Tekrar İşsizlik Maaşı Alma

0
993

SORU

Merhaba toplam 2100 günüm vardi 2017 yılına kadar işten çıkarıldım işsizlik maaşın 10 ay tamamını aldım ama iş bulamadım. 2018 aralikta tekrar sigortalı işe girdim. 6 ay sigortalı çalıştım ama işyeri kapatilcagi için tekrar işten çıkarıldım tekrar işsizlik maaşı alma durumum nedir?


CEVAP

İşten ayrılmadan önceki son 3 yıl içinde;

a) 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

b) 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

c) 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik maaşı verilir.

İşsizlik maaşının 2 defa, 3 defa ya da defalarca alınmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak bunun için unutulmaması gereken noktalardan biri, kişinin işsizlik maaşı alma süresinin bitmesinin ardından işsizlik maaşından yararlanma şartlarına haiz olması gerektiğidir.

İşsizlik maaşından yararlanma şartı 3 yıl içinde en az 600 gün çalışma olduğuna göre, kişi ilk defa işsizlik maaşı aldıktan sonra, ikinci defa işsizlik maaşı alabilmek için tekrar 600 gün çalışmalıdır.

Tekrar İşsizlik Maaşı Alma

Örneğin; son 3 yıl içinde 600 gün çalışarak 6 ay boyunca işsizlik ödeneği almaya hak kazanmış sigortalı, 3. Ayın sonunda herhangi bir iş yerinde işe başladığında işsizlik maaşı kesilecektir. Ancak sigortalı, daha sonra bu iş yerinden de ayrılırsa, önceden hak etmiş olduğu işsizlik ödeneğinin kalan son 3 aylık kısmını tekrar almaya devam edecektir.

Sizin sorunuzun özeline gelecek olursak, 2017 yılında işten ayrılıp işsizlik maaşı aldıktan sonra, ikinci kez işsizlik maaşı almak için bu tarihten sonra tekrar 600 gün çalışmalısınız.

Dolayısıyla şu an işten çıkarılsanız bile işsizlik maaşı alamazsınız.

İşsizlik maaşı ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz