bu idari para cezaları her ay için her işçi başına olarak değerlendirilmelidir.

Söz konusu idari para cezası, 2017 yılı itibariyle 167,00 TL’dir.

2018 yılı itibariyle 191 TL’dir.

2019 yılında Ücretleri Bankadan Ödememe Cezası değişmiştir. 4857 sayılı İş Kanununda 2019 yılında belirlenen bu idari para cezasının tutarlarına ulaşmak için tıklayınız

ÖRNEK: 6 işçinin çalıştığı iş yerinde ücretler bankadan ödenmiyorsa ve bu durum Sosyal Güvenlik Kurumu veya İşkur tarafından tespit edilirse uygulanacak toplam idari para cezası;

6 x 191 TL = 1146 TL olacaktır. Unutulmamalıdır ki, bu idari para cezası ücretlerin bankadan ödenmediği her ay için ayrı ayrı geçerli olacaktır.

İş Kanununa göre uygulanabilecek diğer idari para cezaları için tıklayabilirsiniz.

NOT: Ücretleri Bankadan Ödememe Cezası konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz