Sigortalıları Yanlış Tahakkuktan Bildirme Cezası

0
2653

Sigortalıları Yanlış Tahakkuktan Bildirme Cezası mali müşavirler tarafından merak edilen konulardan biridir.

Biz de bu yazımızda Kanun numarası hatalı verilen Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin idari para cezalarına konu olup olmayacağı ve hatalı verilen bu belgelerin nasıl düzeltileceği ile ilgili konuya değineceğiz.

Sigortalıları Yanlış Tahakkuktan Bildirme Cezası

Sigortalıları bildirirken yanlış kanun numarası seçilerek bildirilmesi durumu, sosyal sigorta işlemleri yönetmeliğinde düzenlenmiştir.

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği 103. maddesine göre; “Daha önce Kuruma belge türü veya kanun numarası hatalı seçilerek verilmiş olan aylık prim ve hizmet belgelerine ilişkin düzeltme amaçlı olarak yasal süresi dışında verilen aylık prim ve hizmet belgeleri, düzeltme ile fiili hizmet süresi zammı kazandırma hali hariç, belgede kayıtlı sigortalılar ve bu sigortalıların prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazanç tutarının aynı olması kaydıyla, ayrıca incelemeye gerek kalmaksızın işleme alınır. Bu nitelikte verilen aylık prim ve hizmet belgelerine idarî para cezası uygulanmaz. Sonradan düzeltme amaçlı verilen belge ile fiili hizmet süresi zammı kazandırılması halinde, söz konusu belgenin işleme alınmasında bu maddenin yukarıdaki fıkralarında belirtilen usul izlenir.”

Kanun metnin de anlaşılacağı gibi Sigortalıları Yanlış Tahakkuktan Bildirme Cezası yoktur.

Yanlış Verilen Tahakkuklar Nasıl Düzeltilir

Örneğin, Sigortalı işe giriş bildirgesinde sigorta kolu “8-Sosyal Güvenlik Destek Primi” seçilmesine rağmen aylık prim ve hizmet belgesinde (APHB) sigortalının çalışmaları, 02-sosyal güvenlik destek prim bildirgesi yerine 01-Tüm sigorta kolları APHB verildiği takdirde; öncelikle yapılması gereken kanun numarası yanlış seçilen aylara ait. 01- tüm sigorta kolları iptal APHB ve 02- sosyal güvenlik destek bildirgesi ek APHB verilmesidir.

Ardından konu ile ilgili dilekçe yazılarak, dilekçenin ekine işe giriş bildirgesi ve iptal/ek APHB’lerin eklenmesi gerekmektedir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken, sigorta primine esas kazançların ve prim ödeme gün sayılarının iptal ve ek APHB’lerde eşit olmasıdır. Bu durumda herhangi başka bir incelemeye gerek kalmaksızın, dilekçe işleme alınacaktır.

NOT: Sigortalıları Yanlış Tahakkuktan Bildirme Cezası konusu ile ilgili sorularınızı sayfanın yorum kısmına sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz