Tasfiye Halindeki Şirket Ortağının Bağkuru Devam Eder Mi

2
3527

Danışanlarımızdan Çağrı Bey’in “Tasfiye Halindeki Şirket Ortağının Bağkuru Devam Eder Mi” sorusunu cevaplayalım.

SORU: Merhaba, gıda sektöründe bir şirketimiz var. Yaklaşık 10-15 kişi çalışıyor. Ancak zarar ettiğimizden dolayı, şirketi kapatmak istiyorum. Ancak mali müşavirin dediğine göre hemen kapatılamıyormuş. İş yeri bir süre tasfiye sürecine girecekmiş? Bu doğru mu? Ayrıca bu durumda benim bağkurum ne olacak? Tasfiye halindeyken bağkurum devam edecek mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Tasfiye Halindeki Şirket Ortağının Bağkuru Devam Eder Mi

Tasfiye Halindeki Şirket Ortağı bağkurlu olur mu olmaz mı sorusunun cevabı Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili genelgelerinde belirtilmiştir.

Buna göre tasfiye halindeki şirketlerin ortaklarının bağkurunun devam edip etmemesi, ortakların isteğine bağlıdır. Ortaklar talep ederse bağkurunun tasfiyenin sonuna kadar devam etmesi mümkündür. Eğer ortaklardan biri herhangi bir talepte bulunmaz ise, ilgili vergi dairesinden gelecek tebligat ile, durum izah edilecek ve bağkurunun devam edip etmemesiyle ilgili tercihi sorulacaktır.

Tasfiye süreci en az 1 yıldır.

Şirketin Tasfiyesine Ortaklar Kurulu Tarafından Karar Verilmesi Durumunda

Bu durumda, ortaklar isterlerse tasfiye başladığı zaman, isterlerse de tasfiyenin tescil edildiği zaman bağkurunu sonlandırabilir. 

Ancak bu tasfiyeye tasfiye kurulu karar verirse, geriye dönük olarak bağkurun sona erdirilmesi talebi en son tescil tarihine kadar değerlendirilecektir.

Tasfiyenin Açılmasına Mahkemece Karar Verilen Şirket Ortaklarının Sigortalılıklarının Sona Ermesi

Bu durumda, ortaklar isterlerse mahkemenin karar verdiği tarihte, isterlerse de tasfiyenin tescil edildiği zaman bağkurunu sonlandırabilir. 

Bu tescil tarihi 10 gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilir.

ÖRNEK 1: Bir şirketin 24.03.2018 tarihinde tasfiye sürecine girdiyse, şirket ortağının bağkuru eğer kendisi talep ederse 24.03.2018 tarihinde sona erer.

ÖRNEK 2: Ancak ilk örnekteki şirket ortağı herhangi bir talepte bulunmaz ise şirketin tasfiyesinin tescil edildiği tarih olan 15.07.2018 tarihinde bağkuru sona erer.

Ancak bu tasfiyeye mahkeme karar verirse, geriye dönük olarak bağkurun sona erdirilmesi talebi en son mahkeme kararına kadar değerlendirilecektir.

NOT: Tasfiye Halindeki Şirket Ortağının Bağkuru Devam Eder Mi konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmından sorabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. kendimin müdürlük yaptıgı ltd şirketimizin tasfye süreci bugün başladı 6 aylık olan bu sürec boyunca bagkurumu yatırmak zorundamıyım? yoksa bagkur kapatma işlemim gerceklesebilir mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz